Aneta Rumak -"Jacy bohaterowie literaccy "mieszkają" w bibliotekarzach?"

I miejsce w kategorii: Opowiadanie - młodzież i dorośli powyżej 16 lat

 

 

"Ta opowieść zaczęła się od telefonu. Zadzwonił o normalnej porze dla takich telefonów, czyli późnym wieczorem, kiedy akurat byłam świadkiem kolejnego bankructwa i moralnego upadku Rougona vel Saccarda. Zieloną słuchawkę odnalazłam jednak bez problemu.
– Halo, cześć! Tu Baśka. Co słychać? Jest sprawa. Spokojnie, to nic wielkiego. Masz chwilę?
Baśka… a, Baśka! Baśka – burza blond loków, mól książkowy, ściana nad łóżkiem w akademiku oklejona cytatami z Wnuka – Lipińskiego, aktualnie: socjolog pełną gębą.
Natychmiast zapewniłam rozmówczynię, że: mam czas, nie przeliczam go na pieniądze
i chętnie pomogę. I już po chwili wiem, że Baśka nie ma aktualnie stałej pracy w zawodzie,
dorabia w bibliotece i właśnie na temat biblioteki i bibliotekarzy postanowiła przeprowadzić
badania ankietowe[...]"

Przeczytaj całość

 


Nikola Kuć - "Tęczowe skrzydła"

Wyróżnienie w kategorii: Opowiadanie - młodzież od 13 do 16 lat

 

 "Pewnego wiosennego dnia Ala miała wybrać się po lekcjach do biblioteki osiedlowej, aby
wypożyczyć dla mamy książkę. Dziewczynka nie lubiła czytać, więc nie była tam zbyt częstym
gościem. Nawet w bibliotece szkolnej była parę razy, ale tylko po to, aby wypożyczyć lekturę lub posłana przez nauczycielkę. Lektury szkolne czytała, bo musiała, ale nic ponad to. Gdy dzwonek zadzwonił na przerwę, Ala wraz ze swoją przyjaciółką Basią wyszły spokojnie przed szkołę. Basia nie chciała jednak iść, mimo że wcześniej obiecała, że pójdą razem. Teraz wzruszyła tylko ramionami i wróciła do domu z Moniką, która właśnie też wychodziła. Ala smutna, ze zwieszoną głową, ruszyła w kierunku biblioteki. Mama, która uwielbiała książki i pochłaniała je masowo, bardzo prosiła, by koniecznie dzisiaj wstąpić i wypożyczyć dla niej książkę, która miała być odłożona. Przed biblioteką dziewczynka zawahała się, bo drzwi, przed którymi stanęła, wydawały się jakieś inne, dziwnie kolorowe[...]"

Przeczytaj całość


 


Nina Sawczenko - "Biblioteka nie straszy. Opowieść biblioteczna"

Wyróżnienie w kategorii: Opowiadanie - dzieci do lat 12

 

 "Renatka nigdy nie lubiła czytać książek. Omijała bibliotekę szerokim łukiem. Za to jej mama zawsze namawiała ją do czytania, chodziła z nią do biblioteki i wypożyczała książki, których Renatka i tak nie czytała. Była sobota, śliczne słonko świeciło na niebie. Mama, jak co sobotę, zabrała córkę do biblioteki. Renatka nigdy nie lubiła tych wizyt. Zawsze ją to nudziło i wiedziała, że nigdy nie polubi czytania. Wiedziała też, kogo tam spotka i nie była z tego powodu zadowolona. Była to Marcelina, która została czytelniczką roku. Zawsze siedziała w bibliotece do wieczora i podlizywała się bibliotekarce – pani Zofii. Kiedy tylko Renatka wchodziła do biblioteki, dziewczynka podbiegała do niej i proponowała najgrubsze książki, żeby doprowadzić ją do rozpaczy. Gdy wizyta w bibliotece dobiegała końca i Renatka wychodziła razem z mamą do domu, Marcelina podbiegała do pani Zofii i mówiła piskliwym głosem, o tym jak to niektórzy mało czytają. Pani Zofia udawała, że słucha jej słów bardzo uważnie, lecz tak naprawdę bujała swoimi myślami bardzo daleko[...]"

 

Przeczytaj całość

 


 

 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017, godz. 13:11 - Małgorzata Augustyniuk