19 stycznia 2017 r.

 

W naszej czytelni odbyło się kolejne otwarte zebranie Katedry Języka Polskiego,

na którym swój referat przedstawiła dr Maryna Fedoriuk

z Uniwersytetu w Czerniowcach na Ukrainie.

 

 

 

 

 11 stycznia 2017 r.

 

W naszej czytelni miał miejsce zorganizowany przez Katedrę Języka Polskiego panel dyskusyjny Polonistyka i język polski na świecie (na przykładzie Szwajcarii i Kanady).

 

Paneliści:

 

dr Beata Kułak

Université de Fribourg, Szwajcaria

 

dr hab. Wojciech Kruszewski, prof. KUL

Katedra Tekstologii i Edytorstwa IFP KUL

 

Prowadzący:

 

dr hab. Henryk Duda, prof. KUL

Katedra Języka Polskiego IFP KUL

 

 

 

 19-23 września 2016 r.

 

XIII Lubelski Festiwal Nauki

 

Nauka źródłem inspiracji

 

 

Nasza biblioteka włączyła się w przygotowanie gry bibliotecznej Biblioteka skarbnica wiedzy, której celem była prezentacja różnych dyscyplin naukowych (historii, filozofii, nauk przyrodniczych, filologii klasycznych i nowożytnych) w kontekście bibliotek specjalistycznych.

W czasie projektu uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia części Gmachu Głównego KUL, udając się do poszczególnych przygotowanych dla nich stacji. Poprzez wystawy, pogadanki i warsztaty uczniowie gimnazjów, klas IV-VI oraz klasy I szkół podstawowych poznali wiele ciekawostek związanych zarówno z funkcjonowaniem bibliotek, jak również z dyscyplinami naukowymi uprawianymi w instytutach, którym biblioteki te służą.

Każdą w sześciu edycji projektu zakończył konkurs z nagrodami książkowymi.

 

 

 

 

 

     

 

 

 12 maja 2016 r.

 

Prezentacja książki Język i sport

 

Wraz z Katedrą Języka Polskiego i Kołem Polonistów Studentów KUL mieliśmy przyjemność być współorganizatorami spotkania połączonego z prezentacją książki Język i sport, wydanej pod redakcją dr Anny Czapli i dra Mariusza Kopra. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać prelekcji o języku sportu, zobaczyć fragmenty transmisji z wydarzeń sportowych, wziąć udział w konkursie, a także obejrzeć wystawę prezentującą niektóre wcześniejsze publikacje dotyczące tej tematyki.

 

         

 

               

 

 

8-13 maja 2016 r.

 

XIII Tydzień Bibliotek

 

Wystawa Ręcznie w książkach - dedykacje, notatki, podpisy. Co kryją stare i nowe zbiory Biblioteki Instytutu Filologii Polskiej

 

 

     
        

 

 

 

 

 28 kwietnia 2016 r.

 

V Dyktando Świdnickie

 

Tego dnia miała miejsce piąta edycja Dyktanda Świdnickiego, organizowanego przez Instytut Filologii Polskiej KUL i Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku. Uczestniczyło w nim ponad dwudziestu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
powiatu świdnickiego.

 

 

22 kwietnia 2016 r.

 

VIII Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Świat Wincentego Pola”

 

Mohortowskie KRESY – czasy i ludzie wieków minionych

 

Obrady drugiego dnia konferencji miały miejsce w pomieszczeniach naszej czytelni. Uczestnicy - poza wysłuchaniem ciekawych referatów - mogli obejrzeć wystawę prezentującą wybór zgromadzonych w naszych zbiorach publikacji Wincentego Pola i opracowań jego twórczości.

 


 

 

 

19 kwietnia 2016 r.

 

W naszej czytelni odbyło się kolejne posiedzenie zorganizowanego przez Katedrę Literatury Staropolskiej KUL cyklu spotkań naukowych Convivium poświęconych kulturze europejskiej epok wczesnonowożytnych.

Prof. François Rosset (Université de Lausanne) wybitny znawca literatury francuskiej XVIII wieku, a zwłaszcza twórczości Benjamina Constanta i Jana Potockiego, badacz powieści oświeceniowej oraz problematyki imagologii literackiej, autor głośnych książek: Drzewo Kraków. Mit polski w literaturze francuskiej 1573-1896 (1997), Z Warszawy do Saragossy: Jan Potocki i jego dzieło (wspólnie z D. Triaire, 2005), Jan Potocki. Biografia (wspólnie z D. Triaire, 2007), współautor najnowszej edycji krytycznej Rękopisu znalezionego w Saragossie (wyd. francuskie 2008, tłum. polskie 2015), tłumacz literatury polskiej wygłosił referat Czy filologia jest literaturą? Rozważania na przykładzie „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.


 

 

18-22 kwietnia 2016 r.

 

ŚWIĘTO POLONISTYKI (3 lata do 100!)

 

Cały tydzień obfitował w przeróżne wydarzenia – konkurs na ulubionego Wykładowcę, konferencje, spotkania, warsztaty, otwarte katedry, rozgrywki sportowe.

