AKTUALNOŚCI  BIBLIOTEKI  UNIWERSYTECKIEJ KUL  W STALOWEJ WOLI

 

 

 


 

 

Stan czytelnictwa w Polsce: w 2020 roku odnotowano poprawę 42% respondentów przeczytało w ciągu 12 miesięcy przynajmniej jedną książkę (lub jej fragment) - to najwyższy wynik od 6 lat. Zachęcamy do zapoznania się z Raportem BN.

 


 

Polecamy e-booki z twórczością Adama Zagajewskiego - legalny i bezpłatny dostęp oferuje Biblioteka Narodowa na platformie polona.pl zob. link poniżej:

 

https://polona.pl/search/?query=Zagajewski&filters=category:ebooks,public:1,hasTextContent:0&sort=undefined


 

Osoby zainteresowane polskim rynkiem wydawniczym zapewne zainteresuje najnowszy numer raportu „Ruch Wydawniczy w Liczbach. Tom 70: 2019 periodyki", który ukazał się w formie elektronicznej. Obejmuje on dane statystyczne dotyczące gazet i czasopism opublikowanych na terenie Polski w roku 2019.

 


 

2021 jest Rokiem Stanisława Lema. Biblioteka Narodowa bezpłatnie udostępniła e-booki z utworami słynnego Polaka. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością cenionego w świecie pisarza gatunku hard science fiction, filozofa, futurologa oraz krytyka opublikowaną w cyfrowej bibliotece polona.pl

 


Działająca w Polsce od 1993 roku Katolicka Agencja Informacyjna przygotowała publikację: Kościół w Polsce. Raport, pod redakcją Marcina Przeciszewskiego i Rafała Łącznego.

Broszura w sposób klarowny omawia stan polskiego Kościoła Katolickiego na dzień 31 stycznia 2021 roku. Oprócz podstawowych statystyk czytelnik zostaje poinformowany m.in. o działaniach Kościoła w obliczu pandemii oraz z kwestią "oczyszczania Kościoła". 

Wydawcy we wstępie informują: "raport ukazuje, że niezależnie od silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo cechuje wciąż mocne przywiązanie do wiary, a Kościół posiada tu olbrzymi potencjał apostolski, nieporównywalny do wielu innych krajów". Zapraszamy do lektury.

 


 

Biblioteka Uniwersytecka KUL w Stalowej Woli od lat regularnie otrzymuje dary książkowe z Kancelarii Sejmu i Wydawnictwa Sejmowego. Są one cenne, zwłaszcza dla studentów kierunków prawniczych, ale nie tylko.

Polecamy wszystkim zainteresowanym monografię traktującą o używaniu socjotechnik do sprawowania władzy w Imperium Rosyjskim. Książka, autorstwa Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza pt. „Imperium manipulacji”, powstała na kanwie dysertacji doktorskiej obronionej na KUL nie żyjącego już A.T. Mazurkiewicza, autora książek historycznych i o tematyce science fiction.

Gorąco polecamy tę bardzo ciekawą interdyscyplinarną monografię.

Zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej KUL w Stalowej Woli.

 


 

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi wynikami badania CBOS dotyczącym obaw Polaków w ósmym miesiącu pandemii. Nadal dominującą jest obawa o zdrowie oraz obawa przed bezpowrotną utratą życia sprzed pandemii. Zaciekawiają wybierane przez respondentów odpowiedzi oraz analizy z uwzględnieniem wieku, czy wykształcenia. Zachęcamy do lektury. Zob. Komunikat z badań Nr 155/2020

 


Tradycje zasługujące na pamięć

W okresie Świąt Bożego Narodzenia zachęcamy do zapoznania się z informacjami o kolędowaniu w okolicznej Cholewianej Górze.

Warto zapoznać się z zamieszczonymi materiałami, które zawierają nagrania i informacje od najstarszego mieszkańca wioski, znanego muzyka ludowego, wówczas 99-letniego Michała Dudzika. Z tekstu dowiemy się m.in. o charakterystycznym dla Lasowiaków i tego regionu zwyczaju kolędowania z koniem. Dzięki nagraniu możemy posłuchać zagranych przez Pana Michała oberków, polek oraz mało znanych "cholewioków".

link: Tekst artykułu      link: Audycja radiowa

Dziękujemy Pani Marcie Góreckiej, red. Radia Leliwa, oraz Panu Januszowi Ogińskiemu, regionaliście za utrwalenie w regionalnych mediach unikatowych tradycji lasowiackich oraz za wyrażenie zgody na emisję nagrania i wykorzystanie zdjęć i tekstu, które opublikowała Sztafeta w dn. 29 12. 2011 r. Audycja Pani Marty wyemitowana była przez radio Leliwa w Wigilię tego samego roku.

Zapraszamy


 

 

E-wydania prasy w dobie koronawirusa

 

WYNIKI AUDYTU

 

E-wydania cieszą się rosnącą popularnością wśród wydawców, i czytelników prasy. Zapewniają one dogodny dostęp do tytułów prasowych.

 

Obecnie, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce, jeszcze bardziej wzrasta zapotrzebowanie na dostęp do prasy w formie cyfrowej.

 

E-wydania, to elektroniczna wersja pism drukowanych, i jest to wersja odpowiadająca w całości formie papierowej (wraz z zachowaniem treści, artykułów oraz reklam prasowych).

 

Audyt przeprowadzony przez: Polskie Badania Czytelnictwa - pbc.pl

 

 


Film o Stalowej Woli
 
„Stalowa Wola Bogiem silna” to film ukazujący tożsamość miasta oraz jego fundamenty religijne, kulturowe i społeczne. Zachęcam gorąco do obejrzenia na kanale Naszczas24.pl w serwisie YouTube. - tak zachęca Redaktor Piotr Jackowski:  "NASZ CZAS" Magazyn Nadsański - Miesięcznik regionalny powiatów stalowowolskiego, niżańskiego, tarnobrzeskiego
 
 

 

W czasie kwarantanny warto nie przegapić: w promocyjnych cenach można nabyć nowość Piotra Sztompki "Słownik socjologiczny", który zdecydowanie polecamy :) 

 


O zmianach na rynku bibliofilskim informuje Rzeczpospolita w dniu 26 marca 2020 roku.

 

Bibliofilami coraz częściej są osoby młode, a aukcje bibliofilskie z powodzeniem odbywają się za pośrednictwem serwisów internetowych. Na rynku bibliofilskim rośnie zainteresowanie rzadkimi plakatami i coraz częściej licytowane są pierwodruki książek wydanych w XX wieku.

