Infiorata - obrazy z kwiatów;

Boże Ciało w Spello we Włoszech


(fotografie ze zbiorów ks. Jerzego Latawca)

 
 Infiorata - obrazy z kwiatów  Boże Ciało w Spello, Włochy Infiorata - obrazy z kwiatów  Boże Ciało w Spello, Włochy Infiorata - obrazy z kwiatów  Boże Ciało w Spello, Włochy
 Infiorata - obrazy z kwiatów  Boże Ciało w Spello, Włochy Infiorata - obrazy z kwiatów  Boże Ciało w Spello, Włochy Infiorata - obrazy z kwiatów  Boże Ciało w Spello, Włochy

 

  "INFIORATA" to piękna i jedyna w swoim rodzaju, tradycyjna, artystyczna inicjatywa prezentacji kwiatowych dywanów. Mieszkańcy niewielkiego, włoskiego miasteczka Spello, od kilku już wieków ubogacają Procesję Bożego Ciała dekorując ulice kwiatowymi dywanami.

  W epoce rzymskiej i w średniowieczu na bruk rzucano całe kwiaty, potem w dobie renesansu zaczęto używać jedynie płatków i liści: żarnowca, złocienia, róży, dzikiego włoskiego kopru, bławatka i różnych ziół, układając piękne kolorowe dywany. W krótkim czasie, obok wyszukanych wzorów kwietnych dywanów, zaczęły pojawiać się sceny ze Starego i Nowego Testamentu, a nawet repliki słynnych dzieł sztuki - jak na przykład obrazów Caravaggia.

  Od setek lat prezentacjom patronują władze regionu, organizując tradycyjne konkursy na najpiękniejszy dywan. Dziś te ulotne, bo jednodniowe dzieła są za każdym razem dokumentowane na fotografiach i na taśmach wideo, są publikowane w albumach i na pocztówkach...

  Twórcy dywanów przygotowują się cały rok - cierpliwie zbierając kwiaty, zioła, liście i trawy, rozrysowują na papierze przyszłe dzieła i zazdrośnie strzegą swojej tajemnicy. Najwięcej pracy wykonuje się na wiosnę. W dniach poprzedzających Boże Ciało można zauważyć wielką i powszechną mobilizację zespołów, które wędrują zboczami góry Subiasco, przemierzają pola i łąki. Zbierają kwiaty, segregują płatki według kolorów, które następnie kruszy się na małe drobinki, przygotowując w ten sposób materiał dla uduchowionych artystów.
  Infiorata - obrazy z kwiatów  szczegół barwnej kompozycji  Boże Ciało w Spello, Włochy
 
  Najważniejszą pracę dokonuje się w przeddzień Bożego Ciała. Trasa procesji jest wtedy zamknięta dla ruchu. Od popołudnia zespoły twórców szykują teren wygradzając place i zabezpieczając swoje miejsca przed niespodziankami pogody. Rozłożone na ulicy rysunki w ciągu nocy wypełniane są suszonymi płatkami kwiatów i ziół. Prace trwają do 9 rano, bo wtedy rozpoczynają się uroczystości Bożego Ciała. Jest to niepowtarzalny spektakl, bo taka sama dekoracja nigdy się nie powtarza. Każdego roku układa się 60-65 dywanów o długości 12-15 metrów i o powierzchni co najmniej 15 metrów kwadratowych każdy! Większe place pokrywają dywany o powierzchni nawet 30-35 metrów kwadratowych. Unikalność tych dzieł polega także na tym, że wszystko wykonuje się jedynie z materiałów roślinnych - bez użycia środków chemicznych, konserwujących czy też barwiących. Dywany wykonuje się sypiąc na bruk lub podkład papierowy drobinki roślin i kwiatów bez użycia jakichkolwiek substancji klejących.

  Po przejściu Procesji Eucharystycznej prowadzonej przez biskupa, kończy się wspaniałe doświadczenie artystycznego trudu, solidarności, współzawodnictwa na wysokim poziomie etycznym (bo niepozbawionego współpracy!), a także przeżycia wspólnoty wzbogacone przeżyciem religijnym, co się wyraża w pięknej harmonii kolorów. Jeszcze przez kilka godzin dzieła mogą być podziwiane przez mieszkańców i turystów; późnym popołudniem zaczynają znikać pod miotłami maszyn i pracowników sprzątających ulice miasta.

  Trudy całego roku i intensywna praca ostatniej nocy przed uroczystą Procesją Bożego Ciała to dar, jaki radośnie składają mieszkańcy Spello przed przechodzącym przez uliczki ich miasta Mistrzem i Panem ukrytym w Eucharystii.
ks. Jerzy LatawiecEkspozycja: kwiecień 2001 r.
 
Autor: Jan Wasilewski
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2008, godz. 20:41 - Jan Wasilewski