Dostęp testowy do baz danych ProQuest

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu testowego do baz danych ProQuest. Niżej wymienione kolekcje będą dostępne w sieci KUL oraz zdalnie od dzisiaj (22 maja) do końca lipca 2020 r.:

 

  1. Early Modern Books (EEBO): http://buhan.kul.pl/han/eebo/

  2. Global Issue Library (AS): http://buhan.kul.pl/han/glis/Ad. 1) Kolekcja EEBO zawiera materiały z Wysp Brytyjskich i Europy z okresu 1450-1700. Treści z Europy obejmują wyselekcjonowane zbiory wczesnych książek europejskich z 4 bibliotek narodowych i londyńskiej Wellcome Library.

 

Ad. 2) Kolekcja Global Issue Library prezentuje z różnych perspektyw kluczowe dla zrozumienia dzisiejszego świata zagadnienia i wydarzenia od końca lat 90-ych XIX wieku do chwili obecnej. Obejmuje tematy takie jak: granice, migracje, okrucieństwo i naruszanie praw człowieka, utrzymywanie pokoju, zmiany klimatu, terroryzm, rewolucja oraz handel ludźmi. Konkretne badane wydarzenia to granica USA i Meksyku, ludobójstwo w Rwandzie, arabska wiosna, konflikt izraelsko-palestyński oraz migranci klimatyczni w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Zapraszamy do korzystania!


Dostęp testowy do baz danych i materiałów wideo wydawnictwa SAGE

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu testowego do niżej wymienionych baz danych/ materiałów wideo wydawnictwa SAGE. Dostęp jest możliwy w sieci KUL i zdalnie od dzisiaj do dnia 31 lipca 2020 r.

 

· SAGE Video: http://buhan.kul.pl/han/sage-video/· SAGE Research Methods Video: http://buhan.kul.pl/han/sage-methods/· SAGE Knowledge: http://buhan.kul.pl/han/sage-know/

 

Ponadto informujemy, że wydawnictwo SAGE stworzyło stronę wspierającą zdalne uczenie się i nauczanie, zawierającą m.in. informacje o zasobach i narzędziach, linki do przewodników korzystania z baz, filmów instruktażowych itp.

 

Zapraszamy do testowania!


Przedłużenie dostępu testowego do zasobów EBSCO

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje, że firma Ebsco przedłużyła dostępy testowe do poniższych zasobów do dnia 6 czerwca 2020 roku:

 

APA PsycTherapy (kolekcja filmów video APA)

EBSCO eBook subscription Psychology Collection (kolekcja eBooków)

 

oraz uruchomiła dostęp do bazy testów psychologicznych:

APA PsycTests

 

Wszystkie kolekcje są dostępne na platformie Ebsco:

http://buhan.kul.pl/han/ebscohost/

 

Zapraszamy do korzystania oraz zgłaszania uwag

i zapotrzebowania na poszczególne bazy!


Dostęp testowy do bazy Historical Abstracts with Full Text

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje, że w dniu dzisiejszym został otwarty dostęp testowy do kolejnej bazy na platformie Ebsco: Historical Abstracts with Full Text.

Poniżej przedstawiamy opis bazy. Dostęp potrwa do 30 czerwca 2020 roku.

 

Bezpośredni link dostępu do bazy: http://buhan.kul.pl/han/historicalabstracts/

 

Opis:

Baza indeksuje artykuły historyczne z ponad 2.300 czasopism naukowych w ponad 40 językach z archiwami od 1863 roku. Zawiera opisy bibliograficzne książek, dysertacje i rozprawy oraz informacje z dziedzin pokrewnych jak archeologia, antropologia i socjologia. Baza obejmuje ponadto kolekcję ponad 540 pełnotekstowych czasopism i ponad 140 książek. Baza jest autorytatywnym źródłem informacji z zakresu historii świata (z wyłączeniem USA i Kanady) począwszy od XV wieku do czasów współczesnych. Tematyka bazy obejmuje: historię świata, historię wojskową, historię edukacji, rolę kobiet w historii i wiele innych tematów istotnych z punktu widzenia studiów i badań w zakresie historii.W Historical Abstracts with Full Text znajdziemy m.in. takie tytuły jak History Today, Journal of Modern History​, Journal of Military History​, American Historical Review, Past & Present czy Clio.

 

Zapraszamy do testowania oraz zgłaszania uwag

i zapotrzebowania na poszczególne bazy!