 

Po więcej informacji odsyłamy Państwa do artykułu online "Rewolucja na rynku bibliofilskim", a także do wydania papierowego, które czeka na Państwa w czytelni Biblioteki WNIT. Zdrowia i do zobaczenia :)

 


Listy miłosne udostępnione badaczom po pięćdziesięciu pięciu latach od śmierci poety...

Biblioteka Uniwersytetu w Princeton udostępniła listy T.S. Eliota do jego młodzieńczej miłości - Emily Hale. Czy może jeszcze coś wnieść prywatna korespondencja sprzed ponad pół wieku?

 

Zapytana o to profesorka literatury angielskiej na Uniwersytecie Villanova i autorka książki „Modernist Fiction and Vagueness” Megan Quigley, odpowiedziała: „Nowe listy to kamień milowy dla akademików zajmujących się Eliotem, jak również dla każdego, kto zainteresowany jest literackim modernizmem”. Dodała też z entuzjazmem: „Rzucą one nowe światło na długotrwałą relację z Hale oraz jej rolę jako muzy poety i adresatki najbardziej sławnych wierszy!”.

 

 

Więcej informacji w artykule : T.S. Eliot przemówił zza grobu. I nie jest szczęśliwy, że ktoś czyta jego prywatne listy na stronie focus.pl

 


Statystyki, statystyki...

Początek nowego roku obfituje w podsumowania. Wśród wielu ważnych, czy ciekawych warto nie przeoczyć i zapoznać się z informacją zamieszczoną na TVP INFO pt. Kościół zbadał religijność Polaków..., która została sporządzona na podstawie "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020", wypracowaną w pallotyńskim Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego.

 


W odpowiedzi na zapytania i zapisy informujemy, że Biblioteka WZ KUL posiada nowość Kazimierza Jańczyka pt. "Lubomirscy z Charzewic w legendzie i prawdzie"

Dziękujemy Miastu Stalowa Wola za przekazany dar książkowy

 


Pracowników naukowych Naszego Wydziału

zachęcamy do skorzystania z kompendium wiedzy jakim jest

Vademecum Naukowca 


CMENTARZ PÈRE-LACHAISE

Odnaleziono niepublikowany wiersz Juliusza Słowackiego, którego 210. rocznicę urodzin aktualnie obchodzimy.

Informacje o samym wierszu, o okolicznościach jego zaginięcia i jego pozyskania dla Biblioteki Narodowej podaje Rzeczpospolita z 4 września 2019 roku. Gazeta, jako pierwsza, opublikowała też fragmenty wiersza, przetłumaczonego z jęz. francuskiego na polski przez Jerzego Radziwiłowicza.

 

Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do lektury artykułu i poezji :)

 


monografia

 

Biblioteka WZ KUL wzbogaciła się o interesującą książkę zatytułowaną "Ekologiczne przesłanie Biblii". Została ona podarowana przez ks. Bogusława Sieronia. który jest obok ks. Tomasza Jelonka i ks. Bogdana Zbroi, jej współautorem.


Słowo ekologia - "szczególne wyzwanie XXI wieku" - pojawia się dzisiaj na ustach zarówno możnych, jak i maluczkich  świata. Nie dziwi zatem fakt, iż biblistyka i katolicka nauka społeczna intreresują się tą tematyką.


Encyklika papieża Franciszka "Laudato si"  stała się inspiracją do napisania  podarowanej nam publikacji. Stanowi  ona swoisty komentarz teologiczno-biblijno-społeczny do dokumentu papieża.


W pierwszym rozdziale ks. Tomasz Jelonek pisze o biblijnych motywach ochrony przyrody , powołując się na Księgę Rodzaju - fundament Biblii hebrajskiej.


Rozdział drugi autorstwa ks. Romana Sieronia ukazuje  ekologiczne przesłanie Pisma Świętego, rozwój etyki ekologicznej i potrzebę ekologii integralnej.


Ostatni rozdział napisany przez ks. Bogdana Zbroję podejmuje specjalistyczny temat związany ze studiami nad Ewangelią św. Jana (J6,1-15) i dotyczy publicznego znaku rozmnożenia chleba. Interesujące z punktu widzenia ekologii okruchy i pozostałości po spożywających są dla Jezusa bardzo cennym dobrem, które nie może być  zniszczone i utracone.


Polecamy niniejszą publikację zaciekawionym zagadnieniami ekologii oraz jako lekturę uzupełniającą do lekcji i wykaz edukacji ekologicznej. /BM/

 


mdm

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1999 r.

 

Każdego roku dzień 12 sierpnia jest okazją do dyskusji, spotkań i organizacji przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych. Głównym i wspólnym celem jest uświadomienie i omówienie problemów, przed którymi stoi młodzież na całym świecie. Co roku obchody Międzynarodowego Dnia Młodzieży (MDM) odbywają się pod innym hasłem. Inicjatywy związane z MDM wspiera Komisja Europejska.

 


 

Po 30 latach od czerwcowych wyborów z 1989 roku zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań CBOS na temat:

 

Czy warto było w 1989 roku zmieniać w Polsce ustrój

 

Oceny społecznych skutków przemian są obecnie najlepsze z dotąd notowanych. Najgorzej oceniano je pięć lat po obradach Okrągłego Stołu oraz w latach 2001–2003. Oceny transformacji w wymiarze jednostkowym (czyli losu badanych i ich rodzin), są w 2019 roku znacznie lepsze niż notowane w poprzednich badaniach.

 

Zachęcamy do lektury, bo warto wyciągnąć własne wnioski z badań :)

 


Imieniny Jana Kochanowskiego

 

Fragmenty art. pt. Żaden Jan nie ma takich imienin, Rzeczpospolita z 26 czerwca 2019 r.

 

Ciekawy sposób na promocję czytelnictwa ma Biblioteka Narodowa, która w sobotę 29 czerwca 2019 po raz ósmy organizuje wielkie święto literatury. Warszawski ogród Krasińskich stanie się miejscem Imienin Jana Kochanowskiego, współpatronem imprezy będzie Gustaw Herling-Grudziński.

 

Podczas ośmiu lat organizowania Imienin Jana Kochanowskiego wzrosło zainteresowanie naszą rodzimą literaturą – mówi dyr. Makowski. – I o ile dziesięć lat temu większość bestsellerów stanowiła literatura obca, o tyle teraz jest pół na pół, a czasem nawet obserwujemy niewielką przewagę książek pisarzy, a właściwie pisarek, polskich.

