IBUK Libra - pakiet wykładowcy

 

PWN uruchomił specjalny Pakiet Wykładowcy w ramach platformy IBUK Libra. Dzięki niemu nauczyciele akademiccy mogą korzystać z poszerzonych zasobów e-czytelni.

 

Korzyści:

 • bezpłatny 30-dniowy dostęp online do całego księgozbioru PWN i PZWL w czytelni on-line IBUK Libra;
 • po tym okresie 30-dniowy dostęp do nowości PWN i PZWL, które pojawiły się w IBUKU Librze w poprzednim miesiącu;
 • stały rabat 25% na książki papierowe i 30% na e-booki PWN i PZWL oraz informacje o dodatkowych promocjach w newsletterze;
 • dostęp do dodatkowych materiałów w newsletterze - webinary, e-booki, prezentacje.

 

Aby skorzystać z Pakietu Wykładowcy należy mieć konto indywidualne w e-czytelni IBUK Libra.

 

Szczegółowa instrukcja korzystania

 

WEJŚCIE DO IBUK LIBRA

 


Nowa lista książek dostępnych od października 2022 r. w wirtualnej czytelni IBUK LIBRA

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu do nowej listy książek na platformie IBUK Libra Wydawnictwa PWN.

 

Wejście do serwisu IBUK Libra jest możliwe ze strony Biblioteki: https://www.bu.kul.pl/bazy-danych,11926.html lub przez zakładkę „Zasoby www” na platformie e-kul.

Lista książek, dostępnych w ramach aktualnej umowy, znajduje się w zakładce „Książki w moich bibliotekach”.  

 

Lista publikacji aktualnie dostępnych przez IBUK Libra

 

 

W razie problemów prosimy o kontakt z Oddziałem Informacji Naukowej BU KUL (tel. 454 52 75, e-mail: infnauk@kul.pl, czat z bibliotekarzem).

 

 


Przedłużenie rozszerzonego dostępu do kolekcji JSTOR

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o przedłużeniu rozszerzonego dostępu do kolekcji JSTOR. Obejmuje on dodatkowe czasopisma archiwalne i materiały źródłowe poza tymi, które BU KUL subskrybuje. Dostęp będzie aktywny do dnia 30 czerwca 2023 r.

 

Dostęp ze strony BU KUL: http://www.bu.kul.pl/bazy-danych,11926.html

albo przez link bezpośredni: http://buhan.kul.pl/han/jstore/


Więcej informacji na temat rozszerzonego dostępu (m. in. wykaz udostępnionych zasobów) znajdą Państwo pod linkiem: https://about.jstor.org/covid19/expanded-access-to-collections/

 

Oprócz archiwów czasopism JSTOR oferuje również dostęp Open Access do prawie 8 tysięcy książek wiodących wydawców, jak m.in. Brill, Cornell University Press, De Gruyter i University of California Press. Można z nich korzystać bez ograniczeń DRM oraz bez limitów dotyczących pobierania i drukowania rozdziałów w formacie PDF.

Dostęp: https://about.jstor.org/oa-and-free/

 

Pomoce JSTOR na temat zdalnego nauczania i uczenia się online oraz pomoc w korzystaniu z zasobów są dostępne na stronie: https://guides.jstor.org/remote/

 

Zapraszamy do korzystania!

 

 


Dostęp do baz danych ProQuest: Early English Books Online i Twentieth Century Religious Thought

 

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL przypomina o dostępie do baz danych ProQuest:

 

 • Early English Books Online

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/eebo/


Baza jest dostępna po rozwinięciu zakładki „Bazy danych” na platformie Proquest.
Early English Books Online to baza zawierająca skany książek drukowanych w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i Brytyjskiej Ameryce Północnej oraz prace w języku angielskim drukowane poza granicami od 1473 do 1700 roku. Early English Books Online można przeszukiwać także jako część bazy Early Modern Books. Zintegrowane wyszukiwanie w tych bazach umożliwia przeglądanie materiałów z ponad 225 bibliotek źródłowych na całym świecie.

