Opis terenu badań
|
Ornitologiczny region "Lubelszczyzna" został wydzielony w latach '80 XX w. w wyniku porozumienia ośrodków ornitologicznych działających w Polsce. Podstawą wydzielenia granic był podział fizjograficzny kraju oraz możliwości organizacyjne i kadrowe poszczególnych ośrodków.
Granice wschodnia i zachodnia nie sprawiały żadnych problemów - są nimi odpowiednio granica Państwa z Ukrainą i Białorusią i lewa krawędź doliny Wisły. Ornitologicznym sąsiadem Lubelszczyzny od strony południowej jest "region małopolski" - teren działania Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Jego wschodni fragment to "podregion przemyski" (Przemyskie Towarzystwo Ornitologiczne).
Południowa granica Lubelszczyzny została poprowadzona najpierw korytami Sanu (ujście do Wisły - Ułanów), Tanwi i Wirowej, a później granicą między Roztoczem i Płaskowyżem Tarnogrodzkim. W tych granicach na Lubelszczyźnie znajduje się również Równina Biłgorajska, włączona w niektórych opracowaniach do "regionu małopolskiego".
Granicą północną, oddzielającą Lubelszczyznę od "regionu siedleckiego" (Mazowieckie Towarzystwo Ochrony Fauny, obecnie Towarzystwo Przyrodnicze Bocian), jest od zachodu północna granica pradoliny Wieprza, a następnie północna granica Polesia Podlaskiego. Granice te nie pokrywają się z administracyjnymi, trudno też doszukać się w ich przebiegu uwarunkowań historycznych. Powierzchnia regionu wynosi około 22.320 kilometrów kwadratowych.
|
Lubelszczyzna - podział fizyczno-geograficzny (wg. J. Kondrackiego, skala 1:1.500.000); kolorem zielonym oznaczono lasy, a niebieskim - rzeki, kanały i zbiorniki wodne
|
|
Lasy Lubelszczyzny - struktura siedliskowa z podziałem na nadleśnictwa (skala 1:1.500.000); w wykresach kołowych (dla każdego nadleśnictwa) oznaczono kolorem zielonym siedliska leśne, kolorem żółtym borowe, a kolorem niebieskim - olsowe
|
Ornitologiczny region "Lubelszczyzna" obejmuje zarówno regiony nizinne - fragment Niziny Południowopodlaskiej i Polesie Lubelskie, wyżynne - Wyżynę Lubelską, fragment Roztocza i zachodnią część Wyżyny Wołyńskiej, jak i podkarpackie - fragment Kotliny Sandomierskiej, będącej częścią Północnego Podkarpacia. Przez Lubelszczyznę przebiega z północnego zachodu ku południowemu wschodowi jedna z najważniejszych granic geologicznych Europy - zachodnia krawędź platformy wschodnioeuropejskiej.
Północno-zachodni fragment Lubelszczyzny stanowią dwa południowe mezoregiony Niziny Południowopodlaskiej: Pradolina Wieprza i Wysoczyzna Lubartowska. Pradolina Wieprza obejmuje dolne odcinki dolin Wieprza i Tyśmienicy, o łącznej długości około 70 km i szerokości 4-6 km. Szerokie dna dolin wypełnione torfami i madami leżą do 40 m poniżej otaczających wysoczyzn. Dolny Wieprz jest rzeką silnie meandrującą, z licznymi starorzeczami i kilkoma kompleksami stawów rybnych.
Wysoczyzna Lubartowska położona jest między północną granicą Wyżyny Lubelskiej i Pradoliną Wieprza. Jest to płaska równina morenowa, urozmaicona żwirowo-piaszczystymi pagórami ostańcowymi o wysokościach względnych nie przekraczających 10 m. W jej północno-wschodniej części są położone dwa niewielkie jeziora - Firlej i Kunów. W okolicach Samoklęsk i Rawy znajdują się kompleksy stawów, natomiast między Puławami i Niebrzegowem - zbiornik Piskory.
W granicach Lubelszczyzny wyróżnia się dwa makroregiony rozległej krainy Polesia, rozciągającej się na terenie Ukrainy i Białorusi. Leżące na północy Polesie Podlaskie, zwane też Lubelskim, obejmuje sześć mezoregionów. Zaklęsłość Łomaska jest niewielką równiną, której podłoże stanowią piaski i torfy. Usytuowany jest tu zbiornik retencyjny Żelizna, stanowiący część systemu Kanału Wieprz-Krzna. Położona między Sławatyczami a doliną Krzny Równina Kodeńska jest pokryta zdenudowaną gliną zwałową i zwydmionymi piaskami. Równina Parczewska stanowi mozaikę wzniesień zbudowanych z glin i piaszczystych równin. W jej obrębie znajduje się duży kompleks stawów w Siemieniu w dolinie Tyśmienicy i niewielkie Jezioro Obradowskie. Zaklęsłość Sosnowicka jest wydłużonym obniżeniem łączącym doliny Bugu i Tyśmienicy. W torfowych dolinach Zielawy i Hanny zbudowano trzy zbiorniki retencyjne: Mosty, Zahajki i Podedwórze. W okolicach Sosnowicy znajduje się kompleks stawów oraz dwa jeziora - Bialskie i Czarne Sosnowickie.