 

Skoro są to imieniny, to oprócz biesiad, spotkań i rozmów musi być dobra kuchnia oraz chwila, kiedy można potańczyć. Sobotnia uroczystość kończy więc wielkim dancingiem.– Na początku pomysł wydawał się nieco kontrowersyjny, jednak od pierwszej edycji spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem, że dziś trudno byłoby sobie wyobrazić Imieniny bez wspólnej potańcówki pod gołym niebem, w której chętnie uczestniczą zarówno czytelnicy, jak i literaci – mówi Tomasz Makowski.

 

Więcej informacji w papierowej wersji artykułu. Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL.

 


Boże Ciało 2019

20 czerwca w czwartek przypada jedno z najważniejszych świąt katolickich – Uroczystość Najświętszego Ciała Chrystusa. Potocznie nazywane jest Bożym Ciałem.

Początki święta sięgają XIII wieku. O jego ustanowienie zabiegała wówczas zakonnica Julianna z Cornillon (dzisiejsza Francja), która jako szesnastolatka doznała pierwszych mistycznych objawień podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Początkowo święto zostało wprowadzone w diecezji Liege, a od 1264 r. obowiązywało już w całym Kościele. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w 1320 roku w diecezji krakowskiej.

 

Tradycyjnie tego dnia odprawiane są procesje adoracyjne, bo święto ma charakter dziękczynny. Ulicami wsi i miast przechodzą wówczas uroczyste pochody z Najświętszym Sakramentem. Wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach symbolizujących cztery strony świata.

 

Boże Ciało jest świętem ruchomym, które obchodzone jest 60 dni po Świętach Wielkanocnych. Jest to bowiem dopełnienie Wielkiego Czwartku, kiedy chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dokonało się przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. - kapla 

 

Art. w: Rzeczpospolita nr 142 (11385) z 19-20.06.2019, s. A2.

 


 

Celownik-arcydzieło literatury macedońskiej

 

Celownik

 

Czerwcowy "Bibliotekarz" zachęca do lektury literatury macedońskiej - książki Blaže Minevskiego. Wydawca "Biblioteka słów" zachęca opisem dzieła: "Narrator, jednocześnie główna postać utworu, snajper, reprezentant świata chrześcijańskiego, kieruje strzelbę w stronę swego celu – muzułmanki, która ze swego punktu obserwacyjnego celuje z broni w jego stronę. Każde z nich może strzelić w ciągu sekundy, żadne nie wykonuje decydującego ruchu.


Doruntina – jak nazywa swoją przeciwniczkę narrator, nawiązując do bałkańskiej legendy o miłości, która przezwycięża śmierć – staje się niemą słuchaczką opowieści o dzieciństwie i dojrzewaniu bohatera, jego studiach literackich, wątek ostatnich wojen domowych toczonych na Bałkanach przeplata się z osobistymi doświadczeniami i przeżyciami autora. Liczne nawiązania do bohaterów dzieł literatury światowej sprawiają, że przeszłość miesza się z teraźniejszością, fikcja z rzeczywistością.

 

Konflikty zbrojne są tu tylko pretekstem do poszukiwania odpowiedzi na pytania najistotniejsze, dotyczące natury człowieczeństwa. Otrzymujemy uniwersalną opowieść o życiu i śmierci, miłości i nienawiści, bezsensie wojny, wewnętrznych konfliktach i absurdalności ludzkiej egzystencji".

 

Powieść uznana została przez krytyków mianem arcydzieła macedońskiej, a zarazem europejskiej i światowej literatury. Zachęcamy do lektury :)

 


Znany marszand ofiarodawcą pamiątek George Sand po Fryderyku Chopinie

Wypowiedzią Marka Kellera, cenionego we Francji i w Meksyku marszanda: "los polskiej kultury musi być przecież bliski nam wszystkim" - kończy się artykuł Jacka Marczyńskiego, który na łamach "Rzeczpospolitej" poinformował, jak cenne zbiory pozyskało Muzeum Chopina od słynnego kolekcjonera. Artykuł w ciekawy sposób przybliża m.in. sposoby jakimi pozyskiwał swe zbiory.

Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do lektury pełnej wersji tekstu w wersji papierowej. 

 


"Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku" - wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

 
To wyjątkowa wystawa poświęcona klejnotom w Polsce w XVI i XVII w., a w historii polskiego muzealnictwa pierwsza tak przekrojowa. Wystawę poprzedziły intensywne poszukiwania i trudne badania zasobów skarbców, muzeów  oraz świątyń w Polsce i na Litwie. Informacje o zbiorach skonfrontowano z aktualną wiedzą o nowożytnym, europejskim jubilerstwie.
 
Więcej informacji w Rzeczypospolitej z 7 czerwca 2019 roku. Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do lektury artykułu w papierowym wydaniu Rzeczypospolitej  :)
 

 

 

Proza Lema kanwą dla gry

 

Powstaje gra na kanwie twórczości Stanisława Lema. To dobra informacja dla miłośników gier komputerowych. Gra ma należeć do typu fabularnego first-person perspective.

 

Twórcą gry jest krakowskie studio Starward Industries, które pozyskało licencję utworów od spadkobierców Lema. Bliższe informacje opublikował Chip w dniu 30 maja 2019 roku. 

 


Stały kryzys czytelnictwa w Polsce

Pod tym tytułem w dniu 30 maja 2019 roku Rzeczpospolita opublikowała ciekawe opinie o stanie czytelnictwa w Polsce. Jak wnioskuje autor, publicysta Maciej J. Nowak "wbrew alarmom zapowiadanie śmierci książek jest przedwczesne". 

 

W tym samym 125 numerze Rzeczpospolitej w dziale "Moje pieniądze" ukazał się tekst Janusza Miliszkiewicza:

 

Ostro licytujemy polonika

 

traktujący o bogatej ofercie i rosnącym zainteresowaniu polonikami wśród kolekcjonerów. Dla przykładu jeden z stołecznych antykwariatów sprzedał niedawno 80% oferty a trwająca sprzedaż poaukcyjna cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Z sukcesem kolejny raz antykwariusze uczestniczyli w Warszawskich Targach Książki na Stadionie PGE Narodowym. Ciekawe, że antykwariaty licznie odwiedzały dzieci z rodzicami, z klasami szkolnymi i przedszkolaki.

 

Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do  lektury pełnego wydania artykułów w formie papierowej.

 


Zachęcamy do oddania głosu w w konkursie

IDOL WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO 2019

w kategorii instytucji kultury nominowane zostało

zaprzyjaźnione z nami

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

bliższe informacje na stronie:

 

http://muzeum.stalowawola.pl/pl/muzeum/aktualnosci/item/2438-muzeum-nominowane-w-konkursie-idol-wojew%C3%B3dztwa-podkarpackiego-2019

 

 


o.Kalikst Kołoczko OFM Cap.