 • Twentieth Century Religious Thought

- Volume I, Christianity

- Volume 2: Islam
- Volume 3: Judaism
- Volume 4: Eastern Religions

 

Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/tcrta/

 

Twentieth Century Religious Thought to baza zawierająca zbiór online ważnych dzieł XX-wiecznej myśli chrześcijańskiej, islamskiej i judaistycznej.

Po rozwinięciu zakładki "My Collections" widoczne są poszczególne woluminy; w wyszukiwaniu zaawansowanym „Advanced Search” można przeszukiwać wszystkie woluminy łącznie po zaznaczeniu „All Collections” lub zawęzić wyszukiwanie do wybranego tomu.

 

Zapraszamy do korzystania


Dostęp do bazy CAS SciFindern

Biblioteka Uniwersytecka KUL informuje o dostępie do bazy CAS SciFindern.

 

Opis: Strukturalna baza chemiczna wraz z odnośnikami bibliograficznymi, zapewniająca dostęp do jednego z największych i najbardziej kompletnych zbiorów informacji z zakresu chemii i nauk pokrewnych, takich jak: biochemia, chemia organiczna i nieorganiczna, chemia makromolekularna, stosowana, analityczna i inżynieria chemiczna. Platforma umożliwia m.in. wyszukiwanie informacji wg graficznych struktur chemicznych i schematów reakcji, zapewnia odsyłacze do pełnych tekstów materiałów źródłowych.

 

Instrukcja korzystania:

Aby skorzystać z bazy CAS SciFinder-n należy zarejestrować się z wykorzystaniem adresu e-mail z domeny KUL (kul.lublin.pl, kul.pl, kul.edu.pl, kul.eu) przez link: 

http://buhan.kul.pl/han/cas-register/


Po utworzeniu identyfikatora logowania i pierwszej części rejestracji użytkownik otrzyma wiadomość e-mail od CAS zawierającą łącze i instrukcje dotyczące zakończenia procesu rejestracji. Należy kliknąć link w ciągu 48 godzin, w przeciwnym razie będzie konieczne ponowne rozpoczęcie procesu rejestracji.

Zarejestrowany użytkownik może korzystać z bazy przez link:
http://buhan.kul.pl/han/cas-scifinder/

 

 

Zapraszamy do korzystania!

 


Dostęp do kolekcji EBSCO eBooks™ Open Access Monograph Collection

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o udostępnieniu przez EBSCO Information Services (EBSCO) nowej darmowej kolekcji e-booków. Zawiera ona tysiące wysokiej jakości książek elektronicznych w otwartym dostępie (OA) od renomowanych światowych wydawnictw uniwersyteckich i naukowych.

 

Dostęp jest możliwy w sieci KUL oraz zdalnie:

 

Bezpośredni link dostępu

Wejście do bazy przez platformę EBSCOhost®

 

Kolekcja EBSCO eBooks™ Open Access Monograph Collection jest wolna od DRM, dostępna bezpłatnie na platformie EBSCOhost® i łatwa do znalezienia za pośrednictwem EBSCO Discovery Service. Została stworzona we współpracy z wydawnictwami uniwersyteckimi i naukowymi, takimi jak University of Michigan Press, Taylor & Francis oraz Temple University Press. Dzięki tej kolekcji biblioteki uzyskują dostęp do wszystkich obecnych i przyszłych książek elektronicznych OA bez DRM na platformie EBSCO.

 

Zapraszamy do korzystania!

 


Zmiany na platformie IBUK Libra

 

 

 

Nowy IBUK Libra

Już dziś każdy Czytelnik może zobaczyć, jak zmieniła się czytelnia online IBUK Libra. Wciąż na platformie można czytać cała dobę, siedem dni w tygodniu. Wydawnictwo Naukowe PWN potwierdza, że serwis po serii testów, w których brali udział także bibliotekarze, jest gotowy. Zmienia się również wygląd.

