Historia rozbudowy Biblioteki Uniwersyteckiej KUL,

największej inwestycji od czasu zasiedlenia obecnego adresu

     

'Kurier Lubelski'

marzec 1998 r.

Ciężko od książek

Rozbudowa Biblioteki Uniwersyteckiej KUL
Gmach Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ulicy Chopina zostanie powiększony o nowe, bardzo ciekawe architektonicznie skrzydło.
Prace rozpoczną się w najbliższych dniach.
Do końca przyszłego roku ma być gotowy tak zwany 'stan surowy' budynku.


  Bibliotekę Uniwersytecką KUL odwiedza dziennie ponad trzysta osób. Do ich dyspozycji jest około milion trzysta tysięcy woluminów. Zbiory wciąż się rozrastają.
  - Rozbudowa jest w takiej sytuacji konieczna. Po jej przeprowadzeniu wystarczy nam miejsca nawet na 25 - 30 lat - mówi ks. dr Tadeusz Stolz, dyrektor Biblioteki.
  Dotychczasowy gmach zostanie powiększony od strony uliczki Chmielarczyka, łączącej ulice Chopina i Okopową. Architekci Jerzy Grochulski, Marcin Oborski oraz Stanisław Stefanowicz zaprojektowali nowe skrzydło w ten sposób, aby nie kolidowało z sąsiednią zabudową.

  W widocznej na rysunku wieży znajdzie się między innymi dział zajmujący się pozyskiwaniem nowych zbiorów, kolekcja rękopisów i miejsca do pracy twórczej. Budynek w głębi będzie mieścił magazyny.
W celu zgromadzenia jak największej ilości książek na jak najmniejszej powierzchni wykonane zostaną tam specjalne stropy o bardzo dużej wytrzymałości. Na najwyższej kondygnacji umieszczono czytelnię główną, która, po połączeniu z dotychczasową, ma jednorazowo pomieścić 260 osób.

(G.W., 'Kurier Lubelski' nr 62 [10456], 14-15 marca 1998 r.)


 Kurier Lubelski, 14-15.III'1998
 
  Po kilku latach przygotowań, w połowie 1998 roku rozpoczęły się prace przy rozbudowie Biblioteki. Projekt nowego budynku przygotował zespół mgr inż. arch. Jerzego Grochulskiego z Warszawy. Dodatkowe 3.000 metrów kwadratowych powierzchni ma mieścić głównie magazyny przygotowane do gromadzenia zbiorów w systemie zwartym (na regałach jezdnych). Część przeznaczono do obsługi czytelników (powiększony hol katalogowy, nowa wypożyczalnia i nowa czytelnia na około 100 miejsc).

  Jesienią 1998 r. wylano fundamenty. W następnym roku budowa została doprowadzona do poziomu nowej czytelni, która ulokowana jest na najwyższej kondygnacji; pod nią znajduje się sześć kondygnacji magazynowych. W roku 2000 zamknięto stan surowy inwestycji.

  Jesień 1998 r. - wylewanie fundamentów   Luty 2000 r. rozbudowa w toku   Marzec 2000 r. stropy   Lato 2000 r. widok ogólny   Październik 2000 r. część frontowa   Październik 2000 r. magazyny  

Po kliknięciu na dowolne zdjęcie wyświetli się jego powiększenie w osobnym okienku,
które samo zniknie po kolejnym kliknięciu gdziekolwiek na stronie
(klikając na inne zdjęcie otrzymamy oczywiście następne powiększenie).

  Lato 2001 r. elewacja północna   Zima 2000 r. świetliki czytelni   Jesień 2001 r. wykańczanie elewacji północnej i frontowej   Wiosna - lato 2001 r. wnętrza magazynowe w stanie surowym   Nowe regały magazynowe oszczedzą miejsce i czas dostępu do zbiorów   Fasada dobudowanej części Biblioteki w jesiennym słońcu - listopad 2001 r.  
 
  Od wiosny 2001 roku skoncentrowano się na pracach wewnątrz nowo wybudowanych pomieszczeń, zaś latem przystąpiono do wykańczania elewacji. Z nastaniem jesieni zaczęło ubywać rusztowań. Równocześnie postępowały prace wykończeniowe i montaż urządzeń wewnątrz nowych pomieszczeń. "Złota polska jesień" pozwoliła wykończyć elewację dobudowanej części.

  Przez cały rok 2002 trwały najbardziej czasochłonne prace wykończeniowe i powolne integrowanie dobudowanego fragmentu z resztą Biblioteki. W roku 2003 doszły jeszcze prace remontowe wewnątrz dotychczasowych pomieszczeń, związane z reorganizacją całego gmachu.