W naszej Czytelni miała miejsce trwająca prawie tydzień akcja pod nazwą Wymiana książek z górnej półki, a w środę (20 kwietnia) odbyło się spotkanie z Janem Falkowskim, autorem książki "Pan Mozart, pan Bach, pani Reginka, ja". Spotkania z ludźmi i kulturą w twórczości Mirona Białoszewskiego.

 

 

plan wydarzenia

 

21-25 września 2015 r.

 

XII Lubelski Festiwal Nauki

 

Drogi do Nobla

 

W naszej czytelni realizowany był projekt przygotowany wspólnie przez pracowników siedmiu bibliotek specjalistycznych. W trakcie spotkania zaprezentowani zostali laureaci nagrody Nobla różnych dziedzin, epok, narodowości i wyznania. Byli to przedstawiciele zarówno nauk ścisłych, jak i humanistycznych, naukowcy filozofujący i ludzie o głębokiej duchowości, dla których droga do Nobla była jednocześnie drogą do świętości. Projekt  miał formę wystawy–labiryntu z pięcioma stanowiskami tematycznymi.

Eksponaty wykorzystane na wystawie przybliżyły epokę, w której żył dany noblista i jego warunki pracy. Uczestnicy mogli zapoznać się bliżej z prezentowanymi postaciami dzięki prezentacji multimedialnej, pokazom doświadczeń i pogadankom. Każde ze spotkań z uczniami gimnazjum i liceum zakończył konkurs z nagrodami książkowymi.

 

 

 

 

29 maja 2015 r.

 

Akademia Młodych Humanistów

 

W sieci!

dr Katarzyna Pisarek (Instytut Historii): Archeologia wirtualna

pełny plan spotkania

 

 

28 maja 2015 r.

 

Z inicjatywy Koła Dydaktyków Polonistów wszyscy studenci oraz pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej KUL zostali zaproszeni na spotkanie autorskie z Wiesławem Pawłowskim - liderem zespołu "Banda Ob.Wiesia".

Wiesław Pawłowski debiutował w 1982 roku, jest autorem ponad 450 publikacji: tekstów poetyckich, piosenek (tekst i muzyka) oraz artykułów o numizmatyce, archeologii, muzykologii. Dominująca formą w twórczości Pawłowskiego jest krótka forma poetycka, śpiewa własne teksty do własnej muzyki.

Mamy nadzieję, że spotkanie to stanie się inspiracją do badań nad życiem artystycznym w Lublinie od lat 90., a zwłaszcza środowiskiem lubelskich bardów np. Arturze Targońskim, Marcinie Różyckim i innych zapomnianych artystach.

Więcej informacji o Wiesławie Pawłowskim oraz utwory muzyczne można znaleźć na:
https://www.facebook.com/wieslaw.m.pawlowski
https://myspace.com/bandaobwiesia

 

obwies

 

 

 

5 maja 2015 r.

 

Koło Krytyków Literackich zorganizowało spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem.
Wojciech Bonowicz to poeta, biograf, publicysta, felietonista, redaktor. Jest on autorem takich tomów poezji jak Wybór większości, Hurtownia ran, Wiersze ludowe, Pełne morze, Polskie znaki. Pisze również wiersze dla dzieci oraz książki biograficzne. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursie poetyckim Nowego Nurtu (1995) oraz Konkursie im. K.K. Baczyńskiego (1995). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię Tischner (2001) oraz tom wierszy Pełne morze (2007). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za wyżej wymieniony zbiór. Mieszka w Krakowie. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", "Znakiem" i gazetą mówioną "Gadający Pies". Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem było okazją do aktywniejszego uczestnictwa we współczesnym życiu literackim oraz możliwością spotkania nie tylko z poezją, ale także z żywym twórcą.

 

Spotkanie_autorskie_Bonowicz

 

 

 

13-17 kwietnia 2015 r.

 

ŚWIĘTO POLONISTYKI (4 lata do 100!)

 

W dniach 13-17 kwietnia odbyło się Święto Patronalne Polonistyki, w które włączyła się
również nasza czytelnia - w naszych gościnnych progach przez trzy dni można było przeczytać  przed kamerą swój ulubiony wiersz (
Zostaw po sobie chociaż wiersz).

 

plan tegorocznego Święta Polonistyki

 

 

15 kwietnia 2015 r.

 

IV Dyktando Świdnickie

 

Tego dnia odbyło się czwarte już Dyktando Świdnickie, którego organizatorem był
Instytut Filologii Polskiej KUL i Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku,

zaś uczestnikami uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
powiatu świdnickiego.

 

 

23 marca 2015 r.

 

Akademia Młodych Humanistów

 

Co to jest literatura?

Dyskutują:

  • prof. Andrzej Tyszczyk  teoretyk literatury, wykłada poetykę, teorię literatury, problematykę interpretacji. Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej KUL.
  • Grzegorz Jędrek – poeta, w 2012 roku debiutował tomem „Badland”, założyciel Inicjatywy „Dworzec Wschodni” i portalu katedrakrytyki.pl, doktorant IFP KUL
  • Kasper Pfeifer – poeta, laureat „Połowu” 2014, przygotowuje swój debiutancki tom, publikował m.in. w „Kresach” i w „Zeszytach Poetyckich”.

