Wśród 200 woluminów przekazanych książek przeważają publikacje wydane w języku angielskim, które w zdecydowanej większości nie występują w naszych zbiorach. Przeważają wydane w ostatnich latach tytuły z zakresu religioznawstwa, teologii, filozofii oraz literatury pięknej (poniżej prezentujemy wybrane pozycje książkowe). Transport darowizny możliwy był dzięki ofiarności i zaangażowaniu wielu przyjaciół naszej Uczelni w Polsce i Anglii, a w szczególności Pani Krystyny Mochlińskiej z Londynu oraz Księdza Prałata Władysława Wyszowadzkiego z Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Wybór naszej Biblioteki przez Pana Granta nie jest przypadkowy, jest wyrazem jego silnych i długoletnich związków z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
Pan Kevin Grant jest postacią wyjątkowo zasłużoną dla sprawy Polski, którą wspierał w trudnym czasie stanu wojennego i PRL. Jako dyrektor organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspierał materialnie Katolicki Uniwersytet Lubelski, wysyłając między innymi papier do druku publikacji. Na łamach katolickiego tygodnika The Universe, którego był redaktorem naczelnym, na bieżąco relacjonował wydarzenia w Polsce, jednocześnie apelował do polityków brytyjskich o wywieranie nacisków dyplomatycznych w celu uwolnienia czołowych opozycjonistów. W 1983 roku na zaproszenie władz KUL odwiedził nasz Uniwersytet z grupą angielskich pisarzy i dziennikarzy. Po uwolnieniu Władysława Bartoszewskiego, zaprosił go do wygłoszenia wykładu na temat historii KUL w w siedzibie Angielskiego Związku Pisarzy i Dziennikarzy Katolickich, którego był prezesem.
Za swój wysiłek i wyjątkowe wsparcie dla naszej Ojczyzny Kevin Grant otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, z którego jest bardzo dumny.
Autor: Artur Podsiadły
Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019, godz. 10:02 - Artur Podsiadły