Iwona Kasiura: ilustracje do "Pinokia"


Był sobie raz...
- Król! – od razu powiedzą moi mali czytelnicy. Nie, dzieci, pomyliłyście się.
Był sobie raz kawałek drewna...
  Tymi oto słowami rozpoczyna się przepiękna opowieść nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, napisana przeszło 120 lat temu przez Carla Lorenzini, znanego bardziej jako Carlo Collodi. Ten słynny pseudonim pochodzi od nazwy miejscowości, w której urodziła się jego matka Angelina Orzali.

  Początkowo "Historie drewnianego pajaca" ukazywały się w odcinkach na łamach tygodnika dla dzieci "Giornale dei bambini" i natychmiast spotkały się z ogromnym zainteresowaniem małych czytelników, którzy nie mogli doczekać się kolejnych numerów czasopisma, ciekawi dalszych perypetii Pinokia. Ale niestety autor nagle przerwał opowieść i to w najbardziej tragicznym momencie – śmierci Pinokia. Dzieci z całych Włoch zasypały go lawiną listów z prośbami o kontynuowanie dalszych losów drewnianego bohatera. Po tak dramatycznym proteście Carlo Collodi rozwinął opowieść i napisał całkowicie satysfakcjonujące zakończenie: drewniana kukiełka nie umiera i przemienia się w chłopca z krwi i kości. W 1883 roku wydawnictwo Felice Paggi z Florencji wydało powieść w całości pod nieco zmienionym tytułem: "Przygody Pinokia. Historia drewnianego pajaca" z doskonałymi ilustracjami Enrico Mazanti.

  Powieść Collodiego uważana jest za arcydzieło światowej literatury dziecięcej oraz pewnego rodzaju traktat pedagogiczny, bowiem wesołe, smutne, śmieszne, burzliwe, a niekiedy wzruszające przygody Pinokia przetkane są wieloma moralizatorskimi naukami.

  Dziś bajka o drewnianym pajacyku czytana jest przez dzieci równie ochoczo jak przed stu dwudziestu laty, a to dzięki wielkiej sympatii, jaką wzbudza bohater, który w swoich słabościach i naiwności podobny jest trochę do czytelników, zarówno tych małych jak i tych dużych. Ci ostatni odczuwają jednak nostalgię po utracie tej magicznej dziecięcej wolności, bowiem zmuszeni są żyć w świecie pełnym obowiązków i wszelakiej odpowiedzialności.
Iwona Kasiura

 

 Iwona Kasiura  ilustracje do 'Pinokia'  w Kawiarnianej Galerii  BU KUL, luty 2004 r.   Iwona Kasiura  ilustracje do 'Pinokia'  w Kawiarnianej Galerii  BU KUL, luty 2004 r.   Iwona Kasiura  ilustracje do 'Pinokia'  w Kawiarnianej Galerii  BU KUL, luty 2004 r.
     
 
 Iwona Kasiura  ilustracje do 'Pinokia'  w Kawiarnianej Galerii  BU KUL, luty 2004 r.   Iwona Kasiura  ilustracje do 'Pinokia'  w Kawiarnianej Galerii  BU KUL, luty 2004 r.   Iwona Kasiura  ilustracje do 'Pinokia'  w Kawiarnianej Galerii  BU KUL, luty 2004 r.
     
 
Iwona Kasiura: ilustracje do "Pinokia" (tempera, pastel)
 

Pinokio w internecie...

www.pinocchio.it
www.agliincrocideiventi.it/Pinocchio/Peppo pagine/una_bambinata.htm
www.raisatzoom.it/emma/zoom.phtml?ns=2053
http://utenti.garamond.it/drop/iperpinocchio_si_000007.htm
www.federicoparis.it/pinocchio/illustrazioni/index.html
www.maranola.it/pinocchio/favola.htm
www.linguaggioglobale.com/Pinocchio/default.htm
http://perso.wanadoo.fr/ecole.mat.hilard/pino.htm
www.pinocchioamarcord.com/pinocchio_mostra_virtuale.htm
www.europinocchio.it
www.italica.rai.it/principali/argomenti/bibliografie/collodi.htm
www.spi.pl/pinokio/index.html


mgr Iwona Kasiura
pracuje jako kustosz biblioteczny w Pracowni Konserwacji BU KUL

 Iwona Kasiura, 2003   Urodziła się w Lublinie w 1970 roku.
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.
Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS
(dyplom w Pracowni Grafiki).
Od 1996 roku pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.Ekspozycja: luty 2004 r.
Autor: Jan Wasilewski
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2008, godz. 19:41 - Artur Podsiadły