|
|
IBUK Libra - pakiet wykładowcy
PWN uruchomił specjalny Pakiet Wykładowcy w ramach platformy IBUK Libra. Dzięki niemu nauczyciele akademiccy mogą korzystać z poszerzonych zasobów e-czytelni.
Korzyści:
Aby skorzystać z Pakietu Wykładowcy należy mieć konto indywidualne w e-czytelni IBUK Libra.
Szczegółowa instrukcja korzystania
|
|
Nowa lista książek dostępnych od października 2022 r. w wirtualnej czytelni IBUK LIBRA
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu do nowej listy książek na platformie IBUK Libra Wydawnictwa PWN.
Wejście do serwisu IBUK Libra jest możliwe ze strony Biblioteki: https://www.bu.kul.pl/bazy-danych,11926.html lub przez zakładkę „Zasoby www” na platformie e-kul. Lista książek, dostępnych w ramach aktualnej umowy, znajduje się w zakładce „Książki w moich bibliotekach”.
Lista publikacji aktualnie dostępnych przez IBUK Libra
W razie problemów prosimy o kontakt z Oddziałem Informacji Naukowej BU KUL (tel. 454 52 75, e-mail: infnauk@kul.pl, czat z bibliotekarzem).
|
|
Przedłużenie rozszerzonego dostępu do kolekcji JSTOR
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o przedłużeniu rozszerzonego dostępu do kolekcji JSTOR. Obejmuje on dodatkowe czasopisma archiwalne i materiały źródłowe poza tymi, które BU KUL subskrybuje. Dostęp będzie aktywny do dnia 30 czerwca 2023 r.
Dostęp ze strony BU KUL: http://www.bu.kul.pl/bazy-danych,11926.html albo przez link bezpośredni: http://buhan.kul.pl/han/jstore/
Oprócz archiwów czasopism JSTOR oferuje również dostęp Open Access do prawie 8 tysięcy książek wiodących wydawców, jak m.in. Brill, Cornell University Press, De Gruyter i University of California Press. Można z nich korzystać bez ograniczeń DRM oraz bez limitów dotyczących pobierania i drukowania rozdziałów w formacie PDF. Dostęp: https://about.jstor.org/oa-and-free/
Pomoce JSTOR na temat zdalnego nauczania i uczenia się online oraz pomoc w korzystaniu z zasobów są dostępne na stronie: https://guides.jstor.org/remote/
Zapraszamy do korzystania!
|
|
Dostęp do baz danych ProQuest: Early English Books Online i Twentieth Century Religious Thought
Biblioteka Uniwersytecka KUL przypomina o dostępie do baz danych ProQuest:
Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/eebo/
- Volume I, Christianity - Volume 2: Islam
Link dostępu: http://buhan.kul.pl/han/tcrta/
Twentieth Century Religious Thought to baza zawierająca zbiór online ważnych dzieł XX-wiecznej myśli chrześcijańskiej, islamskiej i judaistycznej. Po rozwinięciu zakładki "My Collections" widoczne są poszczególne woluminy; w wyszukiwaniu zaawansowanym „Advanced Search” można przeszukiwać wszystkie woluminy łącznie po zaznaczeniu „All Collections” lub zawęzić wyszukiwanie do wybranego tomu.
Zapraszamy do korzystania |
|
Biblioteka Uniwersytecka KUL informuje o dostępie do bazy CAS SciFindern.
Opis: Strukturalna baza chemiczna wraz z odnośnikami bibliograficznymi, zapewniająca dostęp do jednego z największych i najbardziej kompletnych zbiorów informacji z zakresu chemii i nauk pokrewnych, takich jak: biochemia, chemia organiczna i nieorganiczna, chemia makromolekularna, stosowana, analityczna i inżynieria chemiczna. Platforma umożliwia m.in. wyszukiwanie informacji wg graficznych struktur chemicznych i schematów reakcji, zapewnia odsyłacze do pełnych tekstów materiałów źródłowych.
Instrukcja korzystania: http://buhan.kul.pl/han/cas-register/
Zapraszamy do korzystania!
|
|
Dostęp do kolekcji EBSCO eBooks™ Open Access Monograph Collection
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o udostępnieniu przez EBSCO Information Services (EBSCO) nowej darmowej kolekcji e-booków. Zawiera ona tysiące wysokiej jakości książek elektronicznych w otwartym dostępie (OA) od renomowanych światowych wydawnictw uniwersyteckich i naukowych.
Dostęp jest możliwy w sieci KUL oraz zdalnie:
Wejście do bazy przez platformę EBSCOhost®
Kolekcja EBSCO eBooks™ Open Access Monograph Collection jest wolna od DRM, dostępna bezpłatnie na platformie EBSCOhost® i łatwa do znalezienia za pośrednictwem EBSCO Discovery Service. Została stworzona we współpracy z wydawnictwami uniwersyteckimi i naukowymi, takimi jak University of Michigan Press, Taylor & Francis oraz Temple University Press. Dzięki tej kolekcji biblioteki uzyskują dostęp do wszystkich obecnych i przyszłych książek elektronicznych OA bez DRM na platformie EBSCO.
