W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL trwa Rok dr. Zygmunta Klukowskiego – lekarza-społecznika, bibliofila, żołnierza AK, świadka w procesach norymberskich. 25 kwietnia zapraszamy na sesję „»Lecz kto wie, co mnie jeszcze czeka?!«. Wokół wspomnień dr. Zygmunta Klukowskiego, którą współorganizujemy z Fundacją Ośrodka Karta, wydawcą najnowszej edycji osobistych tekstów Doktora „Zamojszczyzna 1918-1959”. W publikacji wykorzystano maszynopisy i rękopiśmienne zapiski w zeszytach, których oryginały przechowywane są w Oddziale Zbiorów Specjalnych BU KUL.

 

Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia br. o godz. 13:00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (IV p.) Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (ul. Fryderyka Chopina 27).

 

Program wystąpień:

  • Dariusz Górny, „Życie i działalność dr. Zygmunta Klukowskiego (1885-1959)”
  • Agnieszka Knyt, Zbigniew Gluza (Fundacja Ośrodka Karta), "Warsztat redaktora - kulisy prac nad książką Zamojszczyzna 1918-1959"
  • dr Arkadiusz Adamczuk (Oddział Zbiorów Specjalnych BU KUL), „Spuścizna archiwalna Zygmunta Klukowskiego jako wielowymiarowy obraz człowieka uwikłanego w historię”

 

Zygmunt Klukowski w ciągu swego bogatego, twórczego życia zgromadził nie tylko pokaźny księgozbiór, ale również szereg materiałów do historii Zamojszczyzny. Wśród nich poczesne miejsce zajmują wspomnienia z lat 1918-1939 oraz dzienniki pisane podczas okupacji niemieckiej i pierwszych lat po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej.

Są to bezcenne źródła obrazujące życie w małym miasteczku w dwudziestoleciu międzywojennym pokazane z perspektywy człowieka wykształconego, który swoimi działaniami na polu ochrony zdrowia i kultury chciał podnieść poziom życia mieszkańców jako lekarz i badać historię tego miejsca jako regionalista.

W ciemną noc okupacji na bieżąco dokumentował życie mieszkańców Zamojszczyzny. Opisywał zbrodnie niemieckie, postawy mieszkańców, nie omijając tematów trudnych i zachowań negatywnych. Pisał o brutalnej codzienności hitlerowskiego terroru, prześladowaniach i eksterminacji ludności żydowskiej, pacyfikacji wsi, wysiedlaniu mieszkańców. Doświadczenia notowane w „Dziennikach” z pewnością były wykorzystane przez Doktora w trakcie zeznań jako świadka w 1947 r. podczas jednego z procesów norymberskich.

 


Plakat: Urszula Szymańska, Oddział Zbiorów Cyfrowych BU KUL

 

 

 


 

 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024, godz. 13:33 - Małgorzata Augustyniuk