14 stycznia obchodzimy 45. rocznicę śmierci śp. o. dr. hab. Romualda Gustawa OFM (1911-1976), długoletniego dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (1950-1976), wybitnego bibliotekarza i bibliografa, historyka Kościoła oraz założyciela Ośrodka Archiwów Bibliotek i Muzeów Kościelnych.

W 1970 r., podczas uroczystości dwudziestolecia pracy na stanowisku dyrektora BU KUL, o. Gustaw powiedział:

„Często powtarzałem, że rozmawiam z książkami, szukałem ich i one też mnie szukały, pragnęły mego towarzystwa. Niejednokrotnie, gdy trapiło mnie jakieś zagadnienie, w sposób dziwny, niezrozumiały książka sama przychodziła do mnie, sama wpadała mi w ręce”.

O. Dyrektor zreorganizował BU KUL oraz sprawił, że stała się ona centralną biblioteką teologiczną w Polsce, a także jedną z najbardziej cenionych polskich bibliotek uniwersyteckich.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetką o. Gustawa oraz do odwiedzenia wystawy on-line, która została poświęcona życiu i twórczości o. Dyrektora:

Fot. Autor nieznany, zdjęcie znajduje się w Oddziale Zbiorów Specjalnych BU KUL

Autor: Małgorzata Augustyniuk