IV Lubelski Festiwal Nauki

20-28 wrzześnia 2007

napis_lfn_kolor_600_580

Wykłady, warsztaty i prelekcje w Bibliotece Uniwersyteckiej w ramach
IV Lubelskiego Festiwalu Nauki

Koordynatorzy Festiwalu w BU KUL:

  • ks. dr Tadeusz Stolz- Dyrektor Biblioteki
    • ks. Jerzy Latawiec- Wicedyrektor Biblioteki
    • Jolanta Wasilewska- Kierownik Oddziału Ochrony i Konserwacji Zbiorów

 
Ptaki Lubelszczyzny. Wystawa kopii zabytkowych miedziorytów Iwona Kasiura,
Jerzy Latawiec, Jolanta Wasilewska, Artur Podsiadły

   Ptaki Lubelszczyzny- LFN 2007 r.  Ptaki Lubelszczyzny- LFN 2008 r.   Wystawa ornitologiczna - tablice przedstawiają sylwetki ptaków w rozmiarach naturalnych, bądź też zmniejszonych. To kopie miedziorytów kolorowanych pochodzących z albumu: BORCKHAUSEN, Moritz Balthasar, et al. "Teutsche Ornithologie oder Naturgeschichte aller Vögel Teutschland in naturgetreuen Abbildungen und Beschreibung" Darmstadt: [Im Verlage der Herausgeber], 1800-1817.
Do zaczytania jeden krok. Wystawa prac konserwatorskich
i introligatorskich
Jolanta Wasilewska,
Jerzy Latawiec

Wystawa przedstawiająca proces konserwacji i naprawy książek, starodruków, rękopisów, pieczęci itp. oraz efekty końcowe tych prac (oryginały i fotografie).
   Do zaczytania jeden krok- LFN 2007 r.  Do zaczytania jeden krok- LFN 2007 r.  Do zaczytania jeden krok- LFN 2007 r.

Do zaczytania jeden krok. Multimedialna prezentacja procesu naprawy zaczytanej książki

Jolanta Wasilewska,
Artur Podsiadły

 Multimedialna prezentacja procesu naprawy zaczytanej książki  Multimedialna prezentacja procesu naprawy zaczytanej książki  
 Multimedialna prezentacja procesu naprawy zaczytanej książki Multimedialna prezentacja przedstawiająca typowe procesy naprawy zniszczonej i zaczytanej książki.Uczestnicy prezentacji mogli zobaczyć na zdjęciach typowe zniszczenia z którymi spotykają się na co dzień pracownicy Oddziału Konserwacji i Ochrony Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, jak nie odpowiedzialni potrafią być czytelnicy oraz jak warunki przechowywani (magazynowania) i upływający czas wpływają na papier oraz samą książkę.Oprócz fotografii można było zobaczyć również zbiór kilkunastu krótkich filmów, pokazujących „na żywo" proces naprawy zniszczonej i zaczytanej książki.
Do zaczytania jeden krok. Naprawa książki na żywo Jolanta Wasilewska,
Jerzy Latawiec,
Monika Hunek, Barbara Wierzchowska

Uczestnicy mogli na żywo zobaczyć proces naprawy książki. Zaprezentowane były prace 2 warsztatów introligatorskich i pokaz ratowania książki przez introligatorów.

 naprawa_na_zywo_3a  Naprawa książki na żywo  Naprawa książki na żywo  Naprawa książki na żywo
Dzieje książki Iwona Kasiura
 Dzieje książki      Dzieje książki „Opowieść" o tym czym była książka przed wiekami i jakie ma znaczenie dzisiaj. Jaką pełniła rolę, kto i w jaki sposób ją tworzył, kto ją czytał i jak zmieniał się jej wygląd na przestrzeni wieków.
Kocham i szanuję książkę. Sposoby naprawy opraw
i zabezpieczania książek oraz czasopism

Urszula Szymańska
W pokazie ukazane zostały różne uszkodzenia, zniszczenia i „niebezpieczeństwa" jakim poddana jest książka. Uczestnicy zobaczyli metody zabezpieczania księgozbioru, czyli jak zabezpieczyć zniszczoną książkę i jak w prawidłowy sposób udzielić jej „pierwszej pomocy", a gdy stan jej jest „krytyczny" komu powierzyć jej ratowanie.  Kocham i szanuję książkę Kocham i szanuję książkę   Kocham i szanuję książkę  

Chora książka. Co zagraża książkom, a co ludziom w kontakcie z książkami?

Jolanta Wasilewska
 Chora książka  Chora książka  Chora książka   Uczestnicy dowiedzieli się w sposób prosty i ciekawy, poparty ilustracjami, fotografiami i przykładami, dlaczego książki niszczeją, jakie czynniki im zagrażają, a co zagraża ludziom w kontakcie z „chorymi" książkami. Zbiory biblioteczne niewłaściwie przechowywane w zawilgoconych pomieszczeniach, ze złą wentylacją, w zniszczonych, zbyt zimnych lub gorących pomieszczeniach - niszczeją stopniowo wchodząc w cykl przemian biologicznych zmierzających do rozkładu.
Dekret Gracjana. Książka w kulturze średniowiecza Arkadiusz Adamczuk
Dekret Gracjana- rękopiśmienny, iluminowany kodeks pergaminowy- jest jednym z najcenniejszych zabytków, przechowywanym w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Pokaz przybliżył czytelnikowi dzieło, jego tekst i miniatury, ukazał jak wielkie znaczenie miała ta księga w bogatej duchowo kulturze średniowiecza.    Dekret Gracjana  Dekret Gracjana  
Informacja na przestrzeni dziejów. Dawne i nowe techniki komunikacji Elwira Warda
 Informacja na przestrzeni dziejów  Informacja na przestrzeni dziejów  Informacja na przestrzeni dziejów   Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób w dawnych czasach ludzie komunikowali się między sobą i jakich narzędzi, materiałów używali do komunikowania, przekazywania i przechowywania informacji.

Dziecięce i młodzieżowe czasopisma katolickie. Co ciekawego do czytania znajdziesz w Bibliotece KUL?

Joanna Kwaśniewska-Powroźnik
Uczestnicy mogli zapoznać się z czasopismami katolickimi dostępnymi w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Poznali też rolę prasy katolickiej w kształtowaniu postaw i poglądów dzieci oraz młodzieży poprzez poszerzanie ich wiedzy o świecie i wskazywanie ewangelicznych zasad jako fundamentu wartości na których opiera się prawdziwy postęp.    Dziecięce i młodzieżowe czasopisma katolickie Dziecięce i młodzieżowe czasopisma katolickie 
 
Dziękujemy za udział w Festiwalu
ORGANIZATORZY:
  • Akademia Medyczna w Lublinie
  • Akademia Rolnicza w Lublinie
  • Archiwum Państwowe w Lublinie
  • Instytut Agrofizyki PAN
  • Instytut Europy Środkowo-Wschodniej
  • Instytut Medycyny Wsi
  • Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (132 projekty)
  • Muzeum Lubelskie
  • Państwowe Muzeum na Majdanku
  • Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
  • Politechnika Lubelska
  • TVP3 Oddział Lublin
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
  • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
   
Autor: Artur Podsiadły
Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010, godz. 13:31 - Artur Podsiadły