Seminarium „Entuzjazm, realizm, sceptycyzm? 20 lat członkostwa Polski w UE”

20_lat_czlonkostwa_polski_w_ue Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej to okazja do dyskusji o bilansie naszej obecności w europejskiej wspólnocie. Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz Instytut Europy Środkowej 23 maja 2024 zapraszają na seminarium „Entuzjazm, realizm, sceptycyzm? 20 lat członkostwa Polski w UE” z udziałem ekspertów Centrum Badań Opinii Społecznej. W dyskusji udział wezmą:

  • dr hab. Ewa Marciniak - politolożka, wykładowczyni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor CBOS
  • Beata Roguska - kierowniczka Zespołu Badań Społeczno-Politycznych CBOS
  • Marcin Głowacki - socjolog, od blisko 30 lat zajmuje się badaniami opinii i rynku,

a poprowadzi ją dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL. Seminarium rozpocznie się o godz. 13.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-623.


Dni Bezpieczeństwa 2024

Prezentacja policyjnego sprzętu, pokazy pożarowe czy symulator jazdy rajdowej to tylko niektóre  z atrakcji przygotowanych przez organizatorów tegorocznych Dni Bezpieczeństwa na KUL, które odbędą się 22-23 maja. W wydarzeniu wezmą udział m.in. policjanci, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Służby Celno-Skarbowej. Będzie też można dowiedzieć się czy każdy dyplomata to szpieg. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa.

Lista atrakcji przygotowanych przez organizatorów jest znaczenie dłuższa. Znalazły się na niej m.in. : prezentacja sprzętu do wykrywania śladów daktyloskopijnych czy maszyny szyfrującej „Enigma” połączona z możliwością zakodowania i rozkodowania informacji, symulator jazdy motocyklem na jednym kole czy wystawa przedmiotów zatrzymanych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Wydarzenie ma również charakter akademicki, a w części wykładowej wezmą udział m.in.: były dyrektor Delegatury CBA w Lublinie i Rzeszowie Karol Łukomski, który omówi rolę służb specjalnych we współczesnej Polsce czy wieloletni pracownik kontrwywiadu płk Andrzej Sąsiadek, który odpowie na pytanie czy każdy dyplomata to szpieg.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na plakacie.


Spotkanie z Panem Georgem Gamshakudria, Oficerem Łącznikowym MSW Gruzji w Polsce, Attache Ambasady Republiki Gruzji

Spotkanie z Panem Georgem Gamshakudria, Oficerem Łącznikowym MSW Gruzji w Polsce, Attache Ambasady Republiki Gruzji zgromadziło sporą grupę studentów Bezpieczeństwa Narodowego i Kryminologii. Pan Gamshakudria zaznajomił uczestników spotkania ze specyfiką służby oficera łącznikowego MSW. Odpowiadając na pytania dotyczące aktualnej sytuacji w Jego kraju, wyjaśnił tło trwających demonstracji w Tbilisi. Odpowiadał też na pytania dotyczące jego bieżącej służby. Odpowiedzi , ze względu na obowiązek dochowania tajemnicy służbowej, były raczej bardzo ogólne... Dodał, że między Tbilisi a Warszawą istnieje tzw. "gorąca linia" telefoniczna, co w bardzo dużym stopniu przyśpiesza czynności wykrywcze i identyfikacyjne. Z linii tej korzystają inne państwa - Litwa, Łotwa, Estonia oraz Armenia.

gruzja gruzja_2

Staż w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL w ramach programu Erasmus

442378168_962037889258450_3763081321117020944_n W dniach 6–13 maja 2024 r. staż w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL w ramach programu Erasmus odbywał Serghei Pricopiuc, doktorant z West University of Timișoara w Rumunii. W czasie pobytu S. Pricopiuc skonsultował swoje badania nt. tożsamości narodowej mieszkańców Naddniestrza z opiekunem stażu, dr. hab. Marcinem Kosienkowskim, prof. KUL. Spotkał się także z dyrektor INoPiA KUL, dr hab. Agnieszką Łukasik-Turecką, prof. KUL, a także pracownikami i studentami.


Seminarium "Dynamiczne przekształcenia Unii Europejskiej w kontekście konfliktów w sąsiedztwie"

seminarium Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich KUL, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin oraz Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra" zapraszają na  seminarium naukowe zatytułowane "Dynamiczne przekształcenia Unii Europejskiej w kontekście konfliktów w sąsiedztwie", które odbędzie się 10 maja 2024. Początek wydarzenia o godz. 14.10 w sali CN-104. 


