Relacja z pokazu multimedialnego: Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki. (w dniu 19 września 2018)

 

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Biblioteka Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli w ramach XV Festiwalu Nauki pod Hasłem – Człowiek Inspiracją  Nauki.

Agnieszka Martinka zdobywczyni Kilimandżaro i Kenii, pionierka wypraw rowerowych po Afryce, wielokrotny gość programów telewizyjnych i radiowych, wielki człowiek, odważny podróżnik. Za swoją pasję i zrealizowane marzenia wielokrotnie wynagradzana.

Oprócz pasji podróżniczej spełniła jeszcze jedno najbliższe swojemu sercu marzenie zorganizowała wyprawę rowerową na Ural do miejsca zesłania jej taty Zdzisława Martinki żołnierza Armii Krajowej, Majora Wojska Polskiego, lekarza, więźnia Łagrów na Uralu.

Pokonała na rowerze setki kilometrów by w tej drodze oddać mu hołd i "Tym, którzy byli wśród Nas, żyli, walczyli i umierali dla Polski".

 

W spotkaniu wzięło udział  60 osób. Wszystkim uczestnikom 2 godzinny pokaz multimedialny na Ural bardzo się podobał. Słuchaczami były dzieci ze szkół,  koła rowerzystów, studenci, koła emerytów, pracownicy biblioteki.  Agnieszka Martinka wszystkich nas oczarowała swoim pokazem, dzisiaj ją zapamiętamy jako wielkiego  podróżnika i człowieka z pasją.  

 

Agnieszka Gajewska - kierownik projektu

 

 

1            5   6   7    8         

 


 

Dwie godziny dla świata ciszy

 

Biblioteka Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli w ramach XV Lubelskiego Festiwalu Nauki zorganizowała warsztaty polskiego języka migowego „Zrozumieć człowieka niesłyszącego”. Warsztaty prowadził trener i tłumacz Polskiego Języka Migowego ks. Stanisław Gurba – Diecezjalny Duszpasterz Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej. Kierownikiem projektu była dr Joanna Kopacz z Biblioteki WZ KUL w Stalowej Woli. Warsztaty miały na celu popularyzację w regionie Stalowej Woli języka migowego. Uczestnicy zapoznali się z historią Polskiego Języka Migowego, zaznajomili się z uwarunkowaniami i sposobami funkcjonowania w społeczeństwie osób niesłyszących, poznawali różne sposoby komunikowania się głuchych, uczyli się podstaw języka migowego.

 

Na warsztatach analizowano przetłumaczone na język migowy fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, aby popularyzować w środowisku głuchych dzieła polskiej literatury i w ramach Narodowego Czytania. Kwestie poruszane w „Przedwiośniu” są cały czas aktualne. Są to pytania o państwo polskie, pytania jak Polskę budować. Dzieło ukształtowało naszą wyobraźnię narodową po 20-leciu Międzywojennym i warto go popularyzować również w środowisku niesłyszących, by poznawali język literacki, bowiem: „Nie miecz, nie tarcza bronią języka, lecz arcydzieła” jak napisał – Cyprian Kamil Norwid. Nad lekturą pochylały się osoby głuche i słyszące by niwelować różnice między światem ciszy, a światem słyszących. Według danych z Światowej Federacji Głuchych - na świecie jest 500 mln osób mających problemy ze słuchem, a 70 mln jest głuchych, z tego 80% zamieszkuje kraje słabiej rozwinięte. W Polsce problemy ze słuchem ma 6 mln osób, z tego 900 tys. ma poważnie uszkodzony słuch, a około 45-50 tys. jest całkowicie niesłyszących.

 

Warsztaty realizowane przez Bibliotekę Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli były zorganizowane we współpracy z Szkołą Katolicką w Stalowej Woli, Duszpasterstwem Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej, Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli. Odbywały się w dwóch dwugodzinnych turach, w dniach 20 i 21 września. Uczestnicy zadawali pytania i konsultowali swe wątpliwości z siostrami zakonnymi posługującymi wśród osób głuchych. Siostry  S. Lea Fernandes oraz S. Grace Silva ze Zgromadzenia Sióstr Salezjanek Najświętszych Serc: przybyły z Brazylii z posługą do Rudnika nad Sanem na zaproszenie ks. Czesława Wali, który organizuje tam Katolicki Ośrodek dla Głuchoniemych. Uczestnicy warsztatów na bieżąco konsultowali wątpliwości i zadawali pytania osobom niesłyszącym: w czwartek p. Krystianowi Bebło, a w piątek p. Bogdanowi Traczowi. Uczestnictwo w warsztatach było bezpłatne. Jednak należało zgłosić udział, bowiem ilość miejsc była ograniczona ze względu na intensywność zajęć i stopień trudności przyswajanego materiału. Na każdą edycję przewidywano ok. 15 uczestników. Jednakże zgłoszeń udziału było znacznie więcej. W warsztatach uczestniczyło ponad 40 osób. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat udziału w warsztatach.  Zajęcia były bardzo ciekawe, potrzebne, cieszyły się znacznym zainteresowaniem. Ponadto, jeszcze w czasie ich trwania, pojawiały się zapytania o kolejne edycje warsztatów.