Będzie nowy święty? 

O. Andrzej Derdziuk OFM Cap. z KUL-u w książce "Pod sufitem nieba" przedstawia wyjątkowego człowieka - współbrata zakonnego Kaliksta Kłoczki OFM Cap. Zachęcamy do zapoznania się z postacią, świadectwami. Zachęcamy do lektury artykułu w lubelskim Gościu Niedzielnym i książki.


Sytuacja na rynku pracy w ocenach i doświadczeniach Polaków

Warto zapoznać się z interesującym komunikatem z badań przeprowadzonych przez CBOS w marcu 2019 roku na próbie liczącej 1046 dorosłych mieszkańców Polski. Analiza wyników badań świadczy o tym, że w świadomości społecznej aktualnie jest najkorzystniejsza sytuacja na rynku pracy, od kiedy CBOS przeprowadza tego typu badania.

 


(Nad)używanie smartfonów

cbos

pod tym tytułem CBOS opublikował ciekawe wyniki badań przeprowadzonych w dniach 4–11 października 2018 roku metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI)  na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie
losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zachęcamy do przejrzenia komunikatu z badań.


Ranking bibliotek 

 

W 4-stronicowym dodatku do Rzeczpospolitej z 29 listopada 2018 roku ukazało się kilka bardzo ciekawych artykułów i statystyk świadczących o aktualnej sytuacji czytelnictwa w Polsce. Dowiemy się z nich że sytuacja jest stabilna, lecz nie może zadowalać. Poznamy ranking bibliotek z 2018 roku. Dowiemy się m.in. jakie są najlepsze biblioteki w podziale na regiony Polski oraz w jakim regionie jest najwięcej placówek. Ocenimy ciekawe pomysły wybranych, dowiemy się w jaki sposób biblioteki uzyskały najlepsze wyniki oraz np. w jaki sposób biblioteka może mieć pozytywny wpływ na integrację lokalnej społeczności. Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do zapoznania się z ciekawym materiałem.

 


100 X 100

Jest już dostępny do pobrania 200-stronicowy, darmowy album wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe pod tytułem: "100x100: Sto zdjęć z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości". 

Materiał podzielono na 10 rozdziałów skupionych wokół tematów życia codziennego, kultury, przemysłu, sportu, polityki, dzieci, nauki, i in. Nie zabrakło fotografii znanych postaci, ale też migawek z życia ulicy.

m opatrzono  wstępem poświęconym roli jaką medium fotografii odegrało w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Zachęcamy do zapoznania się z wyjątkową propozycją NAC. 

 


Lisowica bojani - znalezisko dużych dicynodontów na południu Polski

Artykuł pt. "An elephant-sized Late Triassic synapsid with erect limbs" opublikowany w "Science" jest cytowany w serwisach całego świata, m.in. w SkyNews

 

Grzegorz Niedźwiedzki, archeolog ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, oraz profesor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN opisali swoje niezwykłe odkrycie, które obala dotychczasowe przekonania. Naukowcy uważali dotąd, że w okresie późnego triasu, około 200 milionów lat temu, jedynymi dużymi roślinożercami były dinozaury.

 

Wcześniej odnajdywano już szczątki tych wielkich zwierząt, jednak były dużo starsze od tych znalezionych koło Lublińca. Wykopaliska rozpoczęły się w 2008 roku. Teraz szczegółowo opisany został ich zaskakujący plon. Skamieniałości z Lisowic poruszyły świat naukowy. 

 

Lisowica bojani należała do dicynodontów. Ewolucyjnie sytuowała się na tej samej gałęzi co ssaki. Olbrzymi roślinożerca żył 200 milionów lat temu, był niemal wielkości słonia. Ważył około 9 ton i miał pysk podobny do dzioba.

 


 

 

Unikatowa mapa Polski z XVII wieku odnaleziona w paryskim archiwum

 

Rękopiśmienna mapa o wymiarach 198 × 183 centymetrów została odnaleziona przez białostockich historyków, wśród których znalazł się doktor Wojciech Walczak.

Mapę przygotował Nicolas Sanson (1600-1667) francuski kartograf i geograf Ludwika XIV. Uważany za twórcę francuskiej szkoły kartograficznej.

O istnieniu mapy świadczyły jedynie źródła pisane. Była ona obiektem poszukiwań historyków od lat. Jest w dobrym stanie, zachowały się nawet: jej oryginalne drzewce, fragmenty ramy oraz złocenia. Zdjęcia oraz więcej informacji podaje portal: Poranny.pl

 


 

Z dziejów kopalni soli w Wieliczce i Bochni

 

16 listopada ukazał się ciekawy artykuł opisujący dzieje żup krakowskich począwszy od odkrycia w połowie XIII w. pokładów soli kamiennej w okolicach Bochni i Wieliczki. Informuje m.in. o praktycznych rozwiązaniach i ciekawostkach ze „Statutu Kazimierza Wielkiego dla Krakowskich Żup Solnych z 1368 roku”, które obowiązywały do roku 1649. Zapraszamy do lektury artykułu w "Rzeczpospolitej" o żupach, które uznano za największe europejskie przedsiębiorstwo w sektorze górniczym w XVI wieku.

 


 

 

100 książek na stulecie niepodległości" to inicjatywa Programu 3 Polskiego Radia i Instytutu Książki. Pierwsze miejsce zajęło "Solaris" Stanisława Lema.  Inicjatywie patronowała "Rzeczpospolita", która 16 listopada opublikowała ciekawą relację z wydarzenia. Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do lektury artykułu.

 


 

12 listopada w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, rozpoczęło się kolejne wyjątkowe wydarzenie kulturalne: 18. Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra, czyli  artystyczno - naukowo - religijny projekt poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego. W tym roku wpisuje się w obchody 100 Rocznicy Odzyskania prze Polskę niepodległości. Organizacji przygotowań podjął się Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Verba Sacra, organizowane od Jubileuszowego Roku 2000, łączą nie tylko środowiska najważniejszych nurtów kultury duchowej człowieka - wiary, nauki i sztuki, ale również przedstawicieli życia politycznego, społecznego i gospodarczego, przekonanych o potrzebie afirmacji i przywrócenia do życia publicznego kultury i sztuki słowa. Festiwal potrwa do 9 grudnia.

 


 

 

Na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę w Manuscriptum przygotowano wyjątkowe premiery.

Pierwszą z nich jest premiera Biblii Królów stworzonej na wzór Biblii koronacyjnych, na których wierność i służbę ojczyźnie przysięgali polscy królowie.

