1 kwietnia obchodzimy 150. rocznicę urodzin ks. prof. Idziego Benedykta Radziszewskiego (1871-1922), założyciela i pierwszego rektora KUL w latach 1918-1922.
 
To przede wszystkim Jego staraniom Biblioteka Uniwersytecka KUL zawdzięcza swoje istnienie. Gdy był jeszcze rektorem Akademii Duchownej w Petersburgu, wiedział, że dla przyszłego Uniwersytetu konieczna będzie dobrze wyposażona biblioteka, która stanie się odpowiednim warsztatem naukowym dla pracowników oraz studentów. Stąd taka troska Księdza Profesora o gromadzenie księgozbioru. Zanim Uniwersytet zaczął działać, Polonii petersburskiej udało się zebrać około 40 tys. woluminów. Ostatecznie, w związku z sytuacją polityczną, księgozbiór dotarł jedynie w części do Lublina.
 
W latach 1918-1919, na prośbę ks. Idziego Radziszewskiego, Emilia Szeliga-Szeligowska tworzyła podstawy istnienia naszej Biblioteki, która do 1949 roku funkcjonowała przy ul. Dolnej Panny Marii 4.
 
Zapraszamy do zapoznania się z książkami ks. prof. Idziego Radziszewskiego oraz publikacjami poświęconymi Jego życiu i dziełom:
 
Zachęcamy również do sięgnięcia po „Wspomnienia o ks. Idzim Radziszewskim i początkach Uniwersytetu 1917-1920” Emilii Szeligi-Szeligowskiej, które z rękopisu odczytała i opracowała Jadwiga Jaźwierska (Oddział Zbiorów Secjalnych):
 
Więcej informacji na temat osoby Księdza Profesora oraz tego, jak Lublin stał się miastem uniwersyteckim:
 
Zdjęcia pierwszego Rektora KUL oraz zdigitalizowane materiały dostępne w Bibliotece Cyfrowej:
Fot. Bolesław Sztejner/ Włocławek
Lok. Oddział Zbiorów Specjalnych BU KUL
Sygn. F8/2
 
 
 
Zdjęcie ks. Idziego Radziszewskiego dostępne w Bibliotece Cyfrowej KUL: LINK

 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021, godz. 11:10 - Małgorzata Augustyniuk