Szkolenia online z systemu LEX

 

1. Personalizacja ustawień serwisu LEX

 

Terminy:

20.09.2022 godz. 1000

11.10.2022 godz. 1000

07.11.2022 godz. 1000

 

Czas trwania: 75 min
 
Zagadnienia: 
 • Jak tworzyć na stronie startowej własne panele z interesującymi nas materiałami?
 • Jak ustawić automatyczne powiadomienia o zmianach w prawie? -  alerty na aktach prawnych i/lub pojedynczych przepisach.
 • Jak pracować z Aktówką – zakładanie folderów, dodawanie dokumentów do aktówki, tworzenie biuletynów do druku lub wysyłki e-mailem.
 • Jak tworzyć i zapisywać lity wynikowe do zagadnień lub dokumentów, które często przeglądamy?

 

Rejestracja

 

2. Wyszukiwanie w serwisie LEX

 

Terminy:

21.09.2022 godz. 1000

12.10.2022 godz. 1000

08.11.2022 godz. 1000

 

Czas trwania: 75 min
 
Zagadnienia:
 • Jak działa wielofunkcyjna wyszukiwarka główna systemu LEX umożliwiająca szukanie w treści dokumentów, otwieranie haseł, odnajdywanie aktów prawnych, orzeczeń oraz konkretnych przepisów?
 • Jak wykorzystywać elastyczny system zawężania wyników za pomocą bogatego zbioru filtrów?
 • Jak korzystać z możliwości wielokrotnego "dowyszukiwania" czyli przeszukiwania list wynikowych pod kątem kolejnych słów/fraz?
 • Jak wyszukiwać informacje o aktach prawnych wchodzących w życie w wybranym dniu lub przedziale czasowym?

 

Rejestracja 

 

3. Praca z dokumentami w serwisie LEX

 

Terminy:

22.09.2022 godz. 1000

13.10.2022 godz. 1000

09.11.2022 godz. 1000

 

Czas trwania: 1h 15m
 
Zagadnienia:
 • Jak przechodzić do różnych wersji czasowych aktu prawnego lub konkretnych przepisów (wersje historyczne i wersje oczekujące)?
 • Praca z orzecznictwem – jak wykorzystywać bogatą siatkę powiązań z innymi dokumentami w bazie? - powiązane publikacje, inne orzeczenia, ścieżka instancyjna rozstrzygnięć

 

Rejestracja

 

 

 

Szkolenia EBSCO 

 

Nagrania wideo szkoleń z trenerem

 

1. Tworzenie i zarządzanie indywidualnym kontem Moje EBSCOhost

Link do nagrania | Hasło: EBSCO2021!

 

Praktyczna sesja dedykowana tworzeniu indywidualnego konta  na platformie EBSCOhost. Po sesji uczestnicy będą wiedzieli jak założyć darmowe konto na platformie i jakie korzyści z tego płyną, w tym zapisywanie wyników na stałe, tworzenie powiadomień, zapisywanie linków do wyszukiwania, tworzenie folderów specjalnych.

 

2. Poznaj EconLit with Full Text

Link do nagrania |Hasło: EBSCO2021!

 

Sesja poświęcona bazie EconLit, która oferuje dostęp do setek pełnotekstowych czasopism z zakresu ekonomii, w tym publikacji wydawanych przez American Economic Association. Poza szczegółowym opisem bazy, uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z licznymi przykładami wyszukiwań tematycznych związanymi z aktualnymi trendami i zagadnieniami.

 

3. Zabezpieczenia DRM - czym są i jak wpływają na jakość korzystania z e-książek

Link do nagrania | (bez hasła)

 

4. Lista publikacji AZ w nowej odsłonie

Link do nagrania | Hasło: EBSCO2021!

 

Podczas szkolenia zaprezentowany zostanie interfejs nowej listy AZ. Przyjrzymy się jak wyszukiwać czasopisma i książki w zasobach biblioteki, jak korzystać z dostępnych ograniczników oraz sprawdzać dostępność tytułów.

 

5. Wyszukiwanie źródeł z wykorzystaniem tezaurusa dziedzinowego

Link do nagrania | Hasło: EBSCO2021!

 

Sesja dedykowana wyszukiwaniu w oparciu o hasła kontrolowane pochodzące z tezaurusa dziedzinowego. Pokazujemy różnice w wynikach wyszukiwania z wykorzystaniem tezaurusa w porównaniu z używaniem słów pochodzących z języka naturalnego.

 

6. Zalety korzystania z indeksu MEDLINE na EBSCOhost

Link do nagrania | Hasło: EBSCO2021!

 

Podczas szkolenia przeprowadziliśmy kilka wyszukiwań bazując na zasobach bibliograficznej bazy MEDLINE. Pokazujemy zalety korzystania z tego indeksu razem z innymi bazami EBSCO dla uzyskania dostępu do pełnych tekstów artykułów.

 

7. Jak kupować e-książki za pomocą księgarni internetowej EBSCO?

Link do nagrania| Hasło: EBSCO2021!

 

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z księgarnią internetową EBSCOhost Collection Manager. Dokonaliśmy przeglądu najważniejszych funkcji oraz pokazujemy krok po kroku, jak dokonać zamówienia wybranych tytułów.

 

8. EBSCO Connect, czyli wszystko o produktach i serwisach EBSCO w jednym miejscu

Link do nagrania| Hasło: EBSCO2021!

 

Poznaj naszą platformę edukacyjną | EBSCO Academy

 

 

 

Materiały szkoleniowe dotyczące bazy CAS SciFindern

 

 

Szanowni Państwo,

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL przekazuje informacje o dostępnych zasobach szkoleniowych dotyczących bazy chemicznej CAS SciFindern dostępnej od tego roku dla Pracowników i Studentów KUL:

 1. Webinary

 2. Instruktażowe nagrania video

 

Wejście do bazy oraz informacje dot. logowania znajdują się na stronie: https://www.bu.kul.pl/bazy-danych,11926.html oraz w zakładce „Zasoby www” na platformie e-kul.

Zapraszamy do korzystania!

 

W razie potrzeby zorganizowania szkolenia prosimy o kontakt z Oddziałem Informacji Naukowej BU KUL (tel. 81 454 52 75, e-mail: infnauk@kul.pl).

 


Konsultacje online "Bliżej naukowca"

 

 

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie na konsultacje z cyklu „Bliżej naukowca”.

W każdą środę od godziny 1200 do 1400 pracownicy Oddziału Informacji Naukowej BU KUL pełnią dyżur on-line za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Link do spotkania

 

Oferujemy Państwu konsultacje z zakresu: korzystania z nowej multiwyszukiwarki PRIMO VE, baz danych / zasobów elektronicznych, wyszukiwania cytowań w bazach bibliometrycznych, wskaźników bibliometrycznych (Impact Factor, SNIP, Index Hirscha), punktacji ministerialnych, stylów cytowania APA i MLA, promowania dorobku naukowego i innych zagadnień informacji naukowej.

 

Jest także możliwość umówienia się na inny termin szkolenia czy konsultacji. W tej sprawie prosimy o kontakt mailowy (infnauk@kul.pl) lub telefoniczny (81 454 52 75).

 

 


 

 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022, godz. 12:56 - Małgorzata Augustyniuk