Jak informuje dom emisyjny Manuscriptum "Biblia Królów zawiera tekst czterech Ewangelii i Apokalipsy. Emitowana jest z zastosowaniem reguł, według których powstawały średniowieczne rękopisy. Zachowuje ona ówczesne zdobienia, krój pisma i ilustracje, a także bogatą okładkę wzorowaną na najświetniejszych oprawach średniowiecznych manuskryptów. Tworząc Biblię Królów, użyliśmy średniowiecznej czcionki „karolińskiej”, namalowaliśmy bogate miniatury oraz dodaliśmy iluminacje inspirowane Ewangeliarzem Ottona III, który w 1003 roku w Gnieźnie założył swój złoty diadem Bolesławowi Chrobremu na dowód przyjaźni i uznania. Na ten niezwykły art-book składa się ponad 150 kart z materiału imitującego wyglądem i fakturą pergamin. 

Biblia Królów jest prawdziwą perłą wśród biżuteryjnych ksiąg Domu Emisyjnego Manuscriptum. Stylizowana na księgi z czasów Bolesława Chrobrego, które służyły  manifestacji władzy i potęgi monarchy. Niezwykła pod każdym względem".

 


 

 

Na jesienne dni polecamy bestseller Morrisa Heathera "Tatuażysta z Auschwitz" - łamiącą serce, a jednocześnie dodającą otuchy prawdziwą opowieść Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w Auschwitz. 

 


Festiwal Krzysztofa Pendereckiego - ta niezwykła uczta kulturowa rozpocznie się 16 listopada, trwał będzie do 23 listopada 2018. Obejmuje 7 koncertów symfonicznych i 3 kameralne.

Oprócz najsłynniejszych dzieł artysty absolutną premierę na festiwalu będzie miało Trio fortepianowe.

Do Polski, świętować 85. urodziny Jubilata, przybędą światowej sławy przyjaciele kompozytora, m.in.: Anne-Sophie Mutter, Arto Noras, Ivan Monighetti, Yuri Bashmet, Gábor Boldoczki, Shanghai Quartet, znakomici dyrygenci: od Christopha Eschenbacha i Lawrence'a Fostera po Jerzego Maksymiuka i Tadeusza Strugałę.

Trwa sprzedaż biletów na koncerty. Więcej informacji w Rzeczpospolitej z 30 października. Zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do lektury artykułu.

 


 

Na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Wydawnictwo Diecezji Sandomierskiej zaprezentowało m.in. książkę - absolutną nowość Ewy Skarżyńskiej pt. "O umiłowaniu Ojczystego Kraju dzieciom".

 

Wydawca zapewnia, że "jest jeszcze ciepła i pachnąca drukarską farbą. Nie można jej jeszcze kupić w żadnej księgarni ani przez internet. Opowieść "O umiłowaniu Ojczystego Kraju dzieciom" – tętniąca życiem naszych przodków – rozpoczyna się w okresie Piastów, a kończy w czasach nam współczesnych i jest napisana jak zwykle w sposób niezwykle zrozumiały i atrakcyjny dla młodego czytelnika.

Są w niej następujące po sobie barwne wydarzenia historyczne z dziejów naszej Ojczyzny.

Są patrioci i zdrajcy, ludzie wielkiego formatu i niezłomnego ducha i ludzie tchórzliwego serca, którym obce jest staropolskie hasło: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Są, by lepiej można było zrozumieć i bardziej ukochać to wszystko, co składa się na słowo: POLSKA".

 

Polecamy nowość autorki bestsellerowych książek, m.in O polskich świętych dzieciom, O wielkich Polakach dzieciom i Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą święci...

 


 

 

Rzeczpospolita z 22 października w dodatku "Życie regionów" informuje, że tego dnia w Krakowie w Pałacu Czeczotka  rozpoczyna się 10. edycja Festiwalu Conrada - międzynarodowego festiwalu literackiego.

W roku jubileuszowym przewodnim hasłem festiwalu jest pop - ujmowany jako "rdzeń naszego aktualnego doświadczenia kulturowego i politycznego. Poszczególnym dniom tegorocznej edycji przyporządkowaliśmy następujące kategorie: Poprawność, Popularność, Popęd, Populizm, Popkultura, Popłoch, Popyt" - informują organizatorzy.

Na festiwalu będzie ponad 140 pisarzy, m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Elisabeth Asbring, Martin Caparrós, Arundhati Roy. Oprócz spotkań autorskich będą  wykłady, dyskusje oraz w Krakowie odbywać się będą imprezy towarzyszące festiwalowi, m.in. Targi Książki.

Jubileuszowy festiwal potrwa do 28 października.

 


 

Czas Benedykta. Osiem dramatycznych lat pontyfikatu z bliska, uznany został za najbardziej osobistą książkę o Benedykcie XVI. Jej autorem jest Paul Badde - znany niemiecki dziennikarz, autor  poczytnych książek o Chuście z Manoppello, Całunie Turyńskim i Ziemi Świętej. Książkę wydało Wydawnictwo Niecałe 2018.

 

Oto fragment z przedmowy, którą napisał osobisty sekretarz papieża - abp Georg Gänswein: „W żadnej innej książce o “niemieckim papieżu” nie da się znaleźć więcej włożonej pracy, więcej znajomości tematu, więcej dociekań, więcej odbytych podróży i bliższego obcowania z papieskimi zagadnieniami. Nie jest to jednak hagiografia, tylko krytyczne, pełne humoru, momentami nawet wojownicze towarzyszenie papieżowi przez osiem lat obserwacji dokonywanych przez doświadczonego reportera. To świadectwo wiarygodnego kronikarza.” 

 


 

Ciekawe stalowowolskie akcenty zawiera październikowy numer Bibliotekarza. M.in. w dziale "O bibliotekach w prasie" w notatce Wolne książki w Stalowej Woli  opisano nową inicjatywę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza  w Stalowej Woli: udostępnienie książek w autobusach miejskiej komunikacji. Zachęcamy do lektury miesięcznika wydawanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 


  

Publikacja na 100-lecie odzyskania niepodległości. Setna Rocznica odzyskania prze Polskę niepodległości jest okazją do licznych inicjatyw naukowych, kulturowych, edukacyjnych... M.in. warto zwrócić uwagę na wydaną przez Biały Kruk publikację Wojciecha Roszkowskiego „Mistrzowska gra”. Jak informuje Wydawca książka "pozwala prześledzić narodziny wolnego kraju i jego bardzo szybkie krzepnięcie. Sam początek książki uświadamia współczesnemu czytelnikowi, że naprawdę było o co się bić, bośmy naprawdę ogromnie wiele stracili". 