Wizyta pracowników - University of Teramo we Włoszech

442413949_959018926227013_6412897573212061317_n W dniach 26 kwietnia-3 maja 2024 roku dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL i dr hab. Urszula Soler, prof. KUL uczestniczyły w wymianie akademickiej #ErasmusPlus w University of Teramo we Włoszech. W jej ramach prowadziły wykłady dla włoskich studentów oraz uczestniczyły w seminarium naukowym poświęconym naukom politycznym z perspektywy Europy Środkowej, zorganizowanym przez Dipartimento di Scienze Politiche University of Teramo.


Wykład ‘The Role of Disinformation in Post-Sovietspace Wars’

23 kwietnia 2024 roku w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji odbył się wykład gościnny prof. Francesco Pira z Uniwersytetu w Messynie (Włochy) zatytułowany ‘The Role of Disinformation in Post-Sovietspace Wars’.

 

Profesor Pira jest badaczem różnych aspektów komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki komunikacji politycznej i publicznej.

 

438675198_949638823831690_5690691448611420988_n

Dr hab. Konrad Pawłowski prof. UMCS z prelekcją na zajęciach studentów kierunki stosunki międzynarodowe

17 kwietnia 2024 roku studenci II roku kierunku stosunki międzynarodowe  w ramach zajęć dr Iryny Pawlowskiej z przedmiotu „Państwa i narody Europy” gościli prof. UMCS dr. hab. Konrada Pawłowskiego. Spotkanie było poświęcone studium przypadku „Relacje między Republiką Kosowa a Serbią”. W trakcie rozmowy z prof. Pawłowskim studenci dowiedzieli się o przyczynach i specyfice konfliktu serbsko-kosowskiego i stanie obecnym relacji między Kosowem a Serbią.

 


Medialne portrety papieża Franciszka

Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL zaprasza na wykład pt. "Medialne portrety papieża Franciszka. Przywództwo polityczne i religijne w ocenie użytkowników mediów i platform". Wykład odbędzie się w najbliższą środę 17 kwietnia br., o godz. 14.00 w C-618.

 

Prof. UŚ dr hab. Damian Guzek jest badaczem cyfrowej religii, konsumpcji mediów oraz polityki. Obecnie pełni rolę kierownika dwóch projektów badawczych: "Autorytet papieski w przekształceniach komunikacji" finansowanego przez OPUS NCN oraz "T4ERI" w ramach programu Horizon 2020. Jest członkiem zarządu network for media religion and digital culture, członkiem komitetu nauk o komunikacji społecznej i mediach PAN w kadencji 2024-2027 oraz członkiem stowarzyszonym international panel on the information environment (IPIE) powołanym przy Reuters Internet Institute Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Prof. Damian Guzek jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Londyńskiego. W trakcie swojej edukacji zdobywał także doświadczenie na Uniwersytecie we Florencji. Po ukończeniu doktoratu w Katowicach wyjechał na stypendium postdoktorskie na Uniwersytecie w Uppsali, gdzie miał okazję terminować pod kierunkiem Mii Lovheim oraz Nico Carpentiera. Następnie odbył staż u prof. Jolyona Mitchella w School of Divinity, New College, University of Edinburgh oraz u prof. Davida Zbirala w projekcie ERC Consolidator "Dissident Networks Project" na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. W 2020 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim habilitację z komunikacji i mediów na podstawie monografii  "Mediatizing Secular State: Media, Religion and Politics in Contemporary Poland ". Również w 2020 roku pracował w zespole Sabiny Mihelj i Vaclava Stetki w projekcie "Illiberal turn" na Uniwersytecie w Loughborough w Anglii.

Prof. Damian Guzek jest autorem i współautorem trzech książek oraz kilkudziesięciu artykułów, publikowanych między innymi w renomowanych czasopismach takich jak "Journalism Studies" (współautorstwo z Maxwell McCombsem), "Journalism", "Information, Communication and Society", czy "Journal of Information Technology and Politics". Posiada w dorobku wyróżnienia w Konkursie Mojsiewicza na monografię oraz artykuł zakwalifikowany przez Digital Religion Yearbook do top 10 artykułów w cyfrowej religii w 2023 roku.

Profesor Tomasz Stępniewski z referatem na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

photo-2024-04-09-14-36-14 W dniach 5-7 kwietnia odbyła się międzynarodowa konferencja BASEES (British Association of Slavonic and Eastern European Studies) na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Prof. Tomasz Stępniewski moderował panel pt. The Russia-Ukraine War and the Evolving Security Dilemmas in Central and Eastern Europe, w czasie którego wygłosił referat pt. A Shift in the Security Paradigm in Central and Eastern Europe: The Case of NATO’s Eastern Flank during the Russia-Ukraine War.