 

Dr Joanna Kopacz – kierownik projektu

 

 

 

Relacja z pierwszego dnia warsztatów języka migowego "Zrozumieć człowieka niesłyszącego" w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki (w dniu 20 września)

Artykuł http://effatha.diecezjasandomierska.pl - TUTAJ

 

1   2   3   4   5   6   7   7   8      10   

 

 

Relacja z drugiego dnia warsztatów języka migowego "Zrozumieć człowieka niesłyszącego" w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki (w dniu 21 września)

 

 

2 edycja - wspólne         

 


Film w TVK Stella TUTAJ

http://www.tvkstella.pl/news/fullnews.php?fn_id=6675

we wrześniu zapraszamy do obejrzenia wystawy książek na temat Polskiego Języka Migowego (ostatnia niedziela września to Międzynarodowy Dzień Głuchych)

zapraszamy do rejestracji na warsztaty Polskiego Języka Migowego "Zrozumieć człowieka niesłyszącego" w dniach 20 i 21 września (ilość miejsc ograniczona)

 

wystawa wrzesień 2018  wrzesień 2018wrzesień 2018  wrzesień

 

plakar


W imieniu Biblioteki Głównej KUL w Lublinie

zapraszamy Użytkowników Biblioteki WZ KUL

na otwartą od 4 września wystawę prac

Oddziału Konserwacji i Zabezpieczenia Zbiorów BU KUL w Lublinie

 

 

wystawa w Lublinie

 


Połowinka

 

więcej informacji: (tutaj)

 


 

warsztaty języka migowego

 

Biblioteka WZPiNoS KUL w Stalowej Woli

organizuje

warsztaty polskiego języka migowego

Zrozumieć człowieka niesłyszącego

Warsztaty połączone z pokazem i dyskusją odbędą się

20 i 21 września 2018 roku w Bibliotece Międzyuczelnianej, 1 p.

ul.Ks. J. Popiełuszki 10 w Stalowej Woli

w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki 2018

oraz w ramach akcji Narodowe Czytanie 2018

 

chętnych prosimy o zgłoszenia na adres jkopacz@o2.pl

oraz pod nr tel. 696 587 955

 

zapraszamy do obejrzenia filmu promującego warsztaty

 

 

 

 

Zdalny dostęp do e-zasobów - baz danych, książek i czasopism elektronicznych

 

Szanowni Państwo,
Przypominamy o możliwości korzystania z baz danych, czasopism i książek elektronicznych na komputerach poza siecią uniwersytecką - jest to możliwe dzięki systemowi HAN, który funkcjonuje na Uniwersytecie od trzech lat.

 

Instrukcja zdalnego dostępu

 

Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

 


 

 

 

Od 1 lutego 2018 roku Studenci WZPiNoS KUL w Stalowej Woli (którzy jeszcze nie dokonali tej procedury) proszeni są o uruchomienie swego konta bibliotecznego na platformie e-kul.

Instrukcja tworzenia konta bibliotecznego na e-kul. 

 


 

Biblioteka rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku jako Biblioteka Filii WNS KUL. W zbiorach biblioteki zgromadzonych jest 52 060 tys. woluminów wydawnictw zwartych oraz 2 573 tys. woluminów wydawnictw ciągłych (stan na 31.12.2017 r.). Biblioteka gromadzi literaturę fachową i podręczniki kierunkowe z dziedziny ekonomii, pedagogiki, prawa, socjologii, pracy socjalnej oraz podręczniki do nauki języków obcych. Od 2008 roku rozpoczęto tworzenie księgozbioru z zakresu inżynierii środowiska, a od roku 2015 z zakresu inżynierii materiałowej

 

W zasobach księgozbioru podręcznego użytkownicy mają do dyspozycji ponad 2300 woluminów słowników, encyklopedii, leksykonów, atlasów i albumów oraz podstawowych podręczników.

 

Biblioteka prenumeruje na bieżąco 43 tytuły czasopism polskich i 2 tytuły czasopism w językach obcych (angielskim i niemieckim).

 


 

SZANOWNI CZYTELNICY, OD LISTOPADA 2015 R. DO ZASOBÓW WIDOCZNYCH W KATALOGU ON-LINE BU KUL, DODAWANE SĄ PUBLIKACJE ZE ZBIORÓW NASZEJ BIBLIOTEKI. ICH ZAMAWIANIE MOŻLIWE JEST NADAL WYŁĄCZNIE ZA POMOCĄ KARTKOWEGO REWERSU, NA MIEJSCU W BIBLIOTECE.

 

 

 

 

 

 

Autor: Krzysztof Soja
Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018, godz. 20:22 - Joanna Kopacz