Uroczyste przekazanie przez Andrzeja, Janusza i Marka Zalewskich sześciu dzieł Macieja Kazimierza Sarbiewskiego do naszej kolekcji starych druków. |
|
Uroczystość odbyła się w dniu 25 listopada 2015 roku w Czytelni Oddziału Zbiorów Specjalnych BU KUL. Przekazaniu starych druków towarzyszyła wystawa druków z oficyny Plantin – Moretus oraz dzieł Kazimierza Sarbiewskiego przechowywanych w zbiorach BU KUL.
|
|
|
|
|
Dr hab. Andrzej Zalewski Inżynier budownictwa, doktor hab. nauk technicznych (doktorat – rok 1993, habilitacja – rok 2012). Pracował na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w Katedrze Geotechniki i Budowli Inżynierskich Politechniki Łódzkiej, obecnie w Katedrze Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jednocześnie jest pracownikiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Instytucie Architektury Krajobrazu w Katedrze Kształtowania Otoczenia.
Zajmuje się: teorią i praktyką transportu, planowaniem systemów transportu w zagospodarowaniu przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień transportu zrównoważonego, w tym uspokojeniem ruchu drogowego, ruchem rowerowym, a także, co się z tym bardzo wiąże – bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Uczestnik licznych stypendiów zagranicznych, m.in. w Uniwersytecie McGill w Kanadzie. Aktywny uczestnik szeregu konferencji międzynarodowych poświęconych ruchowi rowerowemu, m.in. Światowej Konferencji Rowerowej Velo City Global 2012, która odbyła się w Vancouver w British Columbia w The University British Columbia w Vancouver. Krajowy koordynator Europejskiej Sieci Turystycznych Tras Rowerowych EuroVelo na Polskę Środkową i Południową.
Prof. dr Janusz Zalewski Absolwent Politechniki Warszawskiej – studia z zakresu automatyki (1973 rok), w roku 1979 obronił doktorat na Wydziale Elektroniki i uzyskał stopień doktora z nauk technicznych.
Pracownik Instytutu Energii Atomowej POLATOM. Następnie, już w USA, pracownik naukowy Embry-Riddle Aeronautical University i University of Central Florida. Od 2002 roku profesor nauk komputerowych Computer Science w Florida Gulf Coast University. Współpracownik licznych instytucji rządowych, w tym: Lawrence Livermore National Laboratory, NASA, FAA, Air Force Research Labs, Nuclear Regulatory Commission oraz prywatnych (biznesowych) w USA: Lockheed Martin, Harris, Boeing. Zajmuje się zagadnieniami inżynierii softwarowej, sieci komputerowych – szczególnie systemami czasu rzeczywistego (safety-critical real-time embedded systems).
Znawca i tłumacz współczesnej poezji i prozy amerykańskiej, kolekcjoner, między innymi pierwszych wydań Charlesa Bukowskiego.
Green Computing - zielona informatyka. Prof. dr Janusz Zalewski Przegląd Uniwersytecki - nr 4-5 (156-157)
Marek Zalewski Artysta plastyk; studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom na Wydziale Rzeźby wraz z wyróżnieniem rektorskim uzyskał w roku 1980. Twórca wszechstronny – rzeźbiarz i malarz o renomie międzynarodowej. Zajmuje się także rysunkiem, projektowaniem wnętrz i medali.
Uczestnik i organizator krajowych oraz zagranicznych sympozjów rzeźbiarskich i ceramicznych. Jego prace prezentowane były w: Polsce, Niemczech, Skandynawii, Belgii, we Włoszech i w Syrii.
Z jego inicjatywy – obywatela miasta – powstało w Ciechanowie w 1989 roku Biuro Wystaw Artystycznych oraz Galeria „C". Jest autorem pomnika św. Piotra, patrona miasta Ciechanów. Kierował Centrum Kultury i Sztuki im M. Konopnickiej w Ciechanowie. W swoim mieście zainicjował także rekonstrukcję pomnika Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Za całokształt pracy artystycznej otrzymał Nagrodę im. Franciszka Rajkowskiego.
W przestrzeni publicznej wielu miast w Polsce i poza jej granicami znajdują się rzeźby Marka Zalewskiego. Po wernisażach jego obrazy znajdują prywatnych nabywców.
|
Dyrekcja Biblioteki serdecznie dziękuje Ofiarodawcom. |
Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016, godz. 10:56 - Artur Podsiadły