Biblioteka Uniwersytecka KUL ma zaszczyt poinformować, że Dziennik dr. Zygmunta Klukowskiego, przechowywany w Oddziale Zbiorów Specjalnych BU KUL, został wpisany na prestiżową Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. W związku z tym wyróżnieniem zapraszamy na film poświęcony życiu i działalności Autora pt. Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności, który powstawał we współpracy Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL z biblioteką.

Spotkanie odbędzie się z udziałem Władz KUL.

Twórcą filmu jest Damian Bieniek z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, reżyser m.in. nagrodzonych na festiwalu w Cannes „Trenów” Jana Kochanowskiego.

Projekcja filmu odbędzie się 27 czerwca 2024 r. o godz. 13.00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (IV p.) Biblioteki Głównej (ul. Chopina 27, Lublin).

Dziennik Zygmunta Klukowskiego – lekarza, społecznika, bibliofila, żołnierza AK, świadka w procesach norymberskich – stanowi poruszające świadectwo doświadczenia hitlerowskiego terroru, uchwycone w czasie, gdy wielka historia odciska piętno na małych społecznościach.

We wstrząsającej relacji przedstawia codzienność wielokulturowego i wielowyznaniowego miasteczka na Zamojszczyźnie, poddawanego szczególnym represjom w ramach Generalplan Ost. Opisuje martyrologię Żydów i tragizm życia Polaków, nie ukrywając jednak, że postawom heroicznym towarzyszyły również zachowania negatywne.

Dziennik jest pierwszym i jednym z najważniejszych przykładów memuarystyki z czasów II wojny światowej; posiadając wyjątkową wartość źródła historycznego, wyróżnia się także niepospolitymi walorami literackimi.

Projekcja filmu jest częścią cyklu wydarzeń zorganizowanych w związku z Rokiem Zygmunta Klukowskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024, godz. 12:20 - Małgorzata Augustyniuk