Uprzejmie informujemy, że w związku z realizacją projektów, odbywających się w Bibliotece Wśród unikatowych zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, wchodzących w skład Narodowego Zasobu Bibliotecznego, znajduje się, przekazane przez bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1970 roku, Archiwum Filomatów, czyli zbiór dokumentów wileńskiego związku studentów, do którego należeli między innymi Tomasz Zan, Jan Czeczot, a przede wszystkim polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz.
Ten wyjątkowy zespół zawiera m.in. rękopis „Dziadów części drugiej" (przepisany przez J. Czeczota z poprawkami Autora) oraz utwory, które złożyły się na „Ballady i romanse": „Romantyczność" (syg. Rkp. 728; autograf A. Mickiewicza), „Pierwiosnek" (syg. Rkp. 729; kopia J. Czeczota z poprawkami naniesionymi przez A. Mickiewicza; dwie ostatnie zwrotki przekreślone, ostatnia dopisana własnoręcznie przez Poetę) oraz „Pani Twardowska" (syg. Rkp. 727; sześć ostatnich wierszy, rękopis J. Czeczota). Innymi godnymi uwagi materiałami są autografy drobnych utworów Poety z okresu wileńsko-kowieńskiego i kilkadziesiąt jego listów.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami w mediach na temat tego wyjątkowego zespołu obiektów, opowiada o nich dr Dominik Maiński, pracownik Oddziału Zbiorów Specjalnych oraz Urszula Jańczyk z Instytutu Literaturoznawstwa KUL, autorka książki "Archiwum Filomatów w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Historia zbioru":
https://m.niedziela.pl/artykul/96250/Lublin-W-Bibliotece-KUL-przechowywana
Fot. S. Stasz/BU KUL
|
Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023, godz. 09:28 - Małgorzata Augustyniuk