W dniu 40 Rocznicy wyboru Polaka na papieża Rzeczpospolita opublikowała obszerny materiał poświęcony temu wydarzeniu. Zapraszamy do biblioteki do lektury wywiadu z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, do lektury wybranych cytatów papieża Franciszka, Benedykta XVI i Dalajlamy na temat Osoby Jana Pawła II oraz opinii Pawła Kowala pt. "Dla Polski Ojciec Święty przekraczał swoje kompetencje".

 


   17 października trafi do księgarń najnowsza powieść Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne". Jak podkreśla Wydawca, to "poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości". Akcja kolejnej książki Myśliwskiego, toczy się w bliskim nam Sandomierzu, mieście z rodzinnych stron autora.

 

Wspomnijmy, że pisarz uznany został za jednego z najważniejszych autorów współczesnej polskiej literatury, jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej „Nike” (1997, 2007), a jego dzieła wydawane są w wielu językach.

 

Zachęcamy do wizyty w Bibliotece WZ KUL gdzie w Rzeczpospolitej można przeczytać obszerny artykuł poświęcony wydarzeniu i autorowi.

 


 

3 października trafiły do księgarń "Kazanie na Aeropagu. 13 katechez" Karola Wojtyły wydane przez Wydawnictwa Literackie. Zachęcamy do zapoznania się z niepublikowanym dziełem świętego papieża.

 


Radwan

Rzeczpospolita zachęca do lektury wyjątkowej książki "Zagram ci to kiedyś..." Stanisław Radwan w rozmowie z Jerzym Illgiem o słynnym kompozytorze, reżyserze teatralnym, scenarzyście oraz dyrektorze naczelnym i artystycznym Teatru Starego. Polecamy książkę Wydawnictwa Znak i zapraszamy do lektury artykułu w Bibliotece WZ KUL.


ossolineum

Zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich powiększyły się o liczącą ponad trzysta pozycji kolekcję rękopisów Henryka Sienkiewicza W Bibliotece WZ KUL można przeczytać artykuł Marka Kozubala  w Magazynie Rzeczpospolita Plus Minus z 15-16 września 2018 r. Zapraszamy do lektury.


komunikat CBOS

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski Centrum Badań Opinii Społecznych zbadało – po dziesięciu latach po raz kolejny –postrzeganie wybranych postaci aktywnych w sferze publicznej w XX i XXI wieku. Problematykę tę badaliśmy w dwóch aspektach – społecznej oceny działalności dwudziestu dwóch osobistości oraz stosunku do nich dorosłych Polaków. Pytania dotyczyły wybranych postaci, które miały wpływ na życie polityczne kraju. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym ciekawym komunikatem CBOS


Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków. 966-2016

fragment z osobistego modlitewnika Godzinek królowej Boby z 1492 r.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Sejmowemu za ofiarowany Bibliotece WZ KUL kolejny cenny nabytek: album bardzo bogato ilustrowany, starannie wydany, opatrzony wartościowym tekstem głównym i ciekawymi opisami do reprodukcji i zdjęć. Polecamy lekturę i zapraszamy do skorzystania w bibliotece. 

 


"Tajemnica objawienia"

tajemnica objawienia

to tytuł filmu, który wyreżyserował Xavier Giannoli. Jest to dobrze udokumentowany film o poszukiwaniu prawdy. Wojenny reporter francuskiej gazety realizuje zlecenie zbadania sprawy objawienia maryjnego. To  film, w którym, z szacunku dla Kościoła zachowano część tajemnicy. Do obejrzenia zachęca Rzeczpospolita z 27 sierpnia w artykule Religia bez fałszywych masek. Recenzja jest ciekawym wywiadem Barbary Hollender przeprowadzonym z reżyserem. Zapraszamy do przeczytania papierowej wersji artykułu w Bibliotece WZ KUL.

 


Prawo.pl  to darmowy serwis prawny od spółki  Wolters Kluwer

Serwis publikuje codziennie informacje z zakresu m.in. prawa, podatków, tematyki kadrowej, zdrowotnej, samorządowej, oświatowej. Zawiera newsy prawne, opinie, komentarze, wywiady, aktualne orzeczenia i interpretacje oraz odpowiedzi na pytania, bazy instytucji i newslettery.

 

Prezes Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska - Włodzimierz Albin, zachęca: "chcemy zapewnić naszym odbiorcom komplet informacji prawnych – mamy silnego LEXa, książki i czasopisma prawnicze oraz oprogramowanie dla profesjonalistów. Uznaliśmy, że doskonałym uzupełnieniem naszej oferty będzie wzmocnienie tzw. newsów. Dotychczas były one rozproszone w kilkunastu mniejszych serwisach – teraz znajdą się pod jedną, silną domeną Prawo.pl. Dodanie do naszej oferty dobrych aktualności prawnych sprawi, że będziemy mieć „Całe prawo w jednym miejscu”.

 

Zachęcamy Użytkowników Biblioteki WZ KUL do zgłębiania wiedzy z pomocą tego serwisu.

 


Faksymilia, starodruki i księgi jubilerskie

ze zbiorów Biblioteki WZ KUL w Stalowej Woli

...są znaczące wśród przedmiotów kolekcjonerstwa i inwestycji. Przekonuje nas o tym artykuł w Rzeczpospolitej z 19 lipca, ale nie tylko: artykuł omawia też znaczenie ważnych terminów, a zwłaszcza podkreśla, że książka jest emanacją dziedzictwa kulturowego, wartości symbolicznych i niematerialnych. Zapraszamy do lektury całego artykułu w Bibliotece WZ KUL. 

 


oczami kota

Świat ludzi widziany oczami kota 

...możemy poznać czytając "Jutro należy do kotów" Bernarda Werbera w przekładzie Marty Turnau. Książka ta może okazać się ciekawą lekturą na lato. Fragment powieści - dziś, 18 lipca, w dniu premiery wydania - opublikowała Rzeczpospolita na s. L5. Zapraszamy do lektury gazety w Bibliotece WZ KUL.

 


Czcionka "Brygada 1918" 

Brygada 1918

 

Z okazji 100 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na stronie Prezydenta RP można pobrać i nieodpłatnie używać piękny font "Brygada 1918".

 

Pani Jadwiga Tryzno, dyrektor Muzeum książki Artystycznej w Łodzi wyjaśnia: "...Te matryce trafiły do nas przed 20 laty i znajdowały się w składziku niezbyt uporządkowanym, staraliśmy się je obejrzeć i ustalić, co tak naprawdę w naszych zasobach matryc się znajduje. Wtedy trafiliśmy na kilka takich tacek. Znaleźliśmy „Brygadę”. Te matryce nigdy nie były używane i nie znaliśmy tego kroju pisma. Udało się ustalić, że prowadzą one do przedwojennej odlewni czcionek. Ponieważ w pierwszym 10-leciu była wielka potrzeba jednorodnego pisma narodowego, powstała czcionka, stworzona przez Adama Półtawskiego, ale ponieważ został on wyprzedzony przez inną antykwę, pracował dalej już nad inną czcionką..."

