Ks. Franciszek Szulc urodził się 23 VII 1947 w Nowym Bytomiu w rodzinie Józefa i Łucji z/d Widenka. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Bykowinie (lata 1954-1961), zaś do średniej (Liceum Ogólnokształcące) w Kołchowicach (1961-1965). Po jej ukończeniu wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 30 III 1972 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, został skierowany do pracy duszpasterskiej. W 1974 podjął studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym KUL, które uwieńczył rozprawą nt. Struktura teologii judeochrześcijańskiej w ujęciu Jeana Daniélou (wyd. pt.: Struktura teologii judeochrzescijańskiej w świetle badań Jeana Danielou, Lublin: RW KUL, 1982; wyd. 2. popraw. i uzup. Kraków: Wydaw. WAM, 2005) pisaną pod kierunkiem ks. prof. Czesława Bartnika i obronioną w XII 1977. W tym samym roku ks. Szulc został zatrudniony jako asystent stażysta w Katedrze Historii Dogmatów, której szefem był ks. prof. Cz. Bartnik. W 1979 przeszedł do II Katedry Teologii Dogmatów, kierowanej przez ks. bpa A. Nossola, zajmując kolejno stanowiska asystenta, adiunkta i starszego wykładowcy. W latach 1979-1981 wyjeżdżał na stypendia naukowe do Paryża, Fryburga i Rzymu. Z KUL związany był zawodowo przez 20 lat. Jesienią 1997 przeszedł na rentę z powodu pogarszającego się stanu zdrowia i powrócił do rodzinnej diecezji, rezydując kolejno w parafiach: Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach (1997-1998) i Św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku (1998-2009). Przełomowym momentem w życiu ks. Szulca było uzyskanie habilitacji. Kolokwium, którego podstawą była rozprawa: Syn Boży w „Pasterzu Hermasa": świadectwo chrystologii judeochrześcijańskiej (wyd.: Katowice: Księgarnia św. Jacka, 2007), odbyło się w IV 2007 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Po tym wydarzeniu powrócił do czynnej pracy naukowo-dydaktycznej jako adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych UŚ.
Naukowe zainteresowania ks. F. Szulca koncentrowały się wokół takich zagadnień jak: judeochrześcijaństwo starożytne, rozwój doktryn pierwotnego chrześcijaństwa, inspiracje religijne w literaturze, kulturowo-religijne korzenie Europy oraz filozofia cywilizacji. Jego prace, publikowane w języku polskim i francuskim, ukazywały się w prestiżowych seriach wydawniczych („Myśl Teologiczna" - wyd. WAM oraz „Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova", paryskie wyd. Cerf, gdzie złożona została praca Le Fils de Dieu pour les judéo-chrétiennes dans le Pasteur d'Hermas i czasopismach jak: „Communio", „Studia Theologica Varsaviensia", „Roczniki Teologiczno-Kanoniczne", „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne" oraz „Vox Patrum". Z tym ostatnim periodykiem był związany od początku powstania jako autor, członek zespołu redakcyjnego (1982: z. 3 – 1986: z. 10) i rady naukowej (1986: z. 11 – 1993/95: z. 24-29); kiedy władze uczelni chciały w 1984 zakończyć wydawanie pisma, był jego gorącym obrońcą.
Jako naukowiec nie bał się podejmować trudnych i słabo opracowanych zagadnień. Jeśli był przekonany o słuszności swojego stanowiska, odważnie podejmował polemikę z uznanymi badaczami (np. z J. Danieloù; zob. St. Longosz, s. 588), stając się w Polsce niekwestionowanym autorytetem w zakresie judeochrześcijaństwa. Jako nauczyciel akademicki prowadził „żywe i odważne wykłady", które po dziś dzień wspominają jego słuchacze.
Swojej działalności nie ograniczał jedynie do teologii. Interesował się literaturą i teatrem, co zaowocowało kilku cennymi publikacjami z tej dziedziny. Pracował też społecznie. Był członkiem Senackiej Komisji d/s Młodzieży, kuratorem Teatru Akademickiego (czynnie włączając się m. in. w organizację studenckiego festiwalu teatralnego w 1991), opiekunem studentów teologii (rocznik 1977/79-81/82). Absolwenci tego rocznika zachowują żywą pamięć o swoim Opiekunie, o jego zaangażowaniu i autentycznej trosce o ich sprawy duchowe, naukowe, osobiste.
Ks. Franciszek Szulc ostatnie okres życia spędził w Ośrodku „Najświętszego Serca Jezusa w Rudzie Śląskiej-Halembie,prowadzonym przez archidiecezjalne Caritas. Zmarł nagle 14 VI 2011. Liturgia pogrzebowa odprawiona została w kościele p/w Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej-Bykowinie 17 VI 2011.
|
Źródła: J. Smolec, Śp. ks. Dr hab. Franciszek Szulc, „Wiadomości Archidiecezjalne. Organ Urzędowy Kurii Metropolitalnej w Katowicach, 79 (2011) 192-193; F. Szulc, Syn Boży w „Pasterzu" Hermasa, Katowice 2006, rec. S. Longosz, „Vox Patrum", 27 (2007) t. 50-51, 581-588; relacje prywatne.
|