Zapraszamy do korzystania!
|
|
Zmiany na platformie IBUK Libra
Nowy IBUK Libra Już dziś każdy Czytelnik może zobaczyć, jak zmieniła się czytelnia online IBUK Libra. Wciąż na platformie można czytać cała dobę, siedem dni w tygodniu. Wydawnictwo Naukowe PWN potwierdza, że serwis po serii testów, w których brali udział także bibliotekarze, jest gotowy. Zmienia się również wygląd.
Każdy odwiedzający platformę zostanie zapytany o to, czy potrzebuje więcej informacji, czy chce zacząć korzystać. Pojawiają się nowe karty użytkownika. Warto założyć konto w IBUKU Librze, aby cieszyć się w pełni wszystkimi funkcjonalnościami.
Po zalogowaniu będziemy mogli: - zobaczyć cztery ostatnio czytane książki + książkę miesiąca od PWN; - zobaczyć wszystkie „książki w moich bibliotekach”, bez potrzeby przełączania się między bibliotekami – opcja dla osób, które korzystają z zasobów dwóch lub większej liczby bibliotek; - korzystać z karty „moja półka” czyli dodawać do niej wybrane tytuły, czytać czy kopiować opis bibliograficzny do pracy, bez przechodzenia do wirtualnej półki myIBUK; - przeszukiwać cały zasób IBUKA Libry w karcie „wszystkie książki”, gdzie znajduje się 47 000 tytułów, proponować rozszerzenie zasobu lub znaleźć najbliższą e-czytelnię, w której poszukiwany tytuł jest dostępny.
Więcej informacji nt. platformy i jej funkcjonalności: profil PWN na Facebooku
Dostęp do serwisu IBUK Libra na stronie BU KUL
|
|
Publikacje ekonomiczne open access
BU KUL uprzejmie informuje o publikacjach ekonomicznych w wersji elektronicznej w wolnym dostępie (open access):
„Review of World Economics” (część artykułów w wolnym dostępie)
EconStor – jedno z największych repozytoriów specjalistycznej literatury ekonomicznej (210 774 pełnych tekstów), prowadzone przez ZBW – Leibniz-Informationszentrum Wirtschaft, z możliwością bezpłatnego publikowania.
EconBiz - portal oferujący dostęp do milionów dokumentów ze światowej literatury ekonomicznej (w większości bezpłatny)
|
|
Dostęp do Oxford University Press - Medicine Collection
Biblioteka Uniwersytecka informuje o dostępie do Oxford University Press - Medicine Collection. Link dostępu:
|
|
Dostęp do bazy danych Encyclopedia of the Bible and Its Reception Online wydawnictwa De Gruyter
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o uruchomieniu dostępu do bazy danych Encyclopedia of the Bible and Its Reception Online wydawnictwa De Gruyter.
Dostęp do bazy jest możliwy bezterminowo w sieci KUL oraz zdalnie, pod adresem: http://buhan.kul.pl/han/degruyter-bible/
Poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące zawartości bazy.
Wykaz wszystkich dostępnych baz znajduje się na stronie: bazy-danych,11926.html
Zapraszamy do korzystania!
Jest to niezbędne źródło informacji dla naukowców zajmujących się biblistyką, kulturą i religią oraz dziedzinami pokrewnymi. Dostęp obejmuje regularne aktualizacje ponad 1500 artykułów rocznie oraz artykuły przed drukiem.
|
|
Baza LEX dostępna poprzez system HAN
Biblioteka Uniwersytecka KUL informuje, że baza System Informacji Prawnej LEX jest dostępna poprzez system HAN.
|
|
Wsparcie w czasie pandemii od wydawnictwa Wiley
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje, że w trosce o bezpieczeństwo pracowników opieki zdrowotnej oraz pacjentów wydawnictwo Wiley (www.wiley.com) udostępniło bez ograniczeń 4 rozdział podręcznika klinicznych procedur pielęgniarskich: Royal Marsden Manual of Clinical Nursing Procedures, poświęcony zapobieganiu i kontroli zakażeń. Zawiera on szczegółowe informacje m.in. na temat procedur mycia i odkażania rąk, niezwykle ważnych w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusów.
Zapraszamy do korzystania! |
|
Przewodnik "IBUK Libra. e-czytelnia krok po kroku"
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało darmowy przewodnik pt. IBUK Libra. e-czytelnia krok po kroku. Jest to aktualna i przejrzysta instrukcja pokazująca wszystkie funkcje, które oferuje pierwsza w Polsce czytelnia e-booków.