 

pełny plan spotkania

 

 

27 lutego 2015 r.

 

Akademia Młodych Humanistów

 

Opowieści niesamowite: krótki thriller o niezwykłych odkryciach filologicznych.

Spotkanie z udziałem pracowników Katedry Edytorstwa i Tekstologii IFP KUL:

  • prof. KUL dr hab. Wojciech Kruszewski:

Kto dusił Nowosilcowa? (Co Mickiewicz ukrył w rękopisach Dziadów cz. III)

  • dr Dariusz Pachocki:

Kto i dlaczego bał się literatury?

  • mgr Artur Truszkowski:

Po co czytać rękopisy?

 

pełny plan spotkania

 

 

18 czerwca 2014 r.

 

Akademia Młodych Humanistów

Uniwersytecki tutoring dla najzdolniejszych uczniów

 

NIEMODNA SZTUKA CZYTANIA


Powitanie i prezentacje uczestników Akademii
i pracowników naukowych biorących udział w programie.
Wybór opiekunów naukowych; indywidualne spotkania z tutorami.

Szkoła i literatura
(dyskusja z udziałem prof. Tomasza Chachulskiego -
przewodniczącego Komitetu Głównego Literatury i Języka Polskiego
i członków komitetu okręgowego Olimpiady)

Książki dawne, dziwne i nowe

(oglądamy skarby Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, rozmowa o historii książki,
o książkach elektronicznych – dr Arkadiusz Adamczuk)

I ty potrafisz przeczytać dawny rękopis
warsztaty (prof. KUL dr hab. Justyna Dąbkowska-Kujko)

 

Akademia Młodych Humanistów

 

 

 27-28 maja 2014 r.

 

O Czarciej Łapie, kamieniu nieszczęścia, śnie księcia Leszka Czarnego i rybie,
która dała początek nazwie miasta - „Legendy Lublina dla dzieci"
autorstwa Magdaleny Mazur-Ciseł z okazji Dnia Dziecka
przeczytali pracownicy i Przyjaciele KUL.

Legendy Lublina dla dzieci

 

 27 maja 2014 r.

 

Katedra Literatury Staropolskiej KUL
zorganizowała kolejne posiedzenie z cyklu spotkań naukowych Convivium
poświęconych kulturze europejskiej epok wczesnonowożytnych.
Dr Anna Nowicka-Struska
adiunkt Zakładu Literatury Staropolskiej UMCS,

wygłosiła referat

Lublin jako miejsce święte w piśmiennictwie dewocyjnym XVII i XVIII wieku.

DSCN0098 DSCN0095 DSCN0096

 

29 kwietnia 2014 r.

 

III Dyktando Świdnickie

Tego dnia odbyło się trzecie już Dyktando Świdnickie, którego organizatorem był
Instytut Filologii Polskiej KUL i Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku,

zaś uczestnikami uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
powiatu świdnickiego.

Tekst_dyktanda.pdf

III_Dyktando_Swidnickie III_Dyktando_Swidnickie_2

 

 

8-9 kwietnia 2014 r.

 

ŚWIĘTO POLONISTYKI (5 lat do 100!)

W dniach 8-9 kwietnia odbyło się Święto Patronalne Polonistyki, w które włączyła się
również nasza czytelnia, gdzie odbyło się kilka ciekawych wydarzeń
:

"Czytelnia pod chmurką"

i gra w szachy z Profesorem

"Zostaw po sobie chociaż wiersz"

- czytanie przed kamerą
ulubionych wierszy

Bezpłatny kiermasz książek 
"Czytelnia pod chmurką" i gra w szachy z Profesorem "Zostaw po sobie chociaż wiersz" - czytanie przed kamerą ulubionych wierszy Kiermasz książek z naszej czytelni i zdomowych bibliotek Pracowników

 

 

3 kwietnia 2014 r.

 

Nasze drogi do wolności

Spotkanie autorskie z Andrijem Lubką - ukraińskim poetą, prozaikiem, tłumaczem, eseistą, aktywistą społecznym, uczestnikiem protestów na Majdanie.

 

21 marca 2014 r.

 

Zakochaj się w KUL na wiosnę

Warsztaty polonistyczne Konkurs na mowę improwizowaną, prowadzone przez dr Magdalenę Smoleń-Wawrzusiszyn.

 

 

20 marca 2014 r.

 

W temacie Tajemnicze nazwiska wykład prof. Władysława Makarskiego
pt. Nazwisko Palikot jako problem językoznawczy.

 

 

27 lutego 2014 r.

 

Z cyklu Zagadki dźwięczności drugi wykład prof. Eugeniusza Cyrana
pt. Zagadki dźwięczności w języku polskim. 2. Upodobnienia postępowe.

 

 

Autor: Elżbieta Kopacz
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017, godz. 09:56 - Katarzyna Sołtys