Garb Wtodawski wyróżnia się na Polesiu wyższymi wysokościami (ponad 210 m n.p.m.). Podłoże stanowią skały kredowe, a na powierzchni zaznaczają się wyraźne ślady działalności lodowców (moreny, kemy i inne). Południową część Polesia Podlaskiego stanowi Równina Łęczyńsko-Włodawska, zwana również Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim. Charakteryzuje ją równinny charakter, duży udział terenów podmokłych oraz obecność 60 różnej wielkości jezior, kilku kompleksów stawów i wielu wyrobisk potorfowych. Największą równiną torfowiskową regionu jest zmeliorowane Krowie Bagno o powierzchni około 45 kilometrów kwadratowych.
Makroregionem przejściowym między właściwym Polesiem a Wyżynami Lubelską i Wołyńską jest Polesie Wołyńskie. W granicach Lubelszczyzny podzielone jest ono na trzy mezoregiony. Obniżenie Dorohuckie to kotlina wchodząca wzdłuż doliny Wieprza w obręb Wyżyny Lubelskiej. Obecność mało odpornych skał kredowych w podłożu przykrytym osadami czwartorzędowymi powoduje występowanie różnorodnych form krasowych. Mniejsze lub większe torfowiska występują w zagłębieniach bezodpływowych i w dolinie Wieprza. Pagóry Chełmskie stanowią wyspowe wzniesienia o charakterze ostańców zbudowanych z kredy piszącej i margli. Obecność tych skał w podłożu powoduje, że jest to największy zwarty obszar występowania zjawisk krasowych na Lubelszczyźnie. Dość duże wysokości wzniesień (do 280 m n.p.m.) oraz urozmaicony krajobraz wyróżnia ten fragment Polesia. Obniżenie Dubieńskie stanowi najbardziej południowy fragment Polesia. Jest to równinne obniżenie pokryte piaskami, mułkami i torfami. Nieodporne kredowe podłoże przyczyniło się do powstania w obniżeniach terenu kilku cennych torfowisk węglanowych.
W południowo-wschodniej części [naszego] regionu leży zachodni fragment makroregionu Wyżyna Zachodniowołyńska. Jest to kraina charakteryzująca się równoleżnikowym układem wzniesień i obniżeń zwanych padołami i grzędami oraz małą, nawet jak na warunki Lubelszczyzny, lesistością. Mezoregionem położonym w części północnej jest pokryta lessem, na którym wykształciły się bardzo żyzne czarnoziemy, Grzęda Horodelska. Na południe od niej leży Kotlina Hrubieszowska, którą przecinają doliny Bugu i Huczwy. Gleby są zróżnicowane w zależności od podłoża (lessy, margle, mady i piaski). Następnym pasem wzniesień jest Grzęda Sokalska pokryta warstwą lessów, na których występują czarnoziemy. Krainę tę przecina dolina Huczwy z dość dużym kompleksem stawów w rejonie Łaszczowa.
Na południe od Wyżyny Zachodniowołyńskiej oraz na wschód od Roztocza położony jest w granicach Polski niewielki fragment makroregionu Kotlina Pobuża. Jest to kraina pokryta marglami kredowymi, leżąca w dorzeczu górnej Sołokii.