  Wizualizacja wyglądu Biblioteki po przebudowie jest od kilku lat elementem głównej strony naszej witryny. Pełniejszą dokumentację fotograficzną rozbudowy zamieszczamy na osobnej stronie - archiwum rozbudowy.
  Biblioteka Uniwersytecka KUL po przebudowie - wizualizacja   Maj 2003 r. - pomalowana elewacja dobudowanej części
'Gazeta Wyborcza Lublin'


luty 2005 r.


Nowy gmach dla moli książkowych


Biało-morelowo-koralowa elewacja rozbudowanej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL jest już prawie gotowa. Jeszcze tylko elewacja parteru czeka na ozdobienie kamieniem i ceramiką


 'Gazeta Wyborcza Lublin' 16.II 2005  o rozbudowie Biblioteki KUL

'Gazeta Wyborcza Lublin / Nieruchomości i Dom,
16.II'2005
 
 Biblioteka Uniwersytecka KUL - 2005, nowa elewacja
Owalna elewacja frontowa dobudowy,
fot. Marek Kopeć

  Budowa nowego skrzydła biblioteki przy ulicy Chopina rozpoczęła się w 1998 roku. Przez pierwsze dwa lala prace szybko posuwały się naprzód, później uczelni zaczęło brakować funduszy.
- Dlatego trudno przewidzieć, kiedy zakończymy budowę - tłumaczy ks. dr Tadeusz Stolz, dyrektor biblioteki. Ocenia, że zrobionych jest już 65 procent zaplanowanych prac.
  Nowe skrzydło składa się z dwóch części: jedna ma podstawę prostokąta, druga [frontowa] - owalną. W pierwszej jest siedem kondygnacji - na sześciu będą magazyny na książki. Na ostatnim, siódmym piętrze powstanie nowoczesna klimatyzowana czytelnia, która pomieści 100 osób. Część owalna składa się z pięciu kondygnacji. Na stu metrach kwadratowych parteru będzie wypożyczalnia. Na kolejnych piętrach powstaną pracownie bibliotekarzy, a na najwyższym poziomie - czytelnia, która zostanie połączona z czytelnią w prostokątnej części nowego obiektu.
 
 BU KUL, 2005; tu będzie czytelnia

Tu będzie nowa czytelnia...

  BU KUL, 2005; nowa wypożyczalnia

...a tutaj przygotowywana jest nowa wypożyczalnia
w nowym budynku Biblioteki

  Wewnątrz powstającego skrzydła biblioteki ściany pokryte są już tynkiem, wylane są także podłogi.
Do tej pory prace budowlane pochłonęły 7 min zł.
- Na wykończenie i wyposażenie wnętrz, zakup regałów, urządzenia wentylacyjne i klimatyzację, sprzęt komputerowy i dźwigi potrzeba jeszcze 5 min zł - wylicza ks. Stolz.
  Stary gmach biblioteki ma 7 tysięcy metrów kwadratowych, nowe skrzydło - 3 tysiące. Budynki zostaną połączone i będą miały udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W planach jest także rozbudowanie
i zmodernizowanie holu katalogowego na pierwszym piętrze w starym gmachu.
- Istniejący hol chcemy połączyć z tym, który powstanie w nowym skrzydle. W powiększonym holu będzie 50 stanowisk komputerowych dla czytelników. Komputery zainstalujemy też w czytelniach - mówi ks. Tadeusz Stolz.
  Modernizacji doczeka się także obecna czytelnia rękopisów, która zostanie powiększona i przekształcona w czytelnię zbiorów specjalnych.
- Myślę, że po zakończeniu inwestycji będzie można korzystać z wypożyczalni przez cały rok, także w czasie wakacji - kończy dyrektor.
(Sylwia Szewc, 'Gazeta Wyborcza Lublin', 16 lutego 2005 r.
'Gazeta Nieruchomości i Dom', nr 7; fotografie - Marek Kopeć)

 

Nową Wypożyczalnię, uruchomioną we wrześniu 2006 r., pokazujemy na osobnej stronie
 

14 października 2006 r. Nowa Wypożyczalnia i Część Magazynowa
zostały uroczyście otwarte i poświęcone.
Relacja z tego wydarzenia - na osobnej stronie


Autor: Jan Wasilewski
Ostatnia aktualizacja: 29.10.2008, godz. 12:58 - Artur Podsiadły