Szkolenie z otwartego dostępu

 

2 kwietnia w stalowowolskiej Bibliotece WZ KUL miało miejsce kolejne szkolenie. Katarzyna Spira  z działu Repozytorium Instytucjonalnego i Pozycjonowania Wydawnictw KUL Biblioteki Uniwersyteckiej zaznajomiła uczestników: z zasadami legalnego korzystania z materiałów w otwartym dostępie, z funkcjonowaniem i możliwościami, a także z zasadami deponowania dorobku naukowego w Repozytorium KUL. Uczestnicy zapoznali się z prawem autorskim w publicznym dostępie oraz z platformami czasopism KUL. 12 uczestników szkolenia, a wśród nich studenci, pracownicy naukowi, bibliotekarze, otrzymało certyfikat udziału w zajęciach.

Zapraszamy na kolejne szkolenia :)

 

 

fot. L. Jestal   

fot. L. Jestal

 

fot. L. Jestal

 

 


 fot. A. Capiga

Zobacz relacja:

 

Film w Telewizji Kablowej Stella

 

Warsztaty języka migowego

art. w: Sandomierski Gość Niedzielny nr 13/2019; red. Andrzej Capiga

 

Kilkanaście osób uczestniczyło w warsztatach języka migowego, które odbyły się w bibliotece Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli.

Czterodniowe warsztaty pt. "Wprowadzenie  do polskiego języka migowego” zorganizowała biblioteka razem z Muzeum Jana Pawła II  w Stalowej Woli, a poprowadził je ks. Stanisława Gurba, diecezjalny duszpasterz głuchych, tłumacz języka migowego.

- Większość uczestników stanowili studenci KUL, przede wszystkim z kierunków pedagogika, praca socjalna i prawo. Zapoznali się oni ze stosowanymi w Polsce systemami komunikacji z głuchymi. Dowiedzieli się o przyczynach głuchoty, ze sposobem funkcjonowania i porozumiewania się osób niesłyszących i niedosłyszących. Poznali gesty, znaki, sformułowania polskiego języka migowego - wyjaśniała dr Joanna Kopacz, kierownik projektu.

Uczestnictwo w warsztatach było bezpłatne.

-  Uczyliśmy się słów, potem mówiliśmy pełnymi zdaniami, tak jak w przypadku innego obcego języka. Uczestnicy kursu poznali palcowy alfabet, czyli potrafią już przeliterować każde słowo, oraz około stu znaków języka migowego, co wystarczy, na przykład, na przywitanie się z głuchym, pozdrowienie go, czy zapytanie jak się ma. Głusi w kontaktach z takimi osobami czują się pewniej i łatwej się na nich otwierają - zapewnił ks. Stanisław Gurba.

Warsztaty zakończyły się wręczeniem certyfikatów potwierdzających te umiejętności.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 7 kwietnia br.).

fot. L. Jestal

 

 


 

 

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki WZ KUL do obejrzenia wystaw:

 

Oskar Kolberg – polski etnograf, encyklopedysta, folklorysta i kompozytor

 

1  

 

3

 

4

 

5

 

6

 

 

Wojna polsko-bolszewicka -  1919–1921

 

1   2   3   4   5   6Zapraszamy :)

 


 

 

 

 

Szanowni Czytelnicy

 

Polecamy cyfrową wypożyczalnię międzybiblioteczną

książek i czasopism ACADEMICA

 

(link poniżej)

 

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z CYFROWEJ WYPOŻYCZALNI

W BIBLIOTECE WZ KUL W STALOWEJ WOLI

 

 

 

Zdalny dostęp do e-zasobów - baz danych, książek i czasopism elektronicznych

 

Szanowni Państwo,
Przypominamy o możliwości korzystania z baz danych, czasopism i książek elektronicznych na komputerach poza siecią uniwersytecką - jest to możliwe dzięki systemowi HAN, który funkcjonuje na Uniwersytecie od trzech lat.

 

Instrukcja zdalnego dostępu

 

Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

 


 

 

 

Od 1 lutego 2018 roku Studenci WZPiNoS KUL w Stalowej Woli (którzy jeszcze nie dokonali tej procedury) proszeni są o uruchomienie swego konta bibliotecznego na platformie e-kul.

Instrukcja tworzenia konta bibliotecznego na e-kul. 

 


 

Biblioteka rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku jako Biblioteka Filii WNS KUL. W zbiorach biblioteki zgromadzonych jest 52 530  woluminów wydawnictw zwartych oraz 2 628  woluminów wydawnictw ciągłych, ogółem 55 158 vol. (stan na 31.12.2018 r.). Biblioteka gromadzi literaturę fachową i podręczniki kierunkowe z dziedziny ekonomii, pedagogiki, prawa, socjologii, pracy socjalnej oraz podręczniki do nauki języków obcych. Od 2008 roku rozpoczęto tworzenie księgozbioru z zakresu inżynierii środowiska, a od roku 2015 z zakresu inżynierii materiałowej

 

W zasobach księgozbioru podręcznego użytkownicy mają do dyspozycji ponad 2300 woluminów słowników, encyklopedii, leksykonów, atlasów i albumów oraz podstawowych podręczników.

 

Biblioteka prenumeruje na bieżąco 20 tytułów czasopism polskich i 2 tytuły czasopism w językach obcych (angielskim i niemieckim).

 


 

SZANOWNI CZYTELNICY, OD LISTOPADA 2015 R. DO ZASOBÓW WIDOCZNYCH W KATALOGU ON-LINE BU KUL, DODAWANE SĄ PUBLIKACJE ZE ZBIORÓW NASZEJ BIBLIOTEKI. ICH ZAMAWIANIE MOŻLIWE JEST NADAL WYŁĄCZNIE ZA POMOCĄ KARTKOWEGO REWERSU, NA MIEJSCU W BIBLIOTECE.

 

 

 

 

 

 

Autor: Krzysztof Soja
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019, godz. 08:14 - Lucyna Jestal