Instrukcja prezentuje krok po kroku, w jaki sposób można znaleźć interesujący e-book, jak dodać go do indywidualnej półki myIBUK, gdzie znajdują się dodatkowe publikacje, takie jak „Książka miesiąca” czy tak zwane darmowe książki oraz jak używać zaawansowanych narzędzi pracy z tekstem, w tym: cytowania, robienia notatek, korzystania ze słownika pojęć, czy tworzenia projektów pod pracę dyplomową lub artykuł naukowy.
Link dostępu do IBUK Libra: http://buhan.kul.pl/han/ibuk/libra.ibuk.pl/
Zapraszamy do wspólnego świętowania!
|
|
Rozszerzony dostęp do zasobów Royal Society of London
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o kolejnym rozszerzeniu dostępu do naukowych zasobów podczas kryzysu COVID-19. W ramach wsparcia społeczności naukowej i zdalnej pracy The Royal Society of London udostępnia bezpłatnie swoje publikacje z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych.
Więcej informacji o publikacjach RS jest w filmie wideo na stronie: https://youtu.be/6jbIS6hblbI, a o towarzystwie naukowym na stronie: https://royalsociety.org/. Zapraszamy do korzystania! |
|
Bezpłatny dostęp do treści oferowany przez wydawnictwo Taylor & Francis w dobie pandemii
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o bezpłatnym dostępie do treści (artykułów czasopism oraz rozdziałów książek), w ramach wsparcia przez wydawnictwo Taylor & Francis Group podczas kryzysu COVID-19. Obejmuje on istotne badania, dla ekspertów, którzy pracują nad zwalczaniem wirusa.
Dodatkowo firma F1000Research (obecnie część Taylor & Francis Group) stworzyła dedykowaną bramę/platformę do szybkiego rozpowszechniania najnowszych badań związanych z koronawirusem, w tym wstępnych wersji artykułów, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopismach naukowych, udostępniając te informacje publicznie na stronie:
Zapraszamy do korzystania! |
|
Informacje i zasoby pomocne w czasie pandemii - wsparcie od firmy EBSCO
EBSCO tworzy witrynę zasobów w związku z COVID-19:
Zapraszamy do odwiedzenia strony
|
|
Dostęp do bazy Sources Chrétiennes Online (SCO)
Biblioteka Uniwersytecka uprzejmie informuje o dostępie do bazy starożytnych tekstów patrystycznych Sources Chrétiennes Online – (SCO).
Seria „Sources Chrétiennes” obejmuje około 600 krytycznych wydań tekstów Ojców Kościoła wraz z tłumaczeniem tekstów chrześcijańskich z języka greckiego i łacińskiego oraz języków orientalnych, takich jak syryjski, aramejski i gruziński.
Dostęp dla 3 jednoczesnych użytkowników: http://buhan.kul.pl/han/brepois-chre/
|
|
Dostęp do baz ProQuest Central + PQDT A&I Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje o następujących zmianach w dostępie do zasobów elektronicznych w 2020 roku:
Dostępna dotychczas wersja bazy Proquest została poszerzona w 2020 r. do wersji PROQUEST Central + PQDT A&I (Dissertations & Theses Abstract and Index). Baza wielodziedzinowa Proquest Central stanowi pakiet 47 baz ze 175 dziedzin (wykaz baz), zawierających obecnie 29 800 tytułów czasopism, w tym ponad 22 300 pełnotekstowych. Zawiera też abstraktową bazę ProQuest Dissertations and Thesis A&I – streszczenia prac doktorskich.
Informacja o zdalnym dostępie do baz danych: zdalny-dostep-do-zasobow-elektronicznych-poprzez-system-han,art_65560.html Zapraszamy do korzystania! |
|
Zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej KUL dostępne w Polonie
Szanowni Państwo,
z radością informujemy, że na mocy porozumienia podpisanego z Biblioteką Narodową, zdigitalizowane zasoby Biblioteki Uniwersyteckiej KUL dostępne będą w jednej z największych bibliotek cyfrowych na świecie w POLONIE. Obiekty będą systematycznie umieszczane w kolekcjach tematycznych.
Zapraszamy na stronę: https://polona.pl/collections/institutions/14
|
|
Dostęp do bazy Thesaurus Linguae Graecae (TLG)
Biblioteka Uniwersytecka KUL uprzejmie informuje, że od bieżącego roku dostęp do bazy Thesaurus Linguae Graecae (TLG) jest możliwy z całej sieci KUL oraz zdalnie, przez link: http://buhan.kul.pl/han/tlg/
W celu skorzystania z pełnych zasobów bazy należy się zarejestrować na stronie TLG. Po zalogowaniu się na swoje konto można korzystać z bazy jako "Institutional User". Dodatkowe instrukcje dot. korzystania z bazy są dostępne na stronie: http://stephanus.tlg.uci.edu/videos.php
|
|
Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023, godz. 13:18 - Małgorzata Augustyniuk