Centralną część regionu zajmuje Wyżyna Wschodniomałopolska podzielona na dwa makroregiony - Wyżynę Lubelską i Roztocze. Zachodni kraniec Wyżyny Lubelskiej stanowi Małopolski Przełom Wisły. Obejmuje on fragment doliny Wisły na odcinku od Zawichostu do Puław o długości około 82 km i szerokości od 1,5 do 10 km. Zbocza wznoszą się na wysokość 60 - 80 m nad poziom rzeki i są miejscami bardzo strome. Dno doliny pokrywają mady. W korycie rzeki, mimo prowadzonych prac regulacyjnych, znajduje się wiele wysp i piaszczystych ławic. Północno-zachodnią część Wyżyny Lubelskiej zajmuje Płaskowyż Nałęczowski. Jest przykryty grubą warstwą lessów, na których - szczególnie od strony doliny Wisły - wykształciła się bardzo gęsta sieć wąwozów. Położona od strony południowej Równina Bełżycka zbudowana jest z margli kredowych i glin zwatowych. Rzeźba terenu jest tutaj mato zróżnicowana, choć kulminacje przekraczają 240 m n.p.m. Dorzecze niewielkiego dopływu Wisty - Chodelki, obejmuje Kotlina Chodelska. Jest to obniżenie powstałe na marglach kredowych, wypełnione w dużej mierze piaskami czwartorzędowymi. Rzeźba terenu jest słabo zróżnicowana, nawet stoki kotliny nie są zbyt wyraźne. Południowo-zachodni fragment Wyżyny Lubelskiej to Wzniesienia Urzędowskie o dość zróżnicowanej pokrywie. Obok fragmentów lessowych zachowały się resztki osadów morza mioceńskiego w postaci piaskowców i wapieni. Południowa granica regionu to stroma, około 70-metrowa krawędź opadająca ku Kotlinie Sandomierskiej. W widłach Wieprza i Bystrzycy leży niewielki Płaskowyż Świdnicki (Równina Łuszczowska). Jego podłoże tworzą margle kredowe pozbawione pokrywy lessowej. Pod Łęczną Wieprz tworzy niewielki przełom. W centrum Wyżyny Lubelskiej usytuowana jest rozległa Wyniosłość Giełczewska. Na płytkich lessach wykształciły się tutaj gleby brunatne, na marglach - rędziny. Na wschód od doliny Wieprza leżą Działy Grabowieckie - kredowy garb pokryty grubą warstwą lessów. Region przecinają szerokie doliny płynących na zachód dopływów Wieprza - Wolicy i Wojsławki. Dolinki i głębokie wąwozy tworzą urozmaicony krajobraz form o wysokościach względnych dochodzących do 100 m. Tutaj przebiega wschodnia granica zasięgu buka. Południowo-wschodni fragment Wyżyny Lubelskiej tworzy Padół Zamojski (Kotlina Zamojska). Jest to rozległe obniżenie, którego podłoże stanowią margle górnokredowe. Są przykryte różnorodnym materiałem: lessami, madami, piaskami i torfami, co jest przyczyną powstania mozaiki zbiorowisk roślinnych.
Kolejny makroregion - Roztocze - to pas wzniesień o długości 180 kilometrów i szerokości kilkunastu kilometrów, ciągnących się od okolic Kraśnika po Lwów na Ukrainie. Wysokość wzniesień rośnie od około 300 m n.p.m. na północnym-wschodzie do około 400 m n.p.m. pod Lwowem. Najwyższe wzniesienie na Lubelszczyźnie osiąga 394 m n.p.m. Roztocze Zachodnie (Gorajskie) jest położone między Kraśnikiem a Szczebrzeszynem. Charakterystyczną jego cechą jest pokrycie grubą warstwą lessów z gęstą siecią wąwozów, których brak na Roztoczu Środkowym (Tomaszowskim), zbudowanym z mioceńskich piaskowców i wapieni. W odróżnieniu od Zachodniego, jest ono w znacznym stopniu zalesione. Najwyższe wysokości osiągają wzniesienia Roztocza Wschodniego (Rawskiego), którego tylko zachodnia część leży w granicach Polski. Budową geologiczną i pokrywą glebową przypomina Roztocze Środkowe.
Południowo-zachodnią część Lubelszczyzny stanowi Równina Biłgorajska (Równina Puszczańska) położona w makroregionie Kotlina Sandomierska podprowincji Północne Podkarpacie. Jest to rozległa piaszczysta równina obniżająca się w kierunku zachodnim. Płaską powierzchnię urozmaicają liczne wydmy i podmokłe zagłębienia z torfowiskami i kompleksami stawów. Dużą część powierzchni zajmują bory sosnowe Puszczy Solskiej. Miejscami pojawia się buk i jodła. U podnóża Roztocza występuje wiele źródeł, które dają początek niewielkim rzeczkom płynącym na zachód. Wzdłuż południowej granicy regionu płynie Tanew, wzdłuż północnej - Sanna. Na prawym brzegu Sanu, między ujściem Tanwi a Wisłą, niewielki fragment zajmuje Dolina Dolnego Sanu. San płynie tutaj po zbudowanym z osadów rzecznych tarasie zalewowym, tworząc liczne meandry.
|
Stosunki wodne
|
Lubelszczyzna jest położona na międzyrzeczu Wisły i Bugu. Sieć rzeczna regionu jest bardzo zróżnicowana. Część wyżynną cechuje ubóstwo wód powierzchniowych, co przejawia się najniższą w Polsce gęstością sieci wodnej. Roztocze, otrzymujące większą ilość opadów i zbudowane ze spękanych skał kredowych, ma najwyższą w regionie liczbę źródeł, choć sieć rzeczna nie jest zbyt gęsta. Sieć ta jest zdecydowanie bardziej bogata na Polesiu i Równinie Bitgorajskiej.
