Polonez w tradycji drezdeńskiej - muzyka na dworze Wettynów

 

 

Stowarzyszenie Promujące Młodych Artystów oraz Paulina Tkaczyk – dr sztuk muzycznych, klawesynistka i flecistka – serdecznie zapraszają na cykl trzech koncertów połączonych z wykładami, zrealizowanych w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – „Kultura w sieci” zatytułowanego Polonez w tradycji drezdeńskiej – muzyka na dworze Wettynów.

Prezentacja cyklu ma na celu między innymi przedstawienie za pośrednictwem recitali i wykładów muzycznego życia dworu królewsko-elektorskiego w Dreźnie i Warszawie w czasie unii polsko-saskiej. Kolejnym zagadnieniem jest przedstawienie sylwetki i twórczości zapomnianego drezdeńskiego kompozytora Christlieba Siegmunda Bindera, który według Richarda Engländera „miał w drezdeńskim kręgu taką pozycję, jaką Carl Philipp Emanuel Bach w Berlinie”. Wydaje się, że jego dzieła zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców przyczynią się znacznie do wzbogacenia wiedzy na temat jego twórczości i pozwolą na uzyskiwanie przez Ch. S. Bindera należnego mu miejsca w kulturze muzycznej. Poruszone będą również inne zagadnienia, między innymi barok a style przejściowe.

W ramach trzech koncertów zaprezentowane są wybrane sonaty ze zbioru Sei Suonate per il Cembalo op. 1 Christlieba Siegmunda Bindera oraz następujące wykłady:

  1. Christlieb Siegmund Binder (1723-1789) – drezdeński kompozytor i instrumentalista

  2. Muzyczne życie XVIII-wiecznego dworu królewsko-elektorskiego w Dreźnie i Warszawie

  3. Barok a style przejściowe – omówienie najważniejszych cech gatunkowych na wybranych przykładach muzycznych

Transmisje wszystkich koncertów znajdują się na kanale You Tube Pauliny Tkaczyk, poniżej linki:

WYKŁAD 1: https://youtu.be/HhVVULsetX4  

WYKŁAD 2:  https://youtu.be/ejbljfIeG7Q

WYKŁAD 3:  https://youtu.be/PjpNn9WTD_E 

 

DNA Muzyki Polskiej

 

 

DNA Muzyki Polskiej - cykl podcastów realizowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pozwalają jeszcze lepiej poznać i zrozumieć zagadnienia dzisiaj zapomniane, dotyczące historii muzyki polskiej. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka i śledzenia kolejnych:

 

https://www.youtube.com/watch?v=mZcTkPbZ84I 

 Autor: Stanisław Czajkowski
Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023, godz. 07:31 - Karol Rzepecki