Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pięcioma wystawami, które ukazują ważne aspekty polskiej historii, filozofii oraz dziedzictwa kulturowego. Wszystkie prezentują wyjątkowe zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej KUL – w tym unikatowe materiały archiwalne, starodruki i inne cenne zasoby. Eksponowane dzieła i dokumenty umożliwiają głębsze zrozumienie zarówno przeszłości, jak i wartości, które kształtują współczesność.

 


 

1. „Nowa rzeczywistość, nowe wyzwania: Katolicki Uniwersytet Lubelski w pierwszych latach po II wojnie światowej”
Wystawa upamiętnia 80-lecie reaktywacji działalności KUL, ukazuje heroiczne wysiłki odbudowy Uczelni po wojnie, jej codzienność i wyzwania w latach 40. XX wieku.


Biblioteka Uniwersytecka KUL, ul. Chopina 27 (IV p.)

 

 


 

2. „Sapientis est ordinare”. Prof. Stefan Swieżawski odczytany w Bibliotece
Wystawa poświęcona dorobkowi prof. Stefana Swieżawskiego – jednego z najważniejszych polskich filozofów powojnia. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 20. rocznicy jego śmierci.


Biblioteka Uniwersytecka KUL, ul. Chopina 27 (parter, sala nr 6)

 

 


 

3. Ostatnia wystawa z cyklu „Człowiek istota nieznana”
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wystawa poświęcona jest tajemnicy Wcielenia. Prezentowane publikacje ukazują niezwykły okres, w którym „Słowo stało się Ciałem”.

 

 

Kolegium Jana Pawła II, Czytelnia Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji

 

 


 

4. „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”
Wystawa prezentuje 17 obiektów narodowego dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, w tym Dziennik dr. Zygmunta Klukowskiego przechowywany w zbiorach Biblioteki KUL.

 

Plac Litewski w Lublinie

 

 


 

5. „Trybunał Koronny w Lublinie 1578-1794”
Wystawa ukazuje historię jednej z najważniejszych instytucji prawno-ustrojowych I Rzeczypospolitej. Prezentowane starodruki z Biblioteki Uniwersyteckiej KUL wzbogacają ekspozycję.

 

Muzeum Narodowe na Zamku w Lublinie

 


 

Ekspozycje przygotowano z najwyższą starannością na wysokim poziomie merytorycznym i wizualnym. Stanowią one doskonałą okazję do zapoznania się z cennymi zasobami Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, które dokumentują wyjątkowe dziedzictwo kulturowe, intelektualne i historyczne.

 

 


 

 

 

 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024, godz. 11:24 - Małgorzata Augustyniuk