Biblioteka Główna

Biblioteki specjalistyczne

Biblioteka Uniwersytecka KUL w Stalowej Woli

  

Biblioteka Główna KUL

ul. Chopina 27

 

 • Zasoby elektroniczne / bazy danych w KUL

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza na serię wykładów on-line "Zasoby elektroniczne / bazy danych w KUL". Spotkania, prowadzone przez pracowników Oddziału Informacji Naukowej, odbędą się na platformie Ms Teams. Ich celem jest prezentacja baz danych dostępnych dla Pracowników i Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Link do spotkań

 

9.05.2022 (poniedziałek) godz. 1330-1500 - Zasoby elektroniczne z zakresu nauk teologicznych i filozofii

10.05.2022 (wtorek) godz. 1330-1500 - Zasoby elektroniczne z zakresu nauk humanistycznych

11.05.2022 (środa) godz. 1330-1500 - Zasoby elektroniczne z zakresu nauk społecznych

12.05.2022 (czwartek) godz. 1330-1500 - Zasoby elektroniczne z zakresu nauk prawnych

13.05.2022 (piątek) godz. 1330-1500 - Zasoby elektroniczne z zakresu nauk medycznych

 

 

 •  Majowy Kiermasz Książki Online

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach 9-15 maja 2022 r. Biblioteka Uniwersytecka KUL przygotowała, w oparciu o swoje zasoby dubletów, ofertę około 900 tytułów publikacji. Wśród zaprezentowanych pozycji przeważają publikacje z zakresu historii, literatury pięknej, teologii. Z powodu remontu oferta została zamieszczona na stronie internetowej Biblioteki. Przygotowane publikacje zostały podzielone na 2. listy: pierwsza zawiera pozycje wycenione od 1 do 5 zł, druga od 10 do 30 zł. Tytuły zostały posortowane alfabetycznie w ramach zakresu cen.

 

Zamówienia na wybrane pozycje będą przyjmowane drogą e-mailową na adres dublety@kul.pl. Odbioru zamówionych pozycji będzie można dokonać na drugi roboczy po godzinie 1000 w Wypożyczalni na parterze Biblioteki przy ul. Chopina 27. Dla osób spoza Lublina możliwe będzie przesłanie zamówionych książek na wskazany adres, po wcześniejszym opłaceniu przez zamawiającego należności powiększonej o opłatę pocztową.  Listy tytułów zostaną udostępnione 9 maja.

 

Lista książek 1-5 zł

Lista książek 10-30 zł

 

 

Dotychczas zamknięty w niedostępnych bibliotecznych magazynach księgozbiór, wraz z najcenniejszymi skarbami, teraz zyskuje nową formę. Każdy z dowolnego, nawet najbardziej odległego miejsca na świecie, może obejrzeć m.in. najcenniejszy i jednocześnie najstarszy w naszych zbiorach iluminowany, pergaminowy rękopis Kodeksu Gracjana z XIII wieku, pergaminowy dokument Kazimierza Jagiellończyka z 1460 roku opatrzony królewską pieczęcią, Herbarz Polski Marcina z Urzędowa z pięknymi drzeworytami towarzyszącymi opisom gatunków roślin. Możliwe jest to dzięki przeniesieniu oryginalnych dokumentów do wersji cyfrowej. Dzięki naszej prezentacji można poznać długą drogę, jaką pokonuje książka czy dokument od wersji tradycyjnej, pergaminowej, papierowej do wersji zdigitalizowanej, dostępnej w naszej Bibliotece Cyfrowej KUL.

 

Link do filmu z prezentacją

Link do prezentacji

 

Prezentacja została przygotowana przez pracowników Oddziału Zbiorów Cyfrowych, przy współpracy z Marcinem Kusiem (kierownikiem Wypożyczalni Miejscowej i Międzybibliotecznej) oraz Oddziałem Konserwacji i Zabezpieczenia Zbiorów.

 

 

 

Biblioteki Specjalistyczne

 

 • Całun Turyński – twarz Boga, tajemnice relikwii pustego grobu

11.05.2022 godz. 1130-1215 w Czytelni Biblioteki Wydziału Teologii C-102 odbędzie się wykład ks. Józefa Maciąga pt. „Całun Turyński – twarz Boga, tajemnice relikwii pustego grobu”. Wydarzeniu będzie towarzyszyła całotygodniowa (9-13 maja) wystawa publikacji na temat Całunu Turyńskiego oraz zostanie zaprezentowane jego zdjęcie.