Dostęp testowy do wielodziedzinowej kolekcji książek wydawnictwa MIT Press

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o dostępie testowym do wielodziedzinowej kolekcji książek wydawnictwa MIT Press, liczącej 2770 e-booków dostępnych w formacie PDF, z możliwością pobrania i wydruku. Dostęp będzie aktywny od dzisiaj do końca maja 2020.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/mit-ebooks/

 

Opis: The MIT Press Direct obejmuje książki z wielu dziedzin, takich jak: sztuka i architektura, nauki biomedyczne, ekonomia, filozofia, informatyka, kognitywistyka, edukacja, nauka o środowisku, nauki humanistyczne i społeczne, matematyka i in.Zapraszamy do testowania oraz zgłaszania uwag

i zapotrzebowania na poszczególne bazy!


Dostęp do kolejnych baz na platformie Ebsco: OnArchitecture oraz Art & Architecture Source

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje, że w dniu dzisiejszym został otwarty dostęp testowy do kolejnych baz na platformie Ebsco: OnArchitecture oraz Art & Architecture Source.

Poniżej przedstawiamy opis baz. Dostęp potrwa do 30 czerwca 2020 roku.

 

 

Zapraszamy do testowania oraz zgłaszania uwag i zapotrzebowania na poszczególne bazy!

OnArchitecture to unikalna kolekcja oryginalnych filmów video stworzonych, aby wspierać edukację na studiach architektonicznych, projektowych oraz pokrewnych związanych ze wzornictwem, urbanistyką i szeroko pojętą sztuką. OnArchitecture przedstawia elementy architektury oraz wywiady z wpływowymi architektami z całego świata, którzy opowiadają o swojej pracy, procesie tworzenia projektu oraz roli ich pracy we współczesnym społeczeństwie. Zasoby wizualne OnArchitecture są wzbogacone o istotne informacje (specyfikacja techniczna itd.) na temat przedstawianych budynków i instalacji. Kolekcja dodatkowo zawiera aktualne dane biograficzne architektów i projektantów, których prace są przedstawiane.

 

Art & Architecture Source  to obszerna baza pełnotekstowa w zakresu architektury i sztuki przeznaczona na potrzeby różnych użytkowników – architektów, badaczy sztuki, artystów i studentów. Obejmuje szeroki wachlarz tematów związanych ze sztuką, od architektury i projektowania architektonicznego aż po sztukę użytkową i komercyjną. Zawiera pełne teksty ponad 770 czasopism naukowych i prawie 220 książek oraz szczegółowe indeksy i abstrakty wiodących czasopism naukowych, popularno-naukowych i publikacji branżowych, kolekcję ponad 63.000 obrazów z bazy Picture Desk i innych źródeł, wiele publikacji nie tylko w języku angielskim, ale i francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i holenderskim, podcasty z wiodących muzeów dotyczące artystów i ich prac i wiele innych źródeł. Tematyka bazy obejmuje: architekturę i historię architektury, projektowanie wnętrz, projektowanie terenów zielonych, wzornictwo przemysłowe, sztukę i historię sztuki, fotografię, grafikę, sztukę współczesną, archeologię, projektowanie kostiumów, rękodzieło, sztukę użytkową i sztukę ludową, sztukę i produkcję filmową i telewizyjną, muzealnictwo, malarstwo, sztukę drukarską, rzeźbę, projektowanie mody, materiały video i wiele innych.


Rozszerzenie dostępu do kolekcji JSTOR

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL przypomina o rozszerzeniu dostępu do kolekcji JSTOR do dnia 30 czerwca 2020 r. Lista zasobów JSTOR dostępnych dla bibliotek podczas kryzysu COVID-19 jest regularnie aktualizowana i obejmuje:

 

  • Zasoby zdrowia publicznego:

 

- 26 czasopism zdrowia publicznego

- 6000 artykułów związanych z zagadnieniami COVID-19

 

  • Wszystkie czasopisma archiwalne, w tym zbiory multidyscyplinarne i trzy zbiory tematyczne:

 

    - Literatura

    - Studia bezpieczeństwa

    - Zrównoważony rozwój

 

  • Podstawowe zbiory źródłowe:

 

    - XIX-wieczne brytyjskie broszury

    - Walki o wolność: Afryka Południowa

    - Miejsca światowego dziedzictwa: Afryka

    - Flora świata

 

  • E-booki (powiększający się zestaw e-booków od wydawców naukowych, z nieograniczonym dostępem bez DRM).

 

Wszystkie wyżej wymienione treści można przeszukiwać na stronie JSTOR.org, z wyjątkiem witryn światowego dziedzictwa: Afryki i flory światowej, które są dostępne na dedykowanych platformach.

 

JSTOR oferuje również bezpłatny zestaw zasobów na temat zdalnego nauczania i uczenia się online oraz pomoc w korzystaniu z zasobów - przewodnik LibGuide, dostępny TUTAJ

 

Zapraszamy do korzystania!