 

Każdy odwiedzający platformę zostanie zapytany o to, czy potrzebuje więcej informacji, czy chce zacząć korzystać. Pojawiają się nowe karty użytkownika. Warto założyć konto w IBUKU Librze, aby cieszyć się w pełni wszystkimi funkcjonalnościami.

 

Po zalogowaniu będziemy mogli:

- zobaczyć cztery ostatnio czytane książki + książkę miesiąca od PWN;

- zobaczyć wszystkie „książki w moich bibliotekach”, bez potrzeby przełączania się między bibliotekami – opcja dla osób, które korzystają z zasobów dwóch lub większej liczby bibliotek;

- korzystać z karty „moja półka” czyli dodawać do niej wybrane tytuły, czytać czy kopiować opis bibliograficzny do pracy, bez przechodzenia do wirtualnej półki myIBUK;

- przeszukiwać cały zasób IBUKA Libry w karcie „wszystkie książki”, gdzie znajduje się 47 000 tytułów, proponować rozszerzenie zasobu lub znaleźć najbliższą e-czytelnię, w której poszukiwany tytuł jest dostępny.

 

Więcej informacji nt. platformy i jej funkcjonalności: profil PWN na Facebooku

 

Dostęp do serwisu IBUK Libra na stronie BU KUL

 


Publikacje ekonomiczne open access

 

BU KUL uprzejmie informuje o publikacjach ekonomicznych w wersji elektronicznej w wolnym dostępie (open access):

 

 • Czasopisma 

"Wirtschaftsdienst"

Intereconomics”

Review of World Economics” (część artykułów w wolnym dostępie)

 

 • Publikacje ifW (Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii):

Kieler Arbeitspapiere

Kurzbericht IfW

 

 • Repozytoria:

EconStor – jedno z największych repozytoriów specjalistycznej literatury ekonomicznej (210 774 pełnych tekstów), prowadzone przez ZBW – Leibniz-Informationszentrum Wirtschaft, z możliwością bezpłatnego publikowania.

 

EconBiz - portal oferujący dostęp do milionów dokumentów ze światowej literatury ekonomicznej (w większości bezpłatny)

 


Dostęp do Oxford University Press - Medicine Collection

 

 

Biblioteka Uniwersytecka informuje o dostępie do Oxford University Press - Medicine Collection.

 Link dostępu:

http://buhan.kul.pl/han/oup/

 


To kolekcja 132 czasopism medycznych wydawnictwa OUP, obszerne i bardzo wpływowe źródło nowatorskich badań medycznych, zawierające wiele czasopism o wysokim współczynniku Impact Factor.

 


Dostęp do bazy danych Encyclopedia of the Bible and Its Reception Online wydawnictwa De Gruyter

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu do bazy danych Encyclopedia of the Bible and Its Reception Online wydawnictwa De Gruyter.

 

Dostęp do bazy jest możliwy bezterminowo w sieci KUL oraz zdalnie, pod adresem: http://buhan.kul.pl/han/degruyter-bible/

 

Poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące zawartości bazy.

 

Wykaz wszystkich dostępnych baz znajduje się na stronie: bazy-danych,11926.html

 

Zapraszamy do korzystania!

