BIBLIOTEKA MUZYKOLOGII KUL
(Instytut Nauk o Sztuce)
Sala im. ks. prof. Hieronima Feichta CM
Adres: Al. Racławickie 14
(Collegium Jana Pawła II, X p., s. C-1003)
20-950 Lublin
tel. 81-445-39-53
e-mail: napisz
e-mail: stanislaw.czajkowski@kul.pl
Godziny pracy:
poniedziałek - piątek
9.00 - 15.00
W dn. 11-12 oraz 16 sierpnia 2022 r. Biblioteka zamknięta.
Zwroty książek i podbijanie kart obiegowych - sala C-103 (Kolegium JPII, I piętro).
Nowy system biblioteczny
w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Mamy przyjemność przedstawić Państwu nową wersję katalogu i multiwyszukiwarki – PRIMO VE, narzędzia umożliwiającego realizację procesów wyszukiwawczych na najwyższym poziomie. Zmiana ta jest związana z przejściem na nowoczesny system zarządzania procesami bibliotecznymi ALMA (firmy Ex Libris), a jej celem jest m.in. ulepszenie mechanizmów wyszukiwania dostępnych treści.
Zachęcamy do zapoznania się z nową wersją katalogu Biblioteki: katalog.kul.pl. Mamy nadzieję, że odtąd poszukiwania zbiorów dostępnych w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL staną się łatwiejsze i szybsze oraz przyniosą wiele satysfakcji.
Ważne: Przed korzystaniem z systemu prosimy o zapoznanie się z instrukcją logowania.
Zapraszamy!
Biblioteka Uniwersytecka KUL
- pomoc w nauczaniu zdalnym
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, BU KUL zbiera i udostępnia w jednym miejscu wszystkie materiały, które mogą być potrzebne w nauczaniu zdalnym.
BU KUL - pomoc w nauczaniu zdalnym
CZAT ON-LINE Z BIBLIOTEKARZEM
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z pracownikiem BU KUL,
od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00
(usługa dostępna dzięki EBSCO POLSKA)
https://gssapps.ebscohost.com/chat/prod/chat?locale=pl&group=125
Wsparcie dla studentów poprzez nieograniczony dostęp użytkowników do EBSCO eBooks
https://more.ebsco.com/index.php/
Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych poprzez system HAN
Przypominamy o możliwości korzystania z baz danych, czasopism i książek elektronicznych na komputerach poza siecią uniwersytecką - jest to możliwe dzięki systemowi HAN. [EN, RUS]
Zbiory Biblioteki
Gromadzone przez Bibliotekę Muzykologii KUL piśmiennictwo (ponad 5000 wol.) obejmuje – obok encyklopedii, słowników, bibliografii, katalogów i przewodników muzycznych – podstawowe działy muzykologii:
filozofia muzyki (w tym estetyka i psychologia muzyki oraz hermeneutyka muzyczna),
socjologia muzyki,
instrumentoznawstwo (zwłaszcza organoznawstwo) i akustyka,
etnografia muzyczna (w tym folklor religijny),
teoria muzyki,
pedagogika muzyczna,
historia muzyki.
Specyfiką zbiorów jest literatura dotycząca muzyki religijnej ze szczególnym uwzględnieniem śpiewu i muzyki Kościoła katolickiego (chorał gregoriański, pieśń kościelna, polifonia religijna, muzyka organowa, prawodawstwo muzyki liturgicznej, kościelna praktyka muzyczna).
Zbiory nutowe (ok. 5900 wol.) obejmują muzykę wokalną, wokalno-instrumentalną i instrumentalną ze szczególnym uwzględnieniem muzyki religijnej. Z jednej strony służą one wchodzącej w zakres studiów dydaktyce muzycznej (fortepian, organy, chór, dyrygentura gregoriańska i chóralna), z drugiej zaś stanowią materiał poznawczy i analityczny. Cenną częścią zbioru nutowego jest gromadzona od połowy lat 1990-tych twórczość religijna kompozytorów polskich XX i XXI wieku (ok. 700 druków, rękopisów lub ich kserokopii).
W zbiorach Biblioteki znajdują się również niezbędne dla celów naukowych i dydaktycznych czasopisma muzyczne i muzykologiczne (127 tytułów polskich i zagranicznych, w tym 5 tytułów wpływających regularnie), dokumenty dźwiękowe (ponad 2800 płyt gramofonowych, kompaktowych i DVD, taśm oraz kaset dźwiękowych) zawierające nagrania muzyki poszczególnych epok i stylów, w tym także muzyki ludowej.
Katalogi
Do dyspozycji czytelników jest katalog kartkowy alfabetyczny (uporządkowany według nazwisk bądź tytułów) i systematyczny (ułożony według działów muzykologii) książek, czasopism, nut i nagrań dźwiękowych. W 2014 r. został on zdigitalizowany i jest dostępny także w postaci elektronicznej (Elektroniczny Katalog Kartkowy Biblioteki Muzykologii KUL).
Część zbiorów (wpisywana na bieżąco od 2009 r. i sukcesywnie uzupełniana wstecz; aktualnie ok. 61% zbiorów) udostępniona jest w zintegrowanym Katalogu Komputerowym Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.
Zatem szukając potrzebnej publikacji należy przejrzeć zarówno katalog kartkowy (w czytelni Biblioteki bądź w wersji elektronicznej) jak i komputerowy.
Korzystanie z Biblioteki
Z wypożyczalni Biblioteki mogą korzystać tylko pracownicy i studenci Muzykologii KUL Instytutu Nauk o Sztuce.
Zainteresowani spoza Muzykologii mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki na miejscu, w czytelni, która dysponuje 6 miejscami dla czytelników, 1 stanowiskiem odsłuchowym (płyty gramofonowe i CD udostępniane są wyłącznie na miejscu) i 1 stanowiskiem komputerowym.
Pracownik Biblioteki
mgr Stanisław Czajkowski, kustosz
Strona główna Muzykologii KUL (Instytut Nauk o Sztuce)
Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022, godz. 11:17 - Stanisław Czajkowski