 

 • Biblioteka w Twoich zmysłach

9-14.05.2022 - sensualna wystawa w Czytelni WNSiWPPKiA C-101

Zapraszamy na niezwykłą podróż w świat bibliotecznych zbiorów, które można będzie poznać dzięki wszystkim zmysłom.

 

PONIEDZIAŁEK - w Czytelni WNSiWPPKiA C-101 zagości muzyka. Z gramofonu z płyt winylowych popłyną utwory muzyczne najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów: J. S. Bacha: m. in. pasje wg św. Mateusza i św. Jana, G. F. Haendla: m. in. suity „Muzyka na wodzie” i „Muzyka ogni sztucznych”, W. A. Mozarta: opery („Wesele Figara”, „Don Giovanni”, „Czarodziejski flet”), koncerty, symfonie, Requiem, L. van Beethovena: symfonie, koncerty, sonaty fortepianowe („Patetyczna”, „Księżycowa”). Słuchając muzyki można śledzić jej zapis nutowy, a także dowiedzieć się ciekawych faktów o tych utworach korzystając z monografii kompozytorów i przewodników muzycznych. Dostępna będzie również muzyka bardziej współczesna zapisana na nieco zapomnianych kasetach magnetofonowych oraz na CD. Będzie można też wsłuchać się w piękny śpiew ptaków nagrany na płytach CD.

 

Prezentowane zbiory pochodzą z :

 • Biblioteki Muzykologii

 • Biblioteki Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu

 • Biblioteki Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej

 

WTOREK

10 maja to dzień 'dotykowy', każdy uczestnik naszego projektu będzie mógł przenieść się na krótką chwilę w świat, w którym dominuje zmysł dotyku. Zapoznacie się Państwo z niezwykłymi wydrukami z drukarki brajlowskiej, przekonacie się, czy proste jest ‘odczytanie’ grafiki w takim wydruku. Tego dnia Czytelnia WNSiWPPKiA C-101 gościć będzie Pracownika z Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, który zaprezentuje czytniki i komputery dla osób niewidomych. W zbiorach bibliotek znajdują się również: Konstytucja RP i książka o życiu Luisa Braille'a napisane w brajlu oraz podręcznik do nauki brajla. Zostaną zaprezentowane niesamowite publikacje, które w swojej formie odbiegają od tradycyjnej formy książkowej. Do Państwa dyspozycji zostanie wyeksponowana plastyczna mapa trójwymiarowa.

 

Prezentowane zbiory pochodzą z :

 • Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością

 • Biblioteki Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej

 • Biblioteki Uniwersyteckiej, Sekcja Zbiorów Graficznych, Kartograficznych i Muzycznych

 • Biblioteka Instytutu Psychologii

 

ŚRODA

11 maja zapraszamy Państwa na wspaniałą i bogatą wystawę, na której zostaną zaprezentowane m. in. piękne reprodukcje Józefa Chełmońskiego: „Babie lato”, „Sójka, szron”, „Noc na Ukrainie zimą”, Stanisława Wyspiańskiego m. in.: „Śpiący Staś”, Maksymiliana Gierymskiego: „Jabłoń nad potokiem”, „Krajobraz o wschodzie słońca”, Aleksandra Gierymskiego: „Żydówka z pomarańczami”. Można będzie zobaczyć również wspaniały globus, mapę „XI wieków Polski w Europie. Drzewo genealogiczne władców Polski”, plakaty z m. in. z takich imprez jak: Warszawskie Spotkania Teatralne, Polkowickie Dni Teatru czy Festiwal Jazzowy w Kołobrzegu. Zostanie zaprezentowana rolka Edisona, jeden z pierwszych nośników muzyki, na którym zapisywany był zaledwie kilkuminutowy dźwięk, a także nielicznym już znany inny nośnik - VHS. Będzie można obejrzeć kolekcje owadów i pająków oraz kamieni szlachetnych. Zostaną przedstawione atlasy np. : "Atlas der Himmelskunde Astronomy" z 1898 roku, "The Great Atlas of the Sky" (Jubilee Edition for the 400th Anniversary of Telescope ) czy też "Traite des arbres et arbrustes" z 1825 roku. Nasza ekspozycja będzie zawierała także trójwymiarowe książki oraz schematy artykulacyjne.