Dostęp testowy do e-booków na platformie De Gruyter

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu cyfrowego dostępu testowego na platformie De Gruytera do 75 000 tytułów e-booków wolnych od DRM. Udostępnione zostaną tytuły wydane w latach 1650-2016 przez wydawnictwo De Gruyter oraz jego partnerów. Aby przejrzeć listę wydawców oraz liczbę dostępnych tytułów, kliknij tutaj.

 

Jednocześnie dostawca informuje, że dostęp do treści z University of California Press, University of Chicago Press i Yale University Press będzie opóźniony do końca kwietnia / początku maja z powodu aktualizacji platformy De Gruytera.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/degruyterall/

 

Bezpłatny dostęp jest przyznany do 30 czerwca 2020 r.

 

Zapraszamy do korzystania oraz zgłaszania zapotrzebowania na konkretne tytuły, które postaramy się zakupić w miarę możliwości finansowych Biblioteki.


Dostęp testowy do eBook Subscription Harvard Business Publishing Collection

 

Kolekcja eBook Subscription Harvard Business Publishing, to nowatorski zbiór książek elektronicznych zawierający kompletny katalog Harvard Business Review e-books. Ponad 600 książek i 150 artykułów z serii HBR Classics, zapewni bibliotece dostęp do najlepszych cyfrowych, znaczących źródeł z zakresu biznesu, ekonomii, finansów, przedsiębiorczości, marketingu, planowania strategicznego, rozwoju osobistego i wielu więcej.

 

Test potrwa do 31 maja 2020 r.

 

Dostęp: http://buhan.kul.pl/han/ebsco-ebook/


Dostęp testowy do książek wydawnictwa Cambridge University Press

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu testowego do:

ok. 2000 książek wydawnictwa Cambridge University Press z różnych dziedzin wiedzy: historia, literatura, badania terenowe, filozofia, studia klasyczne, polityka i stosunki międzynarodowe, religia, prawo, inżynieria, muzyka, ekonomia, język i językoznawstwo, fizyka i astronomia, nauki o ziemi i środowisku, matematyka, dramat i teatr, psychologia, zarządzanie, edukacja, socjologia, medycyna.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/camb-test/

 

Dostęp potrwa do dnia 31 maja br.

 


Czasowe rozszerzenie dostępu do kolekcji JSTOR

 

1

 Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o czasowym rozszerzeniu dostępu  do kolekcji JSTOR.

 Obejmuje on dodatkowe czasopisma i materiały źródłowe poza tymi, które BU KUL  już subskrybuje oraz ciągle powiększającą się kolekcję e-booków.

 Dostęp jest aktywny od dzisiaj do dnia 30 czerwca 2020 r.Link dostępu do baz JSTOR: https://www-1jstor-1org-10000098y003e.buhan.kul.pl/


Więcej informacji o dodatkowych kolekcjach znajdą Państwo na stronach:

opis rozszerzonej kolekcji czasopism

opis rozszerzonej kolekcji książek


 

Zapraszamy do testowania oraz zgłaszania uwag i zapotrzebowania na poszczególne bazy!


Dostęp testowy do wybranych kolekcji wydawnictwa Bloomsbury

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu testowego do wybranych kolekcji wydawnictwa Bloomsbury. Poniżej znajdą Państwo krótkie opisy baz, linki dostępu oraz linki do dodatkowych materiałów.

 

Dostęp jest możliwy w sieci KUL oraz zdalnie od dnia dzisiejszego do 31 maja 2020 r. i obejmuje następujące kolekcje: Bloomsbury Arcadian Library, Bloomsbury Collections, Bloomsbury Cultural History, Bloomsbury Education and Childhood Studies, Bloomsbury Encyclopaedia of Philosophers, Bloomsbury Medieval Studies, Churchill Archive, Theology and Religion Online.

 

Zakres tematyczny: Biblioteka arkadyjska. Wspólne dziedzictwo kulturowe na Bliskim Wschodzie i Zachodzie, obejmujące oprócz rzadkich drukowanych książek również rękopisy i znaczące materiały dokumentalne.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-arcadian/

 

Materiały dodatkowe:

Prezentacja wideo: https://www.arcadianlibraryonline.com/take-a-tour
Informacje: https://www.arcadianlibraryonline.com/article?docid=ARCS_001

 

Zakres tematyczny: Bloomsbury Collections - kolekcje eBooków z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, zawierające ponad 6000 tytułów, wydanych przez: Bloomsbury, Continuum, T&T Clark, Bristol Classical Press, Berg, The Arden Shakespeare, Hart Publishing.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-collect/

 

Materiały dodatkowe: bloomsbury-collections-user-guide

 

 

 

Zakres tematyczny: Bloomsbury Cultural History - interaktywny zasób online zapewniający dostęp do przełomowej serii Bloomsbury Cultural Histories. Bloomsbury Cultural History składa się z wyselekcjonowanych i zilustrowanych prac referencyjnych oraz obszernych e-booków i kolekcji obrazów, możliwych do przeszukiwania na jednej platformie.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-cultural/

