"Vita mutatur non tollitur"

 Pośmiertne wystawy twórców nauki i kultury;

prezentacje postaci i ich dorobku

 

 

W katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.
Prezydent Lech Kaczyński jest Doktorem Honoris Causa KUL.

 

 

Wśród członków delegacji byli Absolwenci KUL:

ks. prałat Bronisław Gostomski
Mariusz Handzlik, Podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP 
ks. Zdzisław Król
Janusz Krupski, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 
Bp Tadeusz Płoski, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego

 

Mariusz Handzlik
Podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP

 

 

  Dyplomata, polityk, działacz państwowy urodził się 11 VI 1965 roku w Bielsku-Białej. Ukończył socjologię ze specjalizacją stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wykształcenie uzupełnił w Szkole Nauk Społecznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, na Uniwersytecie Genewskim, Uniwersytecie w Cranfield oraz Centrum Handlu
i Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie Georgia w Athens. Staże zawodowe odbył w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i Komisji Stosunków Międzynarodowych Senatu (Kongres USA w Waszyngtonie), w Instytucie Rozwoju Społecznego ONZ, a także był Stałym Przedstawicielstwie RP przy Kwaterze Głównej NATO.

  Pracował jako doradca Prezesa Rady Ministrów ds. Polityki Zagranicznej (1992-1994), pierwszy sekretarz i radca ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie (1994-2000); dyrektor Departamentu Polityki Eksportowej w MSZ (2000-2001); wicedyrektor w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa w MSZ (2001-2003); ambasador tytularny i przewodniczący Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych w Paryżu (2002-2003); radca-minister w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Organizacj Narodów Zjednoczonych, Nowy Jork (2004-2005); dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP (2006-2008); od 9 X 2008 Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, odpowiedzialny za politykę zagraniczną. Odznaczony w 2000 roku przez Sekretarza Obrony USA Medalem za Wybitną Służbę Publiczną.
  10 IX 2009 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w wyniku autolustracji, o którą sam wystąpił, uznał go za pokrzywdzonego przez SB, odrzucając oskarżenia, że był współpracownikiem tajnuch służb PRL.
  Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Osierocił troje dzieci. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, został pochowany na warszawskich Powązkach.

 

Na podstawie:
http://www.prezydent.pl/ludzie-prezydenta/ministrowie/mariusz-handzlik

 Publikacje:

Mariusz Handzlik- publikacje
góra strony
Przygotowanie wystawy: Oddział Informacji Naukowej (J N-W)
Prezentacja na stronie www: Artur Podsiadły
 
Autor: Artur Podsiadły
Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010, godz. 12:37 - Artur Podsiadły