Specyficzna pod względem sieci wodnej jest Równina Łęczyńsko-Wtodawska. Występuje tu jedyna w Polsce grupa jezior poza zasięgiem ostatniego zlodowacenia. Na przełomie lat 60 i 70. XX w. zbudowano tutaj kanał łączący Wieprz i Krznę - najdłuższy w Polsce (140 km). W trakcie tych prac w zbiorniki retencyjne przekształcono siedem jezior, z których największe - Jezioro Wytyckie ma 480 hektarów powierzchni. Zbudowano również cztery zbiorniki retencyjne (Mosty, Zahajki, Podedwórze i Żelizna), o łącznej powierzchni 1.260 hektarów. Najbardziej "lubelską" rzeką jest Wieprz, mający długość 303 kilometrów i obejmujący swym dorzeczem ponad 30 proc. powierzchni regionu.
Niezwykle istotnym dla różnorodności przyrodniczej elementem sieci wodnej są stawy rybne. Zajmują one w regionie większą powierzchnię niż naturalne zbiorniki wodne. Do największych kompleksów na północy regionu należy zaliczyć stawy w Siemieniu (ponad 700 hektarów), Sosnowicy, Samoklęskach, Uścimowie Starym, Starym Brusie, Sobieszynie i Rawie. Na południu większe stawy są położone w pobliżu Łabuń, Tarnawatki, Łaszczowa i Chmielka. Wiele niewielkich kompleksów [stawów] znajduje się w Lasach Janowskich na Równinie Biłgorajskiej. Łączna powierzchnia stawów w regionie przekracza 7.000 hektarów.
|
Klimat
|
Na Lubelszczyźnie stykają się trzy typy klimatów: Krainy Wielkich Dolin - obejmujący Polesie i Nizinę Mazowiecką; Wyżyn Środkowych - obejmujący Roztocze i Wyżynę Lubelską oraz klimat Podgórskich Nizin i Kotlin - występujący w Kotlinie Sandomierskiej. Ogólnie klimat Lubelszczyzny ma wiele cech kontynentalnych, objawiających się dużą zmiennością opadów i temperatury.
Średni opad roczny (584 mm) jest o 6 proc. mniejszy od średniego opadu krajowego (621 mm). Różnice w zasilaniu opadami poszczególnych fragmentów Lubelszczyzny są bardzo duże. Roztocze otrzymuje średnio 671 mm opadu, a Polesie Podlaskie tylko 550 mm. W przebiegu rocznym opady letnie przeważają nad zimowymi, zaś jesienne - znacznie słabiej - nad wiosennymi.
Wiatry wykazują dużą prędkość (średnia roczna wynosi około 3 m/s). Najczęściej wieją z kierunków: południowo-zachodniego, północno-zachodniego i ze wschodu. W porównaniu z resztą kraju Lubelszczyzna cechuje się dużą ilością burz, w tym gradowych. Jest to jednocześnie najbardziej nasłoneczniony region w Polsce.
|
Lasy
|
U "zarania dziejów" Lubelszczyznę w 82~87 proc. pokrywały lasy. Aktualnie zajmują tylko 22,1 proc. powierzchni regionu. Przeważają (65 proc.) lasy będące własnością Skarbu Państwa. Mimo że lesistość Lubelszczyzny jest o wiele niższa niż średnia krajowa, [to właśnie] w naszym regionie leży jeden z większych kompleksów leśnych Polski - Puszcza Solska, łącząca się z lasami Roztocza Środkowego i Wschodniego. Na Lubelszczyźnie pokrywy leśnej pozbawiono tereny pokryte żyznymi glebami. Lasy pozostały na obszarach mniej przydatnych pod uprawę.
Region charakteryzuje się dobrymi warunkami produkcji rolnej. Użytki rolne zajmują około 68 proc. powierzchni, w większości (ponad 75 proc.) na glebach I - IV klas bonitacyjnych.
|
Janusz Wójciak (test powyższy jest wstępem do książki 'Atlas ptaków lęgowych Lubelszczyzny') |
|
|
Plakat wystawy - projekt i wykonanie - Miłosz Kasiura
|
Wystawa 'Ptaki' w BU KUL, maj 2007 r. (fot. Artur Podsiadły)
|
|
Wystawa 'Ptaki' w BU KUL, maj 2007 r. (fot. Artur Podsiadły)
|