 

Cała wypowiedź i inne informacje (tutaj).

 


Nieznane drukowane wydanie "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku odszukał w jednej z europejskich bibliotek uniwersyteckich Prof. Wiesław Wydra z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (zob. więcej informacji)

rozmowa mistrza polikarpa ze śmiercią

 


Księga dedykowana Biskupowi Edwardowi Frankowskiemu

"Christus vincit. Księga dedykowana Biskupowi Edwardowi Frankowskiemu w 80. rocznicę urodzin" została wydana nakładem Urzędu Miasta Stalowej Woli i Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli.

 

Publikacja pod redakcją naukową Mariusza Krzysztofińskiego i ks. Józefa Wołczańskiego powstała przy współpracy: Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie, Wyższej szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Wydawnictwa bł. Jakuba Strzemię Archidiecezji Lwowskiej Obrządku Łacińskiego - Oddział w Krakowie.

 

Treść bogato ilustrowanego, blisko 700 stronicowego, pięknie wydanego i opatrzonego indeksem nazwisk dzieła podzielono na części: Osoba i dzieło, Wspomnienia, Historia bliższa i dalsza, Zagadnienia teologiczno-filozoficzne.

 

Prezentacja księgi jubileuszowej poświęconej założycielowi stalowowolskiego ośrodka KUL-u będzie miała miejsce 24 czerwca 2018 roku podczas Uroczystości Jubileuszowych w Auli im. NSZZ "Solidarność" od godz. 10.00. (poniżej program)

 

powiększenie po kliknięciu w obrazek


Nieskończoność

W ślad za miesięcznikiem Znak (nr 757, z czerwca 2018 roku), w którym na stronie 41 zamieszczono felieton Angeliki Kuźniak pt. "Nieskończoność" zachęcamy do obejrzenia filmu Andrzeja Różyckiego pt. "Nieskończoność dalekich dróg". Autor filmu zarejestrował metodę pracy Zofii Rydet. Fotografka przez 20 lat odwiedziła 20 województw. Robiła zdjęcia osobom w ich domach pośród codzienności. Pragnęła "przedstawić człowieka poprzez przedmioty". Swą pracę uważała za "nieustającą walkę ze śmiercią i przemijaniem". Fotografia dla niej "jest jedyną bronią, która może coś zatrzymać". Zgromadziła wielkie archiwum fotografii. Do cyklu "Zarys socjologiczny" zrobiła 30 tys. zdjęć. Część jest dostępna na stronie zofiarydet.com. Zachęcamy do zapoznania się z filmem i ciekawą kolekcją fotografii, która jest dziełem życia Zofii Rydet


Historia osobami pisana

Nasza uczelnia od dziesięcioleci działa na terenie diecezji sandomierskiej. Z okazji jubileuszu 200-lecia powstania diecezji Wydawnictwo Diecezji Sandomierskiej wydało książkę: „Diecezja sandomierska 1818-2018. Tradycje historyczne” autorstwa ks. prof. Bogdana Stanaszka.

 

200 Lat Diecezji Sandomierskiej

 

"...Książka ta to swoisty spacer przez wieki, podczas którego czytelnik ma okazję poznać nie tylko postacie i fakty z czasów powstania diecezji i jej najważniejszych wydarzeń, ale także dowiedzieć się o przyczynach i skutkach na życie religijne takich wydarzeń jak powstania narodowe, okres dwu wojen światowych czy czas komunizmu. Duża ilość archiwalnych fotografii, map i biogramów wybitnych postaci, sprawia, że książka ma bardzo nowoczesną formę oraz przystępny charakter, które zachęcają czytelnika do ponownego sięgania do jej treści..." Zachęcamy do zapoznania się z wartościową lekturą. Więcej informacji o książce w art. ks. Tomasza Lisa


Zachęcamy do zapoznania się z  ciekawymi komunikatami z badań CBOS:

 

Sytuacja rodzin w Polsce dwa lata po wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus

 

oraz

 

Bezrobotni 2018

 


Dzieła piśmiennictwa polskiego dostępne on line w Patrimonium

Warto zwrócić uwagę na zainicjowany przez Bibliotekę Narodową, realizowany w latach 2017-2020 projekt „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”.

Ma on na celu udostępnienie w postaci elektronicznej, w wolnej domenie, ponad miliona najstarszych i najcenniejszych dzieł piśmiennictwa polskiego z dwóch najważniejszych polskich książnic. Wartość historyczna zbiorów oraz ich istotne znaczenie w kulturze polskiej sprawiają, że stanowią one trzon Narodowego Zasobu Bibliotecznego. W związku z tym w myśl Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 4 lipca 2012 r. podlegają szczególnej ochronie konserwatorskiej.

Digitalizacja najcenniejszych dzieł z tych instytucji pozwoli wycofywać z użytkowania bezcenne oryginały na rzecz kopii cyfrowych. Udostępnianie zdigitalizowanych zasobów nastąpi za pośrednictwem biblioteki cyfrowej Polona.

 


Dwutomowa "Encyklopedia książki"

Czytelników zainteresowanych kulturą książki, "życiem książki", jej losami, wpływem na intelektualny i duchowy rozwój człowieka zachęcamy do zapoznania się z opublikowaną w 2017 roku w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego  dwutomową "Encyklopedią książki", wielowymiarowym kompendium wiedzy o książce w jej tradycyjnych i nowoczesnych wymiarach. Na publikację składają się: blok esejów wprowadzających w świat książki, a także inne dokumenty oraz ułożone alfabetycznie hasła rzeczowe. 

O pracach przygotowawczych, o warsztacie merytorycznym i organizacyjnym projektu, o zakresie tematycznym encyklopedii, o stawianych sobie zadaniach i o pracy zespołu mówią autorki encyklopedii: Anna Żbikowska-Migoń i Marta Skalska-Zlat w obszernym wywiadzie opublikowanym w kwietniowym wydaniu Bibliotekarza. Zachęcamy do lektury w Bibliotece WZ KUL. 