 


The Encyclopedia of the Bible and Its Reception (EBR) to baza danych wydawnictwa de Gruyter, poświęcona Biblii i jej recepcji. Jest to niezbędne źródło informacji dla naukowców zajmujących się biblistyką, kulturą i religią oraz dziedzinami pokrewnymi. Podstawą encyklopedii są najbardziej aktualne informacje o pochodzeniu i rozwoju Biblii w kanonach judaizmu i chrześcijaństwa. Dokumentuje ona jednak historię interpretacji i recepcji biblijnej nie tylko w chrześcijaństwie i judaizmie, ale także w islamie i innych niezachodnich tradycjach i ruchach religijnych. Jest dziełem interdyscyplinarnym, wykraczającym poza teologiczną lub religijną perspektywę. Rejestruje sposób interpretacji tekstów biblijnych i włączania ich do nauki i kultury na przestrzeni wieków. Uwzględnia najnowsze badania naukowe dotyczące odbioru Biblii w dyscyplinach takich jak klasyka i archeologia, a także literatura, sztuki wizualne, muzyka, film i taniec.

Jest to niezbędne źródło informacji dla naukowców zajmujących się biblistyką, kulturą i religią oraz dziedzinami pokrewnymi. Dostęp obejmuje regularne aktualizacje ponad 1500 artykułów rocznie oraz artykuły przed drukiem.

 


Baza LEX dostępna poprzez system HAN

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL informuje, że baza System Informacji Prawnej LEX jest dostępna poprzez system HAN.

LINK do bazy

 

Instrukcja logowania do systemu HAN


Wsparcie w czasie pandemii od wydawnictwa Wiley

 

l

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje, że w trosce o bezpieczeństwo pracowników opieki zdrowotnej oraz pacjentów wydawnictwo Wiley (www.wiley.com) udostępniło bez ograniczeń 4 rozdział podręcznika klinicznych procedur pielęgniarskich:

Royal Marsden Manual of Clinical Nursing Procedures, poświęcony zapobieganiu i kontroli zakażeń. Zawiera on szczegółowe informacje m.in. na temat procedur mycia i odkażania rąk, niezwykle ważnych w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusów.

 

Link dostępu

Zapraszamy do korzystania!


Przewodnik "IBUK Libra. e-czytelnia krok po kroku"

 

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało darmowy przewodnik pt. IBUK Libra. e-czytelnia krok po kroku. Jest to aktualna i przejrzysta instrukcja pokazująca wszystkie funkcje, które oferuje pierwsza w Polsce czytelnia e-booków. 

 

Instrukcja prezentuje krok po kroku, w jaki sposób można znaleźć interesujący e-book, jak dodać go do indywidualnej półki myIBUK, gdzie znajdują się dodatkowe publikacje, takie jak „Książka miesiąca” czy tak zwane darmowe książki oraz jak używać zaawansowanych narzędzi pracy z tekstem, w tym: cytowania, robienia notatek, korzystania ze słownika pojęć, czy tworzenia projektów pod pracę dyplomową lub artykuł naukowy.

 

 

Link dostępu do IBUK Libra: http://buhan.kul.pl/han/ibuk/libra.ibuk.pl/

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

 


Rozszerzony dostęp do zasobów Royal Society of London

 

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o kolejnym rozszerzeniu dostępu do naukowych zasobów podczas kryzysu COVID-19. W ramach wsparcia społeczności naukowej i zdalnej pracy The Royal Society of London udostępnia bezpłatnie swoje publikacje z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych.

 

 

Więcej informacji o publikacjach RS jest w filmie wideo na stronie: https://youtu.be/6jbIS6hblbI, a o towarzystwie naukowym na stronie: https://royalsociety.org/.

 Zapraszamy do korzystania!


Bezpłatny dostęp do treści oferowany przez wydawnictwo Taylor & Francis w dobie pandemii

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o bezpłatnym dostępie do treści (artykułów czasopism oraz rozdziałów książek), w ramach wsparcia przez wydawnictwo Taylor & Francis Group podczas kryzysu COVID-19. Obejmuje on istotne badania, dla ekspertów, którzy pracują nad zwalczaniem wirusa.

 

 

Dodatkowo firma F1000Research (obecnie część Taylor & Francis Group) stworzyła dedykowaną bramę/platformę do szybkiego rozpowszechniania najnowszych badań związanych z koronawirusem, w tym wstępnych wersji artykułów, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopismach naukowych, udostępniając te informacje publicznie na stronie:

 

 

 Zapraszamy do korzystania!


