§1
Ze zbiorów Biblioteki Głównej KUL za pośrednictwem Wypożyczalni mogą korzystać:
- Pracownicy i emeryci KUL.
- Studenci i doktoranci wszystkich rodzajów studiów prowadzonych na KUL.
- Pracownicy naukowi i naukowo – dydaktyczni publicznych szkół wyższych mających siedzibę w Lublinie.
- Doktoranci publicznych szkół wyższych mających siedzibę w Lublinie.
- Pracownicy lubelskich instytucji naukowych: bibliotek naukowych, archiwów, muzeów i instytutów naukowych.
§2
- Do wypożyczania zbiorów Biblioteki Głównej uprawnia studentów i studentów doktorantów KUL aktualna elektroniczna legitymacja studencka, która spełnia funkcję karty bibliotecznej.
- Osoby posiadające konto na platformie e-kul, które dotąd nie miały konta w Bibliotece Głównej akceptują Regulamin oraz ustalają własne hasło i jednocześnie składają elektroniczny wniosek o założenie konta czytelnika w Bibliotece Głównej. W przypadku studentów i studentów doktorantów konto zostanie automatycznie aktywowane. W przypadku pracowników etatowych oraz osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne konieczna jest osobisty kontakt z Wypożyczalnią celem wydania karty bibliotecznej.
- Student i student doktorant aby korzystać z Wypożyczalni na początku każdego roku akademickiego powinien aktywować konto biblioteczne, okazując w Wypożyczalni aktualną legitymację.
- Dla czytelników wymienionych w §1, pkt 1, 3, 4, 5 warunkiem otrzymania karty bibliotecznej jest zapoznanie się z niniejszym regulaminem, podpisanie „Deklaracji czytelnika" oraz przedstawienie dowodu osobistego i zaświadczenia z miejsca pracy lub aktualnej legitymacji doktoranckiej.
- Założenie i prolongata konta bibliotecznego dla czytelników wymienionych w §1, pkt 1, 3, 4, 5 podlega opłacie zgodnie z cennikiem.
- Karta biblioteczna pracownika ważna jest jeden rok kalendarzowy od daty założenia konta. Karta biblioteczna doktoranta ważna jest jeden rok akademicki.
- Kartę biblioteczną i legitymację elektroniczną pełniącą jej funkcję należy okazywać przy każdorazowym korzystaniu z Wypożyczalni.
- Udostępnianie karty bibliotecznej i legitymacji innej osobie jest zabronione. W wyjątkowych przypadkach odbioru zamówionych książek może dokonać osoba z najbliższej rodziny. Istnieje również możliwość upoważnienia innej osoby. Służy do tego specjalny druk, który można pobrać w Wypożyczalni.
- Fakt kradzieży lub zagubienia karty bibliotecznej lub elektronicznej legitymacji studenckiej należy zgłosić w Wypożyczalni. Niespełnienie tego wymogu skutkuje obciążeniem czytelnika ewentualnymi stratami poniesionymi przez Bibliotekę.
§3
Prawo do korzystania z wypożyczeń ustaje z powodu:
- Nieważności elektronicznej legitymacji studenckiej lub nie prolongowania karty bibliotecznej.
- Rażącego i notorycznego naruszania przez Czytelnika postanowień niniejszego regulaminu.
§4
- Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia zbiorów Biblioteki Głównej KUL stwierdzone przy ich zwrocie. Uszkodzenia stwierdzone wcześniej należy zgłosić przy odbiorze zamówionych materiałów.
- W razie zniszczenia lub zagubienia książki Czytelnik zobowiązany jest dostarczyć identyczny egzemplarz lub uiścić opłatę odpowiadającą pięciokrotności jego ceny antykwarycznej.
§5
- Zamówienia na książki należy składać elektronicznie po zalogowaniu się na konto Czytelnika.
- Książki mogą być wypożyczane na okres od jednego do czterech tygodni. W wyjątkowych sytuacjach Biblioteka Główna może żądać zwrotu książki przed upływem terminu wypożyczenia.
- W razie potrzeby czytelnik może uzyskać prolongatę terminu zwrotu wypożyczonego egzemplarza, o ile nie został on wcześniej zarezerwowany przez innego użytkownika. Prolongaty można dokonać elektronicznie lub osobiście w Wypożyczalni.
- Rezerwacja wypożyczonych książek możliwa jest przez pracowników Wypożyczalni.
- Przetrzymanie książek blokuje opcję zamawiania kolejnych egzemplarzy.
- Zwrot książek po upływie terminu skutkuje koniecznością uiszczenia opłaty pieniężnej w wysokości określonej w cenniku.
§6
- Zamówione książki należy odebrać w ciągu pięciu dni od daty ich zamówienia. Po upływie tego czasu zostaną odesłane do magazynu.
- Niezrealizowane rewersy przechowuje się przez siedem dni. Czytelnik może uzyskać w Wypożyczalni informację o przyczynie niezrealizowania zamówienia.
- Maksymalny czas realizacji zamówienia wynosi 4 godziny. Realizacja zamówień złożonych w sobotę po południu oraz w niedzielę następuje najwcześniej po godzinie 13 w poniedziałek.
§7
Poza Bibliotekę nie wypożycza się:
- wydawnictw ciągłych (czasopism)
- egzemplarzy wchodzących w skład księgozbiorów podręcznych czytelni i pracowni
- wydawnictw encyklopedycznych, słownikowych, bibliografiicznych
- zasobów stanowiących zbiory specjalne (grafika, kartografia, muzykalia, rękopisy, stare druki)
- książek wydanych przed rokiem 1961
- książek w złym stanie technicznym
§8
Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć:
- samodzielni pracownicy naukowi KUL – do 20 woluminów
- inni pracownicy naukowi KUL i doktoranci KUL – do 15 woluminów
- pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej – do 15 woluminów
- pracownicy i doktoranci innych uczelni – do 10 woluminów
- studenci wszystkich lat studiów – do 10 woluminów
- pozostali czytelnicy – do 3 woluminów
§9
W Wypożyczalni zabrania się korzystania z telefonów komórkowych oraz spożywania artykułów spożywczych.
§10
- Na potrzeby studentów i pracowników KUL Wypożyczalnia Międzybiblioteczna sprowadza materiały biblioteczne z innych bibliotek krajowych i zagranicznych.
- Wypożyczalnia Międzybiblioteczna nie sprowadza artykułów z czasopism z bibliotek krajowych.
- Z bibliotek polskich sprowadza się materiały, których nie posiadają inne biblioteki w Lublinie, z bibliotek zagranicznych – dzieła, których nie posiadają biblioteki krajowe.
§11
- Koszt sprowadzenia materiałów bibliotecznych z bibliotek zagranicznych pokrywa zamawiający w wysokości określonej w cenniku.
- Zamówienia krajowe realizowane są bezpłatnie.
- Sprowadzone dzieła udostępnia się wyłącznie na miejscu w czytelni w okresie wyznaczonym przez Wypożyczalnię Międzybiblioteczną.
§12
- Biblioteka Główna KUL za pośrednictwem Wypożyczalni Międzybibliotecznej udostępnia zbiory własne innym bibliotekom krajowym i zagranicznym.
- Wypożyczalnia Międzybiblioteczna pośredniczy w wykonywaniu kopii artykułów z czasopism oraz fragmentów książek ze zbiorów własnych.
|