 


Korespondencja Szymborskiej i Herberta niewiele mówi o życiu

Małgorzata Piwowar na łamach Rzeczpospolitej, z 20 kwietnia 2018 roku, zachęca do lektury książki "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie" składającej się z 91  listów: korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Autorka cytuje przykłady błyskotliwości, słownej ekwilibrystyki poetów - Herberta: "Jezioro Łabędzie mych dzikich snów, Kolumno i Różo mej tęsknoty", "Wisła, Ty moje życie, Ty moje tiu tiu tiu Ty moje małe rączki" i Szymborskiej: "Tamaryszku, błagam, nie szalej!" . Lektura korespondencji doprowadza m.in. do wniosku, że emocjonalne zwroty nie świadczą o większej zażyłości autorów korespondencji.

Warto poznać imponujące efekty łączącej poetów wspólnoty poczucia humoru oraz potrzeby zabawy i ubogacenia warsztatu literackiego. Więcej informacji w artykule.  Zachęcamy do lektury zbioru korespondencji. 

 


 

Jan Matejko - podniosły obraz historii

 

glowa-aniola-1889-akwarela-na-kartonie-muzeum-okregowe-w-toruniu-fot.-bernardeta-swobodzinska

 

Na łamach Tygodnika Sztafeta 18 kwietnia 2018 roku ukazał się artykuł zachęcający do zwiedzenia wyjątkowej wystawy prac Jana Matejki w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Ekspozycja zorganizowana jest z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentuje 90 prac artysty podzielonych na dziedziny tematyczne: „Warsztat”, „Historia”, „Religia”, „Polichromia Mariacka”, „Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie”, „Portrety” oraz „Recepcja”. Wystawa czasowa dostępna będzie do 10 czerwca 2018 roku.

 


Dymki w świątyni sztuki

 

Wystawa "Teraz komiks!" dokumentująca ponad 150-letnią historię komiksu prezentowana jest w krakowskim Muzeum Narodowym. Najstarszy wystawiony obiekt datowany jest na 1871 rok. Prezentowane są nie tylko szkice, plansze, czy albumy z rysunkami, ale także artefakty o tej tematyce: figurki, zabawki, monety, znaczki. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń: oprowadzania kuratorskie, spotkania tematyczne, czy kurs praktyczny dla dorosłych. Więcej informacji na temat wystawy prezentowanej do 22 lipca można przeczytać w dodatku do Rzeczpospolitej pt. Życie Regionów z 16 kwietnia 2018 roku, s. 17.

 

Dymki w świątyni sztuki

 


  Mądra Książka Roku

 Gazeta Wyborcza z dn. 3.04.2018 informuje, że po miesiacu internetowego głosowania internauci wybrali Mądrą Książkę Roku. Wybierać można było spośród 15 książek popularnonaukowych. Chodziło o wybranie takiej, która potrafi zainspirować czytelnika do refleksji, będzie prezentowała najwyższy naukowy poziom.

 Mądrą Książką Roku został "Sen Alicji, czyli jak działa mózg" autorstwa Jerzego Vetulianiego, Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego. Zachęcamy do lektury.

 


Przegląd Uniwersytecki Nr1/2018, s. 11.

 

Zachęcamy do lektury artykułu na łamach Przeglądu Uniwersyteckiego Nr 1/2018, na stronie 11.


Kto czyta nie błądzi

Zachęcamy do lektury felietonu Mariusza Cieślika na temat wyników badań poziomu czytelnictwa przygotowanych przez Bibliotekę Narodową. Felieton ukazał się 28 marca 2018 roku na łamach Rzeczpospolitej; informuje m.in. o tym, że zatrzymał się spadek czytelnictwa w Polsce.

 


Bibliotekarze uratowali niemal pół miliona starożytnych manuskryptów

Gazeta Wyborcza z dn. 12.03.2018 prezentuje recenzję książki dziennikarza The Guardian Charliego Englisha pt. Przemytnicy książek z Timbuktu. Jest to opowieść o bibliotekarzach, którzy po wkroczeniu dżihadystów do Timbuktu potajemnie wywieźli i uratowali ok. pół miliona starożytnych manuskryptów. Zachęcamy do lektury.

 

 


Jubileusz Biblioteki Narodowej

 

24 lutego 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki powołał do istnienia w Warszawie Bibliotekę Narodową. Jest ona jedną z najstarszych instytucji kultury w Polsce oraz jedną z pierwszych bibliotek narodowych w Europie.

 

Podstawową misją BN jest gromadzenie wszystkich publikacji wydanych w Polsce, w języku polskim oraz tych wydanych przez Polaków za granicą. Rocznie do narodowej książnicy wpływa ok. 200 tys. publikacji. Wszyscy wydawcy są zobowiązani przekazać tam 2 egz. swych publikacji, zarówno książek, jak również czasopism, map, nut, płyt z muzyką czy filmami.

 

Biblioteka m.in. szczyci się kolekcją rękopisów, w tym rękopisów literackich. Pod nazwą tytułu zamieszczamy link do artykułu w Rzeczpospolitej autorstwa Jana Bończy-Szabłowskiego pt. Skarbnica polskiej pamięci , a poniżej zamieszczamy skan rękopisu Bogurodzicy.

 

Zapraszamy do biblioteki, do lektury artykułu z 27 lutego w papierowym wydaniu Rzeczpospolitej.

 

Rękopis Bogurodzicy w BN

 


 

Niskie ceny ekslibrisów to okazja do stworzenia bogatego zbioru

 

Na łamach Rzeczpospolitej z 15 lutego 2018 roku ukazał się artykuł autorstwa Janusza Miliszkiewicza pt. "Przepustka do ekskluzywnego klubu". Traktuje on o aukcjach ekslibrisów. Jest również krótkim kompendium wiedzy o tych znakach własności. Autor wymienia najważniejszych kolekcjonerów polskiego ekslibrisu oraz podaje tytuły ich katalogów. Poniżej zamieszczamy link do artykułu oraz zachęcamy do lektury w bibliotece.

 

http://archiwum.rp.pl/artykul/1366400-Przepustka-do-ekskluzywnego-klubu.html

 

 


Ciekawy artykuł w styczniowym Bibliotekarzu

 

Bibliotekarz, nr 1/2018, s. 43. (fragm. - zapraszamy do lektury w Bibliotece WZ KUL)

 


Nieznany wiersz Juliusza Słowackiego

 

Na łamach dzisiejszej Rzeczpospolitej ukazał się interesujący artykuł o odnalezieniu nieznanego dotychczas wiersza Juliusza Słowackiego, pochodzącego z wczesnego okresu jego twórczości pt. Le Cimetiere Pere-Lachaise.

Galeria zdjęć ze sztambuchem z wierszem

 

Autor: Lucyna Jestal
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021, godz. 08:39 - Joanna Kopacz