75 lat temu ksiądz Stefan Wyszyński został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem diecezji lubelskiej. O tamtych wydarzeniach mówił: 

 

Podobało się Bogu, aby doprowadzić mnie po wielu latach służby kapłańskiej do pełni kapłaństwa. W roku 1946 otrzymałem powołanie na biskupa lubelskiego”. 

Jan Paweł II, S. Wyszyński, J. Glemp, 

Człowiek niezwykłej miary. Ojciec Święty

Jan Paweł II o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Kardynał Stefan Wyszyński o sobie.

Kardynał Józef Glemp o kardynale

Stefanie Wyszyńskim,

Warszawa 1984, s. 50.

 

Gdy po latach zapadła decyzja o tym, że zostanie Prymasem Polski, 1 stycznia 1949 roku napisał do swego Ojca: 

 

Z poszanowaniem woli Bożej, z rozkazu Stolicy Apostolskiej mam objąć rządy nad Archidiecezją Gnieźnieńską i Warszawską oraz pełnić obowiązki Prymasa Polski. W takiej chwili dla mnie niezwykle ciężkiej, gdy mogę ufać w pomoc Ducha Świętego, który chce działać przez najsłabsze swe narzędzie, myśl moja biegnie ku Tobie, Ojcze mój – jako dawcy mojego życia – byś modlitwą swoją wsparł mnie przed Bogiem tak, iżbym godnie wypełnił ku chwale Najwyższego zlecone mi obowiązki. Przyjąłem je z uległością i pokorą, gdyż jestem przekonany, iż przerastają one moje zdolności i moje przygotowanie. Ale wola Ojca Świętego była tak stanowcza, że nie mogę opierać się Duchowi Świętemu, który mówi przez Głowę widzialną Kościoła”.  

Czas nigdy Go nie oddali. Wspomnienia o Stefanie 

Kardynale Wyszyńskim,

red. A. Rastawiecka, B. Piasecki,

współpr. M. Zieliński, Kraków 2020, s. 25.

 

Prymas Tysiąclecia, w pełni oddany Bogu i Matce Najświętszej, podkreślał: 

 

Nam się nieraz wydaje, że Bóg tak daleko, a Pan właściwie nieustannie nas obejmuje. Każdy z nas jest w jego ramionach. Jak matka pielęgnująca dziecko zapomina o całym świecie, bo ma dziecko na swoich ramionach, tak Ojciec Niebieski o wiele dokładniej »nie pamięta« o niczym, bo ma Ciebie w swoich ramionach. Jesteś owocem Jego miłującej woli”. 

S. Wyszyński, Czas to miłość, 

wyb. i oprac. Instytut Prymasowski

Stefana Kardynała Wyszyńskiego,

Częstochowa 2019, s. 87.

 

Kardynał w czasach wyjątkowo ciężkich dla Kościoła katolickiego bronił go w sposób heroiczny i nieustępliwy. W swoich wypowiedziach, odnoszących się do Kościoła, wielokrotnie wskazywał jego łączność z Matką Boską: 

 

Kościół – jako instytucja i społeczność ludzka prowadząca do nieba – naśladuje Maryję jako Dziewicę i Matkę. Kościół rodzi do nowego życia, a więc jest matką, musi więc naśladować cnoty Maryi, przede wszystkim jej wierność dla Chrystusa”. 

S. Wyszyński, Czas to miłość, 

wyb. i oprac. Instytut Prymasowski

Stefana Kardynała Wyszyńskiego,

Częstochowa 2019, s. 228.

 

Widząc płynącą z Kościoła siłę, mówił: 

 

Kościół nie da się wyczerpać. On ciągle żyje, rozwija się i potężnieje, ciągle rodzi, oświeca i uświęca, zbawia, wyzwala i jest nadzieją wszystkich, co w ciemnościach nocy tego świata siedzą”. 

S. Wyszyński, Czas to miłość, 

wyb. i oprac. Instytut Prymasowski

Stefana Kardynała Wyszyńskiego,

Częstochowa 2019, s. 252.

 

Wskazując na prawa człowieka, rodziny i narodu, podkreślał zadania, które we współczesnym świecie stoją także przed Kościołem: 

 

Przypominamy prawa człowieka: prawo do bytu i życia, prawo do Boga, prawo do prawdy, prawo do miłości. – Przypominamy prawa rodziny: prawo do wolności, wyboru stanu, powołania, prawo do pokoju domowego, prawo do własności, prawo do wychowywania dzieci i do wyboru szkoły. – Przypominamy prawa narodu: prawo do wolności Ojczyzny, do wierności Ojczyźnie, do miejsca w Ojczyźnie, do dziejów, języka, kultury. – Wreszcie synteza i moc obronna tych praw – Kościół, który ugruntował kulturę europejską opartą o zachowanie tych praw wziętych z Chrystusa. Kościół ma prawo do głoszenia Ewangelii przez ambonę, prasę, książkę; Kościół ma prawo do wolności wychowywania i do szkoły katolickiej! (...) Obrona tych praw to droga do pokoju wewnętrznego. Kto broni tych praw, oddaje przysługę ładowi i pomyślności społecznej. 

Jasna Góra, 15 sierpnia 1952 roku

 

A. Jasiński, Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary 1901-1950, T. 1, Gniezno 1999. (okładka: R. Karbowiak)

 

 

A. Jasiński, Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary 1951-1953, T. 2, Gniezno 1999. (okładka: R. Karbowiak)

 

 

A. Jasiński, Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary 1953-1956, T. 3, Gniezno 1999. (okładka: R. Karbowiak)

 

 

S. Wyszyński, Mój dialog z Chrystusem Eucharystycznym. Rozważania i modlitwy, red. M. Okońska, M. Plaskacz, A. Rastawicka, Warszawa 1996. (okładka: A. Wegner)

 

 

Prymas niezwykły. Stefan kard. Wyszyński. Zbiór najistotniejszych faktów z życia i nauczania prymasa Wyszyńskiego, oprac. P. Reimann, K. Henschel, Krosno 2018. (okładka: N. Kaszura; fot. Zbiory Instytutu Prymasowskiego w Warszawie)

 

 

S. Wyszyński, Na szlaku Tysiąclecia. Wybór kazań, oprac. M. Okońska, M. Plaskacz, A. Rastawicka, Warszawa 1996. (Fotoskład: U. Fiuczek)

 

 

 

 

A.K. Zyskowska, Jasnogórski Pielgrzym, Ojciec Narodu,

Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Warszawa 2012.

(okładka: J. Leński; fot. K. Świertok)

 

 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021, godz. 00:44 - Małgorzata Augustyniuk