LITERATEKA 2 - WARSZTATY LITERY I SŁOWA

6 CZERWCA 2015 - FOTORELACJA

 

To już kolejny projekt zorganizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką KUL

w ramach Nocy Kultury.

Przeprowadziliśmy kilka warsztatów związanych z pisaniem, czytaniem, z literą i tekstem. Projektowi towarzyszyła również akcja „Uwolnij książkę”, możliwe było zabranie ze sobą do domu nie tylko stworzonych przez siebie dzieł, ale też książek – dubletów z naszych zbiorów. Oprócz opisanych akcji zorganizowaliśmy jeszcze kilka niespodzianek dla naszych gości.

 

WARSZTATY:

 

  • Kaligramy

Kaligram to neologizm stworzony przez francuskiego poetę Guillaume’a Apollinaire’a, oznaczający utwór poetycki, którego wersy tworzą charakterystyczny układ graficzny obrazujący treść utworu (tworzą zarys jakiegoś przedmiotu, postaci itp. To propozycja dla chętnych, by poćwiczyć twórczą wyobraźnię.

 

  • Inicjał

Inicjał – ozdobna litera, rozpoczynająca akapit lub rozdział, wyróżniająca się wielkością, kształtem, kolorem. Pokażemy jakie inicjały występowały w średniowiecznych rękopisach, a jakie w secesyjnych książkach i pomożemy w samodzielnym namalowaniu inicjału figuralnego lub ornamentalnego, z użyciem różnych technik.

 

  • Tytułomania

Wg Słownika języka polskiego to „przesadna skłonność do używania tytułów”, a u nas to nazwa zabawy polegającej na przyklejaniu na kartkę nagłówków i tytułów wyciętych z gazet i czasopism, ułożonych w takiej kolejności, by utworzyły rodzaj wiersza lub fragmentu prozy. Łączenie słów i fraz w purnonsensowne niekiedy zestawienia to niezła gimnastyka dla głowy i gwarantowany szeroki uśmiech.

 

  • Nowe teksty

Spróbujemy z fragmentów artykułów, poszczególnych wierszy bądź akapitów, wyciętych z gazet, ułożyć nowe teksty mające zupełnie inny, zaskakujący sens. Będzie możliwość połączenia ich z namalowanym wcześniej inicjałem albo zilustrowania kaligramem.

 

  • Książka dla dzieci

Specjalnie dla najmłodszych naszych gości przewidzieliśmy warsztat, na którym będą mogli samodzielnie skleić bądź zszyć pojedyncze karty w blok książeczki i oprawić w kolorowe okładki.

 

  • Sleeve face

Termin ten oznacza robienie sobie zdjęć z twarzami zasłoniętymi okładkami płyt i książek z portretami znanych osób. Od 2008 istnieje blog poświęcony temu zjawisku, a na Youtube jest wiele filmów instruktażowych. Będzie możliwość pozowania z przygotowanymi okładkami i zrobienia sobie zdjęcia własnym aparatem.

 

AKCJA

"Uwolnij książkę"

 

WYSTAWY

Nietypowa książka.

 

Dawne materiały i narzędzia pisarskie.

 

PREZENTACJA

Prezentacja multimedialna poświęcona BU KUL i jej zbiorom.


 

Poczuj ENERGIE MIASTA w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL!

 

OPIS PROJEKTU NA STRONIE WYDARZENIA
 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015, godz. 12:33 - Małgorzata Augustyniuk