 

Prezentowane zbiory pochodzą z :

 • Biblioteki Historii Sztuki

 • Biblioteki Uniwersyteckiej, Sekcja Zbiorów Graficznych, Kartograficznych i Muzycznych

 • Biblioteki Instytutu Historii

 • Biblioteki Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej

 • Biblioteki Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu

 • Biblioteki Wydziału Filozofii

 • Biblioteki Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej

 

CZWARTEK

12 maja to dzień dla smakoszy. Zapraszamy na wirtualną degustację potraw z kuchni tajwańskiej, bałkańskiej, ale także biblijnej czy klasztornej. W zaprezentowanych księgach kucharskich znajdą się przepisy np. na XVIII-wieczną potrawę: Potaż z ryżem i gąszczem z soczewicy postny („Kucharz doskonały : pożyteczny dla zatrudniających się gospodarstwem”), czy na aromatyczną nalewkę;). Na wystawie znajdą się również bardzo użyteczne publikacje, np. „Dieta dla aktywnych”, czy „Dieta na zdrowy mikrobiom : naukowo potwierdzony sposób na przywrócenie zdrowia jelit i trwałą utratę wagi” lub „Dieta zdrowych jelit” albo „Dietetyka - żywienie zdrowego i chorego człowieka”. Zapraszamy też na wystawną ucztę do zamku Horeszków i na wspaniałe wiejskie wesele Macieja Boryny.

 

Prezentowane zbiory pochodzą z :

 • Biblioteki Instytutu Historii

 • Biblioteki Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej

 • Biblioteki Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu

 • Biblioteki Wydziału Teologii

 • Biblioteki Instytutu Psychologii

   

PIĄTEK

Zmysł węchu jest jednym z podstawowych zmysłów, ale jest on chyba najmniej doceniany z całej piątki. Czy słusznie? Praca komórek węchowych wpływa na nasze emocje, nastrój i reakcje fizjologiczne. Czym jest pamięć zapachowa? Na to i inne pytania dotyczące zmysłu zapachu znajdziecie Państwo odpowiedź w prezentowanych publikacjach naukowych: „Psychologia węchu i pamięci węchowej”, „Odtwórcze wyobrażenia węchowe w stosunku do wzrokowych i słuchowych”. Wśród innego typu publikacji warto wspomnieć o poradnikach pt. „Olejki eteryczne w diecie : aktywuj biologicznie swoje posiłki, usuń zbędne kilogramy i odzyskaj zdrowie dzięki popularnym olejkom eterycznym” czy „Zioła w ogrodzie i w doniczce : jak uprawiać, jak stosować”.

 

Prezentowane zbiory pochodzą z :

 • Biblioteki Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu

 • Biblioteki Instytutu Psychologii

 

Biblioteka Uniwersytecka KUL w Stalowej Woli

ul. Ks. J. Popiełuszki 10

 

 • Na straganie – warzywa i owoce w roli głównej

9.05.2022 (poniedziałek) godz. 1300 - warsztaty dla dzieci

 

Integracja dzieci ze stalowowolskich szkół z dziećmi z Ukrainy przebywającymi w akademikach, poprzez zabawy, konkurencje i warsztaty plastyczne związane ze zdrowym odżywianiem i różnorodnością kuchni świata.

 

 • Kuchnie świata – międzykulturowe spotkanie

11.05.2022 (środa) godz. 1100

 

Spotkanie z rodziną Sycylijczyków, rodziną Włochów, pasjonatem herbat i kultury chińskiej i innymi ciekawymi gości. Pogadanka, dyskusja o kulturze jedzenia różnych państw.

 

 • Najzdrowsza wersja diety na świecie - wykład dr Beaty Nakoniecznej

12.05.2022 (czwartek) godz. 1300

 

Spotkanie i wykład.

 

 • "Dietetyka w obrazach" – konkurs plastyczny z nagrodami

 

Graficzne przedstawienie w formie plakatu zdrowego stylu życia lub wybranej przez siebie diety dowolną techniką. Przesyłanie prac przez uczestników do 23.05.2022, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród 26.05.2022.

 

 • Dieta w sporcie i diety świata jako forma zdrowego stylu życia

 

Wystawa książek towarzysząca powyższym wydarzeniom, dotycząca diety w sporcie, zdrowego trybu życia, różnorodności diet, diety  znanych i lubianych (Chodakowskiej, Lewandowskiej, Dąbrowskiej). 

 


Góra strony

 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022, godz. 09:35 - Małgorzata Augustyniuk