 

Zakres tematyczny: Bloomsbury Education and Childhood Studies - platforma cyfrowa z zakresu edukacji i studiów nad dzieciństwem na całym świecie, uwzględniająca sześć kluczowych poziomów edukacji: wczesna edukacja, dzieciństwo, wiek dorastania, szkolnictwo podstawowe, szkolnictwo średnie i szkolnictwo wyższe.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-becs/

 

Materiały dodatkowe:

 

 

Zakres tematyczny: Bloomsbury Encyclopedia of Philosophers zawiera krytyczne opisy biograficzne osób, które przyczyniły się do rozwoju historii myśli i filozofii – w tym filozofów, ale też działaczy na rzecz praw obywatelskich, klasycystów, duchownych, ekonomistów, matematyków, powieściopisarzy, poetów, polityków i naukowców. Obejmuje obecnie ponad 8 000 myślicieli z Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemiec, Holandii i Bliskiego Wschodu.

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-philosoph/

 

 

Zakres tematyczny: Bloomsbury Medieval Studies - interdyscyplinarny zasób cyfrowy z zakresu badań nad średniowieczem, łączący różnorodne źródła (m.in. wizualne, materiały referencyjne, obrazy kultury materialnej) w jedną platformę z możliwością wyszukiwania.Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-medie/

 

Materiały dodatkowe:

 

 

Zakres tematyczny: Churchill Archive - cyfrowa biblioteka współczesnej historii międzynarodowej, zawierająca ponad 800 tys. stron oryginalnych dokumentów z lat 1874–1965

 


Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-church/

 

Materiały dodatkowe:

Prezentacja wideo: http://www.churchillarchive.com/take-a-tour
Informacje: http://www.churchillarchive.com/teaching-and-research

 

Zakres materiału: Theology & Religion Online - cyfrowy zasób z zakresu teologii i religii przeznaczony dla studentów i naukowców teologii, studiów biblijnych, religioznawstwa i dziedzin pokrewnych.

 


Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/bloom-theology/

 

Materiały dodatkowe:

Prezentacja video:
https://www.theologyandreligiononline.com/about-theology-and-religion-online

 

 

Zapraszamy do testowania oraz zgłaszania uwag  

i zapotrzebowania na poszczególne bazy!  


Dostęp testowy do bazy Digital Loeb Classical Library

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu testowego do bazy Digital Loeb Classical Library. Dostęp potrwa do dnia 30 czerwca br.

 

WEJŚCIE DO BAZY

 

Digital Loeb Classical Library to w pełni przeszukiwalna wirtualna biblioteka wszystkiego, co jest ważne w literaturze greckiej i łacińskiej. Poezja epicka i liryczna; tragedia i komedia; historia, podróże, filozofia i oratorium; pisarze tworzący literaturę medyczną i matematyczną; ci pisarze okresu wczesnego chrześcijaństwa/Kościoła, którzy szczególnie korzystali z kultury pogańskiej - krótko mówiąc, całe greckie i łacińskie dziedzictwo klasyczne jest reprezentowane tutaj z aktualnymi tekstami i dokładnymi tłumaczeniami na język angielski.

Ponad 530 tomów tekstów łacińskich, greckich i angielskich jest dostępnych w nowoczesnym i eleganckim interfejsie, umożliwiając czytelnikom łatwe przeglądanie, wyszukiwanie, dodawanie zakładek, adnotacje i udostępnianie treści.


loeb


Zapraszamy do korzystania!

 


Dostęp testowy do multiwyszukiwarki EBSCO Discovery Service (EDS)

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu testowego do multiwyszukiwarki naukowej EBSCO Discovery Service (EDS) firmy Ebsco.

 

Narzędzie to umożliwia jednoczesne przeszukiwanie elektronicznych źródeł informacyjnych dostępnych w Bibliotece (baz danych, książek i czasopism elektronicznych). Zasoby te są przeszukiwane za pomocą jednego okienka wyszukiwawczego, a rezultaty wyszukiwania wyświetlane są na jednej platformie w postaci ujednoliconej listy wyników.

 

Z wyszukiwarki można korzystać w sieci KUL oraz zdalnie, pod adresem:
http://buhan.kul.pl/han/eds-ebsco/

 

Dostęp potrwa do dnia 30.06.2020 r.

 

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo krótki instruktażowy film prezentujący funkcję EBSCO Discovery Service: https://www.youtube.com/watch?v=OhziLD7GZ-s

 

Zapraszamy do testowania oraz zgłaszania uwag.

 


 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020, godz. 13:45 - Małgorzata Augustyniuk