Wystawa „Miłosz w BU KUL” dostępna od 10 czerwca na IV piętrze przed Czytelnią Główną nawiązuje do wizyty Czesława Miłosza w naszej książnicy w 1981 roku.

 

Organizatorem spotkania poety ze studentami było Koło Polonistów KUL. Było to połączenie wieczoru autorskiego, podczas którego Miłosz czytał swoje wiersze (w tym kilka nieznanych wówczas szerzej, z niewydanych jeszcze tomów) oraz części, kiedy studenci mogli osobiście zadać poecie pytania o jego twórczość.

Następnego dnia – 11 czerwca – noblista odbierał w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego doktorat honoris causa, którego promotorem była jego bliska znajoma – profesor Irena Sławińska z KUL.

 

Wystawa pokazuje obecność poety w Bibliotece w kilku ujęciach:

  1. we wspomnieniach uczestników spotkania ze studentami 10 czerwca 1981 r. uzupełnionych fotografiami Jana Kozioła ze zbiorów specjalnych BU KUL (można na nich zobaczyć m.in. Czesława Miłosza z dyrektorem BU KUL Andrzejem Paluchowskim oraz prof. Czesławem Zgorzelskim z polonistyki KUL);

  2. w publikacjach Czesława Miłosza ze zbiorów BU KUL, wydanych do 1981 r. (czyli tych, które mieli szansę znać uczestnicy czerwcowego spotkania);

  3. przez dokumenty, autografy i fotografie związane z noblistą ze zbiorów prof. Ireny Sławińskiej, przekazane w ostatnim czasie do zbiorów specjalnych BU za sprawą prof. W. Kaczmarka z Katedry Dramatu i Teatru KUL. Wśród ofiarowanych dokumentów można zobaczyć karty pocztowe i listy pisane przez Czesława Miłosza do prof. Ireny Sławińskiej, kopię mowy noblowskiej z 1980 r. czy fotografie A. Cedry z nadania Miłoszowi doktoratu honoris causa przez KUL 11 czerwca 1981 r.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

 

 

Kurator wystawy:

Jadwiga Jagoda Jaźwierska, kustosz naukowy

we współpracy z Barbarą Cech, kustoszem zbiorów specjalnych

Oddział Zbiorów Specjalnych, Sekcja Zbiorów Graficznych, Kartograficznych i Muzycznych

 

Projekt plakatu i fotografie: Sławomir Stasz/Oddział Zbiorów Cyfrowych

  

 

 


 

 


 

 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024, godz. 10:35 - Małgorzata Augustyniuk