Informacje i zasoby pomocne w czasie pandemii - wsparcie od firmy EBSCO

 

EBSCO tworzy witrynę zasobów w związku z COVID-19: 

 

 • Bezpłatne / rozszerzone oferty dostępu

  Wspólnie z partnerami wydawniczymi firma EBSCO bezpłatnie udostępnia coraz więcej zasobów i rozszerza dostęp do treści.

 • Otwarte zasoby

  Strona oferuje dostęp do bogatej kolekcji zasobów, które pomogą użytkownikom poradzić sobie w wyjątkowej sytuacji, w której się znajdujemy - od porad dotyczących pracy w domu lub nauki zdalnej po porady dotyczące radzenia sobie ze stresem.

 • Globalna seria webinariów 'Supporting Your Institutions As They Move Online'

  To seria seminariów internetowych, która oferuje bibliotekarzom na całym świecie możliwość dyskusji o tym, jak najlepiej wspierać potrzeby badawcze online wydziałów, studentów i naukowców. Spotkania w języku angielskim.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony

 


Dostęp do bazy Sources Chrétiennes Online (SCO)

 

Biblioteka Uniwersytecka uprzejmie informuje o dostępie do bazy starożytnych tekstów patrystycznych Sources Chrétiennes Online – (SCO).

 

Seria „Sources Chrétiennes” obejmuje około 600 krytycznych wydań tekstów Ojców Kościoła wraz z tłumaczeniem tekstów chrześcijańskich z języka greckiego i łacińskiego oraz języków orientalnych, takich jak syryjski, aramejski i gruziński.

 

Dostęp dla 3 jednoczesnych użytkowników: http://buhan.kul.pl/han/brepois-chre/

 


Dostęp do baz ProQuest Central + PQDT A&I

proquest_1

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o następujących zmianach w dostępie do zasobów elektronicznych w 2020 roku:

 

Dostępna dotychczas wersja bazy Proquest została poszerzona w 2020 r. do wersji PROQUEST Central + PQDT A&I (Dissertations & Theses Abstract and Index). Baza wielodziedzinowa Proquest Central stanowi pakiet 47 baz ze 175 dziedzin (wykaz baz), zawierających obecnie 29 800 tytułów czasopism, w tym ponad 22 300 pełnotekstowych. Zawiera też abstraktową bazę ProQuest Dissertations and Thesis A&I – streszczenia prac doktorskich.

 

Informacja o zdalnym dostępie do baz danych:

zdalny-dostep-do-zasobow-elektronicznych-poprzez-system-han,art_65560.html

Zapraszamy do korzystania!


Zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej KUL dostępne w Polonie

 

Szanowni Państwo,

 

z radością informujemy, że na mocy porozumienia podpisanego z Biblioteką Narodową, zdigitalizowane zasoby Biblioteki Uniwersyteckiej KUL dostępne będą w jednej z największych bibliotek cyfrowych na świecie w POLONIE.

Obiekty będą systematycznie umieszczane w kolekcjach tematycznych.

 

Zapraszamy na stronę: https://polona.pl/collections/institutions/14

 


Dostęp do bazy Thesaurus Linguae Graecae (TLG)

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje, że od bieżącego roku dostęp do bazy Thesaurus Linguae Graecae (TLG) jest możliwy z całej sieci KUL oraz zdalnie, przez link: http://buhan.kul.pl/han/tlg/

 

W celu skorzystania z pełnych zasobów bazy należy się zarejestrować na stronie TLG. Po zalogowaniu się na swoje konto można korzystać z bazy jako "Institutional User". Dodatkowe instrukcje dot. korzystania z bazy są dostępne na stronie: http://stephanus.tlg.uci.edu/videos.php

 


 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023, godz. 13:18 - Małgorzata Augustyniuk