'Nie daj się smutkowi'

Otwarcie wystawy
Wystawa i eksponaty
Obiekty i 'książki'

 

Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż teraz
(Hans Christian Andersen)

 

Wystawę otworzył dyrektor Biblioteki, ks. dr Tadeusz Stolz


  Powoli dobiega końca rok Hansa Christiana Andersena; mamy okazję jeszcze raz spojrzeć na tego wielkiego pisarza, człowieka, który ma tak wielki wkład w kulturę Europy i całego nowożytnego świata, w postrzeganie życia, w patrzenie na dzieci i na życie dorosłe, w rozumienie ludzkich problemów. Tylko w ostatnich niespełna 10 latach wyszło w Polsce około 20 wydań baśni Andersena; wciąż jest wydawany, bo wciąż jest czytany i jest zapotrzebowanie na jego twórczość.

 

 Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'    Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'    Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'

 

  Przed pół rokiem miałem okazję być w Poniewierzu na Litwie, gdzie od dawna działa dobry Teatr Lalki i Aktora, gdzie wszystko wiedzą o lubelskim Teatrze Lalki i Aktora. Tam spotkałem pasjonata Andersena, człowieka, który trzymał mnie i inne osoby z którymi byłem, dwie godziny w teatrze, opowiadając o teatrze i o Andersenie. Dzisiaj razem przeżywamy tutaj podobny moment, goszcząc Pana Krzysztofa, jego dzieła i twórczość w naszej Bibliotece. Bardzo się cieszę, że Pan zechciał u nas swoje prace wystawić i bardzo za to dziękuję. Jednocześnie chcę podziękować paniom, które pomagały przy tworzeniu tej wystawy - szczególnie Pani Iwonie Kasiurze, która się bardzo w to dzieło zaangażowała.

Ks. Tadeusz Stolz

 

 Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'    Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'

 

 Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'

 

 Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'    Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'

 


  Krzysztof Skain May zadebiutował w 1975 roku indywidualną wystawą w Starej Prochowni. Od tego czasu ciągle maluje, ale malarstwo to nie jedyną dziedziną, w jakiej się realizuje, jest także twórcą happeningów, scenografii, projektantem wnętrz.

  W latach '80. zajmował się oprawą artystyczną koncertów grup nowofalowych (Kosmetyki Mrs. Pinki, Dzieci w Szoku, Wańka Wstańka). Projektował dla nich scenografie, kostiumy, plakaty, okładki płyt i kaset. Był twórcą pozostających w tym klimacie happeningów - malowanych, płonących, dartych.

  Rok 1987 to pierwszy jego projekt scenografii teatralnej. Od tego czasu powstało prawie 40 realizacji, głównie na potrzeby spektakli w teatrach dziecięcych, między innymi w lubelskim Teatrze Lalki i Aktora im. Andersena ("Jaskółeczka", "O czym szumią wierzby"), ale także w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie ("Wędrówki Mistrza Kościeja"). Jednocześnie projektował towarzyszące spektaklom programy teatralne, katalogi czy afisze.

  W latach '80. Krzysztof Skain May współpracował także jako ilustrator z czasopismami "Mój Świat", "Non Stop", "Świerszczyk"; przez 10 lat ukazywał się "Kalendarz szalonego małolata" z jego rysunkami; był też autorem komiksów.

  Ciekawym incydentem w jego życiu artysty było konstruowanie "książek kombinowanych", kiedy to - jak sam twierdzi - "chciało mu się jeszcze myśleć konceptualnie". W sumie powstało około 50 takich eksperymentalnych obiektów, zaprojektowanych i wykonanych w całości przez artystę.

  W ostatnich latach oprócz malarstwa i scenografii, w której realizuje się chyba najpełniej, zajmował się projektowaniem wnętrz centrów zabaw dla dzieci oraz kafejek.

Jadwiga Jaźwierska

 

 Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'    Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'

 

 Krzysztoff Skain May, XII'2005 otwarcie wystawy w BU KUL 'Nie daj się smutkowi'

Otwarcie wystawy uatrakcyjnił muzycznie lubelski bluesman,
'Obywatel Obwieś' - Wiesław Pawłowski

 

 

Fotografie: Artur Podsiadły
Opracowanie i redakcja: Jan Krzysztof Wasilewski


Autor: Jan Krzysztof Wasilewski
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008, godz. 00:39 - Jan Wasilewski